Německá kulturní genocida Lužických Srbů

Autor: Richard Zatloukal | Publikováno: 18.1.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Srbsko

Evropa menšin. Klasický pojem, omílaný asi už tisíckrát politiky Evropské unie. Iluze ráje, ve kterém se na všechny menšiny bude stále myslet, a protože v Evropě budou menšinou všichni, bude se myslet na všechny. No, bylo by to hezké, kdyby to byla pravda. Ale není. Podívejme se schválně, jak je to s postavení jedné tradiční menšiny v největším státě EU.

Mluvím samozřejmě o Lužických Srbech, slovanském národě, jehož posledních padesát tisíc příslušníků žije dnes převážně ve spolkových zemí Sasku a Braniborsku. Po staletí jsou vystaveni německé expanzi, přesto se jim podařilo udržet si vlastní jazyk, kulturu zvyky i literaturu. A velmi kvalitní, jak jsem měl možnost se na vlastní oči přesvědčit.

Asi vás svým tvrzením překvapím, ale ona ta německá expanze stále trvá. V minulosti vypadala například tak, že když žák ve škole promluvil při výuce lužickou srbštinou, dostal poznámku a měl za úkol stokrát napsat: „Nesmím mluvit srbsky!“. Dávat něco podobného do osnov si dnes už vláda v Sasku netroufá, a tak přišla s jinou taktikou. Začala školy s výukou v srbském jazyce rovnou rušit. Tak třeba v červnu 2003 se ředitel školy v Chrostiecich dozvěděl z faxu ministerstva kultury, že v srpnu už nemá pouštět děti do školy. Jindy si saská vláda počínala ještě neomaleněji. Když se škola vzepřela nařízení zrušit srbskou třídu, ministerský úředník prostě přijel, děti ze třídy vyhodil a zamkl dveře... Zabraňovat vychovávání nové generace v rodném jazyce- tradiční technika kulturní genocidy.

Německé soukromé subjekty si často počínají podobně. Tak třeba civilní zaměstnanci v klášteře Marijina Hvězda v Pančicích se od vedení jednoho krásného dne dozvěděli, že za používání srbských slov budou pokutováni. Důvod: „tolerance(!) k německým kolegům“. Pan opat má zajímavý smysl pro toleranci.

Nejjednodušší způsob, jak házet srbským institucím klacky pod nohy, je omezit jejich financování. Od roku 1990 se výše í dotací na srbskou kulturu postupně snížila o 25%. Srbové jsou daňoví poplatníci jako všichni ostatní, proč tedy přicházejí zkrátka? Jiných menšin si německá vláda hledí mnohem více. Být Kurd, Turek nebo Róm, to je "jiné kafe". Slované ale v dnešním multikulturním světě tak nějak nejsou v kurzu.

Srbové se samozřejmě brání. Jenže jsou v menšině, a spolkovou i zemské vlády tedy moc netlačí. V současné době se situace ještě zhoršila, v Sasku a Braniborsku se totiž do sněmu dostala neonacistická NPD. Lužickosrbské obavy z německého neonacismu vyjádřila i jejich demonstrace proti této straně.

Náš stát by Srbům možná mohl pomoci. Existuje jistá právnická možnost. Srbská Lužice byla až do roku 1635 panstvím českých králů. Tehdy byla sice odstoupena Sasku, ale nejvyšší svrchovanost zůstala České koruně. Až roku 1815 František I. definitivně uznal odtržení Lužice a vzdal se suverenity nad ní (Dolní Lužice tenkrát navíc přešla k Prusku, proto je dnes Braniborská). Vymínil si ovšem, že pokud skončí saská nebo pruská dynastie, tak se Lužice k zemím Koruny české vrátí.

No a co se nestalo? Roku 1918 byla v obou zemích vyhlášena republika. Dá se to počítat jako vymření rodu? Republika rozhodně nemůže převzít práva dynastie, pokud ta byla vázána výlučně na ni. Jak by si s tím poradili advokáti u mezinárodního soudu. Jistě by se pěkně zapotili. Tak ať si Němci mnoho nevyskakují!

4741 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omyluJde zcela nepokrytě a nepochybně o cílený útok na naší suverenitu v oblasti justice, a do budoucna bezpochyby půjde o skvělý nástroj na trestání a vydírání neposlušných členských států EUPřátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Podříznu tě! „Mašínové si zaslouží úctu,“ uvedl expert. Zabíjeli, ale... A pak se děly věci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění