Čím dříve se EU rozpadne, tím menší budou konečné škody. Jejich bilance je tragická už dnes

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 26.3.2013 | Rubrika: Ekonomika
No EU

Jde o systémovou chybu jménem euro. Bez solidárních transferů do vyrovnávání výkonnosti ekonomik bez ohledu na státy, skončí všechna eura nakonec – dříve nebo později – v Německu. Hotovost v ostatních státech bude jen na dluh.

Už dnes je v EU Německo věřitelem, který potápí ostatní ekonomiky. Na společné měně zákonitě vydělává jen silnější strana. Ta už nyní ale může navršovat jen pohledávky, tedy virtuální peníze. Jestli např. ECB „natiskne“ peníze kvůli krizi na Kypru, tak ony vlastně nepatří dlužníkovi (Kypru), ale věřiteli (Německu). Jestli se utratí na Kypru, aby tam lidi měli co jíst a za co žít, „zbohatne“ o další pohledávky konečný věřitel, tedy Německo.

Jak dlouho to takto může pokračovat? Jen tak dlouho, dokud bude u dlužníků co brát, než se situace pro obyvatele předlužených zemí stane neúnosnou. Kdyby tyto státy neměly euro, poradily by si samy. Natiskly by vlastní nové peníze, vyvolaly by inflaci, přes kterou by dluhy zaplatili tamní občané nejen svými vklady, ale i nákupy, zvýšily by úrokové sazby a nastala by devalvace k ostatním měnám, jež by zdražila dovozové zboží.

Bylo by to nepříjemné, ale řešitelné. Takto se autoregulačně ozdravují ekonomiky. Euro této samovolné terapii zabránilo. Kamufluje makroekonomické problémy tak dlouho, až se stanou neřešitelnými. Vždyť státy napojené na euro nemohou ani důstojně zkrachovat!

Systémovým řešením by byl buď rozpad eurozóny (doprovázený třeba přerazítkováním peněz), což euroapoštolové budou z politických důvodů oddalovat. Druhou alternativou by byl „nový počátek“, kdy by se věřitelé, tedy v konečném důsledku Německo, vzdali svých pohledávek. Na euru už přece i tak vydělali dost a z dlužníků další peníze nekoukají. Vzpomeňme třeba na řecké nákupy německých zbraní. Věřitel by měl přece doplatit na svou lehkomyslnost, s níž dodával platebně neschopnému zákazníkovi.

A tady je zakopaný pes. Na rozdíl od USA dosud všechny evropské strategie nepočítaly s účastí akcionářů věřitelů, tedy zejména bank. Stále se akumulují pohledávky, ale vlastnictví finančních firem se neředí. Pořád se hraje hra, že to nakonec předlužení dlužníci nějak uhradí. Ne-u-hra-dí!

Že teď na Kypru chtějí část peněz sebrat bohatým Rusům, berme jen za krátkozrakou epizodu. Nakonec na to doplatí jak Kypr, tak EU. A bude snaha, aby to stejně zaplatili nakonec ti nejchudší, protože těch je nejvíce.

Jenže nejde jen o Kypr nebo třeba o Řecko, Irsko a Portugalsko, ale také – a zejména! - o Španělsko a Itálii. Pokud by se tam vyhrotila situace, jak nyní sledujeme na Kypru, musela by nastoupit třetí alternativa, a to nějaká forma eurototality. Plíživě se už instaluje přes euroval, bankovní unii a fiskální unii. Jestli by měla podobu fašismu nebo komunismu, záleží na tom, zda by převážily zájmy finančníků nebo byrokratů. Já bych sázel na ten fašismus. Ten se ale bez nacionalismu neobejde, takže by stejně nakonec nastaly desintegrační tendence.

Pokud bychom chtěli dnešní situaci nazývat pravými jmény, tak vlastně už Německo anektovalo nejdříve Řecko a posléze Kypr. I když formálně se očekává dodatečný souhlas parlamentu, stejně rozhoduje Merkelová. Rozhoduje a uplatňuje tak jakousi věřitelskou správu na účet dalšího zadlužení ovládaných zemí. A odbočme a vzpomeňme na Irsko, jak vyděračsky byla protlačena Lisabonská smlouva. Holt dnes k imperiální nadvládě nemusí vyjet tanky... Dlouhodobě to je však neúnosné. V Itálii už voliči vypráskali kolaboranta Montiho.

Zopakujme si všechny možnosti řešení: (1) Rozdělení měn, (2) odpis pohledávek, (3) totalita. První možnost neprojde z politických důvodů. Druhá možnost neprojde kvůli moci finančních kruhů. Nejpravděpodobnější bude pokus o totalitní – a v konečném důsledku sebevražedné – řešení.

Situace vyvolaná diletantstvím už došla tak daleko, že nemá dobré řešení. Čím dříve se EU rozpadne, tím menší budou konečné škody. Jejich bilance je tragická už dnes.

 

Ceterum autem censeo Unionem Europaeam esse delendam!

 

Čtěte také:

Jestli něco přispělo k ekonomické nestabilitě Česka, tak to byl jeho vstup do EU. Kdo bude v ČR platit daně a z čeho bude stát žít?

KNIHA Jak vystoupit z EU volně ke stažení v .pdf zde

Kniha: Petr Mach - Jak vystoupit z EU

Eurorealismus selhal, proto by Česko mělo vystoupit z EU

Analýza: Vystoupení z EU by přineslo České republice prosperitu

Jak vystoupit z EU

Neototalitní EU je tragikomická, ale Evropa umírá a za pár let už tu nebude. Evropská komise jako soubor kreténů a parazitů

Klíčová slova: socialismus  | komunismus  | euro  | EU  | fašismus  | ekonomika  | Řecko  | Německo
4274 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americký zánik je blízko. Amerika již neexistujeGlobalistická média nás označují za dezinformátory...Jak se bude žít v zemi s pirátskou vládou a premiérem Ivanem Batošem?Planetární diktatura nastupuje přes finance: BlackRock ovládne svět. Nahradí dolar nová měna? Peníze už jen digitální. Konec národních státůSrbský prezident Vučič pomohl Rusku vyhnout se plynovému vydírání Ukrajiny

euServer.cz

Socialistické pekloVolby budou soubojem konzervativních zastánců národního státu a progresivistů v čele s Piráty usilujících o „více Evropy“ a podporu imigrace a islamizace

ePortal.cz

“Prasečinky” v poštěDaně nás dusí

Eurabia.cz

Rakousko příkladné v boji proti islámizmuUž je to tu befélem: Do léta naočkovat 70% populace!

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Šlachta do Sněmovny. Jména, odposlechy, nezalepené obálky plné peněz. Ještě pět dnů a řada poslanců může zažít to nejhorší ránoVy jste snad v Německu viděli tolik českých jablek? A v Rakousku české vepřové? Odbornice drtí křiklouny ze Senátu a Sněmovny. Fakta, fakta, fakta
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění