V kritice Evropské unie měla ODS pravdu

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 22.11.2006 | Rubrika: Politika
ODS

Projev na XVII. kongresu ODS Praha, 18.11.2006

Vážený pane předsedo, dámy a pánové,

naše strana byla v uplynulých letech terčem tvrdé kritiky za to, že jsme hájili eurorealistický program a české národní zájmy. My jsme vždy tvrdili, že EU musí brát v úvahu i naše české zájmy a musí rozšiřovat prostor svobody a nikoliv naopak. Tvrdili jsme také, že objem regulace na evropské úrovni je zbytečně velký a musí být zmenšen, protože ohrožuje konkurenceschopnost našich firem ve světové soutěži. Tvrdili jsme, že evropská ústava je špatnou odpovědí na výzvy před kterými stojí evropské národy. Tvrdili jsme také, že podmínky vstupu ČR do EU byly vládami ČSSD dojednány špatně. Říkali jsme, že Společná zemědělksá politika EU je jako celek přežitkem minulosti, jakýmsi reliktem centrálního plánování. A tvrdili jsme, že čeští zemědělci jsou touto evropskou politikou diskriminováni.

Za tyto naše postoje nám bylo spíláno do nacionalistů, šovinistů a antievropanů. Všichni si to dobře pamatujete.

Dnes můžeme s hrdostí konstatovat, že ve všech našich stanoviscích jsme měli naprostou pravdu. Všimněte si, že o tom se již v novinách nedočteme.

Místopředseda Evropské komise, německý sociální demokrat Gunter Verheugen nedávno ve Financial Times oznámil že nadbytečná evropská regulace stojí evropské firmy ročně 500 miliard euro v ušlých příjmech. Ano. Slyšíte dobře. To neříká politik ODS. To neříká někdo z nás. To říká evropský socialistický politik, který již osmý rok působí v Evropské komisi. Chtělo by se zvolat KONEČNĚ. Konečně Vám to došlo. Snad po tomto přiznání budou následovat konkrétní činy.

Život v České republice ovlivňuje evropská legislativa a politika více než si myslíme. Stovky našich producentů mléka nedávno dostali od Evropské komise pokutu za to, že nadojili více mléka než stanoví evropská kvóta v přístupové smlouvě. Celkový objem této pokuty činí 150 milionů Kč. A není to zdaleka jediná pokuta, která nad námi visí. Naši zemědělci čelí nefér konkurenci od zemědělců z EU15, kteří letos dostávají 3krát větší dotace než ti naši. Nedivme se tedy těm našim, že žádají naši pomoc.

Je povinností ODS pomoci českému venkovu čelit této institucionalizované evropské diskriminaci. Musíme rovněž trvat na tom, že volný pohyb lidí se v EU musí týkat opravdu všech. Není možné, aby Němec a Rakušan mohli u nás volně hledat práci a Čech stejnou možnost v těchto státech neměl. My nikomu žádné překážky v EU dělat nechceme a nebudeme. A to ani Rumunům a Bulharům, kteří do EU vstoupí již za několik týdnů. My chceme STEJNÉ ŠANCE PRO VŠECHNY.

Musím zmínit i to, že Evropská komise nedávno navrhla zvýšení spotřebních daní na pivo o 31%. Ano, i cena piva je do značné míry ovlivňována Bruselem. A to je samozřejmě špatně. Všimněte si, že o tomto naši "huráevropané" mlčí. My ale mlčet nehodláme. Tento návrh zamítneme.

Buďme si přitom dobře vědomi skutečnosti, že stále ještě máme, chvála Bohu, právo veta na podobné nesmysly. Toto naše právo, které za nás drží v ruce česká vláda, musíme opatrovat jako oko v hlavě a neváhat jej použít, když jde o české zájmy. Kdybychom o toto právo příšli a byl by rozšířen systém kvalifikované většiny i na pivo, garantuji Vám, že bychom byli přehlasováni a pivo by nám EU zdražila. Takový vývoj nesmíme dopustit a to nejen u piva.

Z těchto důvodů si dovoluji navrhnout do usnesení kongresu dva návrhy.

1. Kongres ODS zakazuje politikům ODS předávat další kompetence na úroveň EU a zakazuje rovněž převádět ty kompetence, které nyní podléhají proceduře jednomyslnosti do procedury tzv. kvalifikované většiny.

2. Po dohodě s předsedou klubu poslanců ODS v EP Janem Zahradilem navrhuji rovněž usnesení ve znění: Kongres ODS schvaluje společnou deklaraci předsedy ODS Mirka Topolánka a předsedy britské Konzervativní strany Davida Camerona o společném postupu v evropské politice.

Děkuji Vám za pozornost

/titulek redakce/

3361 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění