Finanční rámec EU 2007-2013

Autor: Marek Loužek | Publikováno: 23.1.2005 | Rubrika: Ekonomika
CEP

Dne 29. listopadu 2004 uspořádalo Centrum pro ekonomiku a politiku seminář „Finanční rámec EU 2007-2013“. Na panelu, který moderoval kancléř Jiří Weigl, vystoupili náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Müller, člen rozpočtového výboru Evropského parlamentu Hynek Fajmon a výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach.

Vladimír Müller nabídl úvod do dějin sestavování rozpočtu EU. Rozebral první a druhý Delorsův balíček, Agendu 2000 a dnešní finanční perspektivu. Připomněl časový horizont jednání o finanční perspektivě 2007-2013 a návrh Evropské komise k ní. Česká vláda podle něj považuje návrh komise za dobrý základ pro jednání, vidí však prostor pro snížení některých výdajů.

Hynek Fajmon argumentoval, že finanční rámec EU přerozděluje přibližně pouze 1 % HDP. Finanční perspektiva je dosud nezávazná, po přijetí evropské ústavy by se to změnilo. Šest nejbohatších členů EU požaduje snížení odvodů členských zemí do rozpočtu EU. Do roku 2010 vidí Fajmon jako nejvýhodnější strategii pro ČR podpořit rozpočet EU na úrovni 1,1 % HDP, udržet principu vyrovnaného rozpočtu a vyčerpat prostředky ze strukturálních fondů.

Petr Mach označil finanční rámec EU za hru s nulovým součtem. Rozebral příjmovou a výdajovou strukturu rozpočtu. Názvy kapitol v nové perspektivě se podle něj mění orwellovským způsobem. Celý systém je v rozporu s principem subsidiarity. Pro ČR by bylo lepší, kdyby nic do Bruselu neposílala a nic nedostávala. Není třeba trvat na maximu dotací, které často představují škodlivé a distorzní výdaje.

Dušan Šrámek z týdeníku Profit navrhl aplikovat negativní daň na rozpočet EU, aby Brusel nemohl rozdělovat peníze podle vlastního uvážení. Miroslav Singer považuje finanční rámec za menší část ekonomické dimenze EU, podstatnější je regulační. Karel Dyba prohlásil, představa o kladném rozpočtovém saldu pro ČR plynoucím z členství v EU byla iluzí. Miloslav Bednář položil otázku, zda budou odstraněna diskriminační pravidla v zemědělské politice.

Vladimír Müller odmítl sdělit, kdo jsou naši spojenci či odpůrci v debatě o rozpočtovém rámci, zájmy uvnitř jednotlivých zemí se podle něj často kříží. Hynek Fajmon ocenil, že se stanoviska vlády a ODS k rozpočtovému rámci překvapivě sblížily. Petr Mach namítl, že rozpočet EU vyrovnaný proto, že by unii stejně nikdo nepůjčil.

Marek Loužek
www.cepin.cz

4272 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Celý svět v pavučině: Falešná hra sociálních sítí. Týká se úplně každého z vás. Cenzurují se již i prostá fakta. Dosáhne vůbec někdo na všemocné korporace? Petice za svobodu slova a nový alternativní webTurecko páchá válečné zločiny zcela v souladu s neveřejnou politikou USA a EUPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...Viktor Orbán prohlásil, že středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexualismem, přistěhovalectvím a ateismem

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Švédsko končí: Muslimské země zneužily azylovou a imigrační politiku pro expanzi islámuZločinné imigrantské sirotky testovat na věk a posílat domů! Le Penová

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Karel Gott pozval Havla domů... Dusné svědectví. A mnohem víceKandidát Wünsche bourá předsudky kavárny o SPD: Vyhodili ho z Kavčích hor, od té doby úspěšně podniká. A stejně chce czexit a varuje před kulturní revolucí
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění