Andrej Babiš zásadně a upřímně o zavedení eura, které chce Sobotka. Ptali jsme se ho i na ČEZ, šéf ANO se zasmál...

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 20.5.2017 | Rubrika: Rozhovory
no_euro

ROZHOVOR Předseda hnutí ANO, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš nesouhlasí s premiérem Bohuslavem Sobotkou, že by ČR měla určit datum přijetí eura. Euro by nám dle něho přineslo spíše nevýhody a Babiš nechce, abychom museli ručit za krachující státy eurozóny a jejich banky. „Pro mě dnes euro skýtá více nevýhod než výhod,“ říká.  Dle Babiše by euro mohlo být i tématem k referendu. Vyjádřil se i k otázce spojení vládní krize se spojením premiéra Sobotky a ČEZu.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl na sněmu Hospodářské komory, že by se mělo určit datum přijetí eura, abychom nezůstali mimo hlavní proud evropské integrace, protože dle Sobotky budou prezident Francie Emanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová směřovat k větší integraci eurozóny. Předseda Senátu Milan Štěch řekl, že Česká republika euro potřebuje, protože to je prý stabilizační měna. Co tomu říkáte?

Já si to nemyslím. Nemyslím si, že by euro byla stabilizační měna. Když se podíváte na výsledky veřejných rozpočtů států eurozóny a států, které nejsou v eurozóně jako Česká republika, tak státy eurozóny mají podstatně horší deficity, podstatně větší zadlužení. Můžeme se podívat na Řecko, Itálii či další státy. Takže být v eurozóně neznamená prosperitu. Jsem přesvědčen, že pro nás je důležité si nechat nezávislost z hlediska měnové politiky, ponechat si nezávislost České národní banky.

Jaké jsou argumenty proti přijetí eura?

Pokud bychom vstoupili do eurozóny, tak by již věci neurčovala ČNB, ale Evropská centrální banka. A v případě, že se nebude ekonomice dařit, tak má ČNB možné nástroje jak na to reagovat, může ovlivnit kurs a může učinit určité intervence. To je důležité. Euro má samozřejmě i nějaké výhody pro určité firmy, aby nemusely hedgeovat či se zajišťovat.

Každopádně otázka eura je úkol příští vlády, která vyjde z voleb, a bude na ní, jak se k tomu postaví. Já mám vlastní zkušenost z působení v Radě EU, v radě ministrů financí, kde jsem prosazoval ten náš pilotní projekt „reverse charge“. Když jsem si to dohledal, tak vlastně jediná legislativní změna, kterou Česká republika v EU prosadila od vstupu do Evropské unie, tak je tento náš projekt, na kterém jsem tvrdě pracoval.

Často jsem viděl naši bezmoc při snaze postupovat proti zájmům velkých států a při prosazování našeho českého národního zájmu. Tím naším českým národním zájmem bylo získat kompetenci pro českou vládu, aby rozhodovala o tom, jakým způsobem aplikovat tento institut boje proti neplacení DPH.

Proto pro mě dnes euro skýtá více nevýhod než výhod. Nechci ručit za řecké dluhy, nechci ručit za italské banky. Eurozóna potřebuje reformu. Všichni vědí, že Řecko je v bankrotu, ale všichni se tváří, že to tak není. Odkládají splátky o desítky let. Místo ekonomického projektu je to politický projekt. Nemyslím, že když budeme v eurozóně, že nám to z hlediska našich zájmů v Evropě nějak pomůže. My potřebujeme mít v Evropě lidi, kteří budou prosazovat naše zájmy, podobně jako já jsem udělal ten reverse charge. Potřebujeme lidi, kteří se budou bít proti směrnici o zbraních, proti kvótám a podobně. Takže určovat termín vstupu do eurozóny nepovažuji za důležité.

Jak jste hovořil o tom, že nechcete ručit za řecké dluhy či italské banky, tak jste tím myslel mechanismus ESM, že bychom museli financovat ty státy v problémech?

Samozřejmě. Naše banky jsou ve skvělé kondici, a pokud by někde v EU bankrotovala nějaká banka, tak bychom se museli na tom finančně podílet.

Také bychom přišli o dohled naší centrální banky nad našimi bankami…

To taky. A bůhví, co by se stalo s našimi bankami...

Byla by otázka přijetí eura vhodným tématem pro referendum? Švédové také přijali ve smlouvách euro, ale pak uspořádali referendum a euro nemají…

Jo. Proč ne… Když se lidem dobře vysvětlí ty plusy a minusy, tak si myslím, že to není proti ničemu.

Ještě jedna otázka mimo téma. Web Neovlivní napsal, že celá vládní krize vznikla kvůli tomu, že jste chtěl prý na červnové valné hromadě ovládnout ČEZ a kvůli tomu vás chce prý Sobotka odvolat, protože je spojencem šéfa ČEZu Beneše. Jde prý o elektrárnu, kterou chce koupit pan Tykač… Tak jestli k tomu něco řeknete…

Tak nevím. Já nechci spekulovat. Ale je všeobecně známo, že vlastně ČEZ byl vždycky strašně vlivný a… Nechci to nějak moc rozvádět jako... (smích)

www.parlmentnilisty.cz

Klíčová slova: euro  | EU  | národní stát  | Babiš
3819 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Čtěte také

euPortal.cz

Skandální manipulace veřejnoprávní televize s veřejným míněním. Štáb čelí obvinění, že zinscenoval pomoc uprchlíků lidem. Ti ve skutečnosti nepomáhaliTo je síla. Zaorálek se v televizi pěkně ztrapnil. Podívejte seProfesor Keller hovoří o neuvěřitelných a děsivých příbězích z Francie, které jsou spojeny s imigranty. Tyto věci se ale prý opravdu staly…Ministerstvo vnitra ČR zřídilo lidem před okny obrovské imigrační centrum, kam denně míří stovky cizinců. Bordel, výkaly, ... Podívejte se na hustou reportáž TV PrimaTato slova Vladimira Putina jsou skutečně fackou Američanům, která bude ještě dlouho rezonovat po celém světě

euServer.cz

Miloš Zeman: Posíláme kondolence, vyjadřujeme solidaritu s oběťmi islámského terorismu. Ale jinak nic...To se mi snad jenom zdá. Neomalená drzost, když prezident USA, co už dvě stě roků vedly tisíce válek, invazí, státních převratů a anexí po celém světě, se pasuje do globálního mírotvůrce...

ePortal.cz

Proč západní politici neuznají svou chybu ohledně migrace?Skauti se začali věnovat jedné velmi děsivé kratochvíli. Ještě, že se toho nedožil chudák Foglar

Eurabia.cz

Míšení s muslimy je obohacení. Našli jsme stránku z učebnice pro vaše děti ...Merkelová je dobrá žákyně Adolfa Hitlera!

FreeGlobe.cz

Ukrajina povážlivě vymírá. Čísla jsou neúprosnáDáte si velbloudí moč? Řekneme vám, kde tuto muslimskou pochoutku sehnat a na co si dát pozor. Neporušuje její prodej euronormy? (+ foto)

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

eOdborar.cz

Mafie ve Vodňanech, i ten traktorista má z Babišovy chemie hned průjem. Maso z Polska, salám ze separátuSolidarita demonstruje proti diktátu EU! Okrádáte nás! 27 let jsme vaše kolonie ...

ParlamentniListy.cz

Ďábelské poselství Miloše Zemana. Bez obalu řekl, co si myslí o plánech Donalda Trumpa. Mnohé to asi překvapíEvropané taky znásilňují, nejen imigranti, slyšíme často. Německá policejní statistika v tom dělá jasno
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění