Margaret Thatcherová a její vzor pro postkomunistické země

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 22.11.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Thatcher

Říkají jí "železná dáma", ale já jsem na Margaret Thatcherové, pozoruhodné ženě a jedné z největších postav moderní politiky, nikdy nic tvrdého jako železo nezaznamenal. V posledních sedmnácti letech, po pádu komunismu, jsem měl potěšení se s ní setkat mnohokrát. Obdivuji na ní, že si nikdy nezadala s nikým, kdo nesdílí mravní základy a politické zásady svobody jedince, kterým je ona sama po celý život věrná. Právě díky této stálosti se jí podařilo dosáhnout cílů, které se zdály téměř nemožné.

Jedenáct let byla jako první žena v Británii v premiérské funkci - a Británie se za tu dobu zásadně změnila a udělala velký pokrok. Její příklad také rozhodujícím způsobem ovlivnil budoucnost středu a východu Evropy včetně mé vlasti, tehdy Československa, nyní České republiky. Není podle mne nijak přehnané říct, že cesta ke zhroucení komunismu ve střední a východní Evropě začala ve Velké Británii roku 1979, když paní Margaret Thatcherová vyhrála volby. Její konzervativní vláda poskytla vzor, kterým se pak postkomunistické země mohly řídit. Prokázala, že je možné udržet na uzdě sklon k tomu, aby neustále posiloval státní aparát, a vrátit se k liberálnímu společenskému systému. Když se zhroutil komunismus, pro mnohé lidi v mé zemi byl kapitalismus stále sprostým slovem. Na počátku 90. let jsem založil stranu podle vzoru britské Konzervativní strany a podařilo se mi národ přesvědčit, že kapitalismus naopak obnovit musíme. Jsem hrdý na to, že jsem thatcherovec. Tato politická filozofie v sobě spojuje víru ve svobodu jednotlivce a ve volný trh s prosazováním národních zájmů a s odporem proti vnucování nadnárodní vlády. V Evropě lze všechny politiky, jejichž cílem je omezovat byrokracii, snižovat daně a prosazovat privatizaci, politiky, kteří hájí demokracii a svobodu, označit za thatcherovce. Poslední dobou jsou naneštěstí hlavní pravicové strany v Evropě skoro k nerozeznání od sociálních demokratů. Jejich členové by si měli vzpomenout na Margaret Thatcherovou, které je teď jedenaosmdesát a je živoucí legendou.

Setkal jsem se s mnoha velikány světové politiky, ale nikdo z nich na mě nezapůsobil tak silně jako tato neobyčejná žena.

Václav Klaus, Mladá fronta Dnes, 11. 11. 2006

www.klaus.cz

3388 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasněMuslimští zločinci? Sedm z deseti vězňů... Výbušná slova ze Západu: Češi, poučte se!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění