Nejbližší spolupracovník „Karla", Mirek Kalousek, je jedním ze symbolů korupce a i Schwarzenberg přiznal, že úplatek přijal

Autor: Ondřej Šlechta | Publikováno: 23.1.2013 | Rubrika: Zamyšlení
kalousek_schwarzenberg

Symbol plný protikladů. Jak uspěla značka „Karel“

V souvislosti s úspěchem Karla Schwarzenberga v prvním kole prezidentských voleb je na místě zamyslet se nad důvody jeho mohutného nástupu. Proč obrátil v pozitivní aspekt i to, co jasně mluvilo v jeho neprospěch?

Způsob, jakým se Schwarzenbergovu týmu podařilo poslední tři dny před prvním kolem téměř ztrojnásobit volební preference, vejde do učebnic politologie a politického marketingu. Kromě aktivity na sociálních sítích je ale potřeba kalkulovat i s tím, že mnoho voličů se pravděpodobně na poslední chvíli rozhodlo podpořit Schwarzenberga jako východisko z dilematu nečitelný Fischer versus stará struktura Zeman, přičemž velmi důležitou roli sehrála i negativně vnímaná amnestie a určitý dojem, že volbou Schwarzenberga dojde k symbolickému přetnutí minulosti, které jsou Klaus, Zeman i Fischer součástí. Paradoxně je to ale Schwarzenberg, kdo amnestii ze začátku podpořil a získal nejvíc hlasů mezi voliči ve výkonu trestu, aniž mu to ubralo na popularitě.

Podle průzkumů oslovil většinu vysokoškoláků a mladé generace, ač služebně nejstarší kandidát, který je paradoxně prvním místopředsedou vlády, z jejíž dílny vzešla penzijní reforma, která v budoucnu dopadne právě na mladou generaci.

Nejbližší spolupracovník „Karla", Miroslav Kalousek, je jedním ze symbolů korupce v zemi a dokonce i Schwarzenberg v minulosti přiznal, že sám úplatek přijal.

Velkou částí veřejnosti je Schwarzenberg vnímán jako nestranický a nezávislý kandidát, který se v minulosti nepošpinil domácími politickými handly. Jako člen a kandidát postupně ODA, Unie svobody, Strany zelených a TOP 09 ovšem nese svůj podíl na všem zlém a dobrém, co za zmíněnými stranami (nebo vládami, jichž byly členy) zůstalo.

Nazývá se konzervativním politikem a slaví u voličů úspěch navzdory tomu, že otevřeně konzervativní kandidáti oslovují spíše omezené spektrum lidí. Tento paradox je umocněn tím, že „Karlův" údajný konzervatismus nemá kromě jistého aristokratického „retronádechu" žádný reálný základ. Ekonomicky má blíže k politickému středu a ve společenských otázkách již několikrát prokázal, že se blíží spíše neomarxistické levici.

Mobilizace na sociálních sítích a podpora „Karlovi" vyjadřovaná většinou vysokoškolských studentů a mladých lidí je téměř opakováním scénáře parlamentních voleb v roce 2010. Přitom jsou to právě současné vysoké školy, které se za poslední roky staly samostatnými entitami, jež mají zájem na konzervaci současného stavu, což prokázala deziluze většiny vysokoškoláků, jen co v kampani vychvalovaná pravice zahájila slibované reformy, jejichž součástí bylo i působení Josefa Dobeše na ministerstvu školství. Současný neutěšený stav vysokých škol, plodících do budoucna neúnosné množství v oboru nezaměstnatelných teoretických odborníků a „vědu pro vědu", vytváří symbolické podhoubí pro svébytnou vysokoškolskou třetí kulturu. Tam potom symboly jako „kamarád Karel" nebo punková inkarnace Schwarzenberga padají na úrodnou půdu a vytváří dojem, že stárnoucí žoviální bonviván, který se obklopuje mladými lidmi, „je ten náš člověk, který se nás zastane", jakkoli jeho politické pozadí dokazuje opak.

„Karel" je vydáván za představitele návratu k hodnotám T. G. Masaryka v kontrastu s cynickým pragmatismem Václava Klause a Miloše Zemana. Skutečnost je poněkud jiná. Není důvod myslet si, že Masaryk nebyl intrikujícím politikem (představa hodného „tatíčka" na koni je dílem prvorepublikové hagiografie). Navíc Masaryk, který bojoval proti církevním a šlechtickým privilegiím, by z „Karlovy" podpory církevních restitucí a feudálních tendencí, jak on sám říká, radost neměl.

Schwarzenberg je prý závanem aristokratického ducha do zatuchlého prostředí současné politiky. Je komické sledovat bývalého šlechtice s láskou vzpomínat na zlaté časy privilegovaných vrstev a současně vnímat, jak coby ministr zahraničí nijak nevybočuje ze západního revolučního konceptu a podporuje „export demokracie" tanky a bombardéry v Kosovu nebo Libyi.

Zdá se, že úspěšnost „Karlovy" značky byla dána následujícími čtyřmi faktory:

  • Obecná deziluze z politiky. Tím se otevřel prostor pro to, aby uspěl kandidát, který je nad věcí; Schwarzenberg obrátil své nedostatky (špatná artikulace, vysoký věk, usínání) v klady a zároveň imunizoval svou kandidaturu proti následkům skutečnosti, že je místopředsedou neoblíbené vlády a spolupracovníkem nenáviděného Kalouska.
  • Vše výše zmíněné by bylo těžko myslitelné bez řetězové kampaně na sociálních sítích.
  • Dokonalé PR, které umožňuje značku „Karel" úspěšně prodávat většinou levicově smýšlející mládeži jako antikomunistický symbol a ještě získávat mezi středopravicově smýšlejícími voliči.
  • Určitá Schwarzenbergovi vlastní kombinace aristokratických způsobů a plebejství, která jej činí atraktivním pro část populace, jež se způsobem života sice aristokracii nikdy nevyrovná, ale zároveň je poctěna duchem nobility, který vnímá jako vítané oživení pokleslé politické kultury.

Revue Politika 1/2013

 

Relax Karla S.

Klíčová slova: neomarxismus  | Schwarzenberg  | Kalousek  | TOP 09  | korupce
4187 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pro-migračního francouzského aktivistu zamordoval migrant, se kterým spalSpojené národy ovládnuté gender ideologií vyhlašují za politicky nekorektní říkat „manžel“ nebo „manželka“Bez Vás nepřežijeme...Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinů

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

Eurabia.cz

Vláda Itálie odsouhlasila Kataru ideologickou kontrolu nad muslimskou komunitou ve své zemi ...Před pár dny Česká televize v dětském vysílání vyzvala děti, aby oslavily islám

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Lékař z TOP 09: Chytrá karanténa? Zatím se jeví jen jako marketingové heslo. Mělo by se šetřit. Miloš Zeman a jeho partička – mínus deset procentLiberální řečičky fungují, jen když svítí slunce, myslí si Petr Štěpánek. Novolevičácké třeštění, diktatura menšin. Když herečky s brunátnou tváří vyřvávají o pravdě a lásce...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění