Evropská unie a Česká republika

Autor: Martin Říman | Publikováno: 15.11.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 20

Vstupem do EU jsme byli nuceni přijmout evropskou regulaci, která má a bude mít dalekosáhlé důsledky ve struktuře ekonomiky. Náklady na vstup do kteréhokoliv odvětví se enormně zvýšily, což logicky bude znamenat typ hospodářství, kde v každém oboru existuje několik málo velkých a silných korporací, které jsou schopny regulaci nejen snášet, ale dokonce ji i ovlivňovat ve svůj prospěch. Tedy přesně to, co preferují sociální demokraté.

Přistoupení k EU znamená také akceptaci její dotační politiky. Pomineme-li její inherentní neefektivnost, pak daleko zhoubnější je její vliv myšlení celé společnosti. Obce, firmy, živnostníci, občanská sdružení - ti všichni přestávají spoléhat na vlastní síly, odhad vlastních schopností, rezignují na sebedůvěru a vzhlížejí k potenciálně dosažitelným subvencím z EU. Investují obrovské úsilí do sepisování projektů a jejich "prolobbovávání". Všechna tato zcela neproduktivní činnost, která nezvýší společenské bohatství ani o haléř, se děje na úkor skutečné práce. Profitují z ní pouze tisíce vzdělaných a dobře placených poradců, manažerů, finančníků a právníků. Ovšem oni i potenciální příjemci dotací tím jen upevňují svou závislost na veřejné moci, jedno zda pražské či bruselské.

Přihlášením se k EU jsme vstoupili do světa deformovaného byrokratickou mocí. Jeden autor jej trefně přirovnal k nemocnému Španělsku konce 16. století: "Hospodářské poměry byly takové, že se člověk stal buď studentem, mnichem, žebrákem nebo byrokratem. Žádné jiné možnosti nebyly." Když zaměníme mnicha za aktivistu NGO (nové náboženství) a žebráka za příjemce sociálních dávek, máme prostor EU popsán velmi plasticky. I tento evropský trend velmi podporuje představu levice o podobě společnosti.

Revue Politika 8/2005

/titulek redakce/

4466 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová hrozba od Erdogana, varuje Petr Hampl. „Istanbul“ je k ničemu. Hrůzná čísla z Německa jako důkazVážení čtenáři, pomozte nám prosímČernoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění