Pivo a evropská politika

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 2.12.2006 | Rubrika: Politika
pivo

Evropský socialistický komisař pro daně László Kovács z vinařského Maďarska nedávno představil návrh Evropské komise na zvýšení minimálních spotřebních daní u alkoholu. Návrh se týká všech druhů alkoholu, tj. piva, vína, čistého alkoholu i alkoholických meziproduktů.

U socialistického politika nepřekvapuje, že navrhuje zvýšení těchto daní a u politika z vinařského státu rovněž nepřekvapí, že tak činí selektivně pouze u těch druhů alkoholu, které nepocházejí z vinné révy. O to více by nás v České republice měl tento návrh zajímat, protože hlavní zvýšení spotřební daně se má týkat piva, tj. komodity, která je naším národním klenotem.

Zvýšení spotřebních daní by se mělo odehrát v roce 2008 s možností odkladu pro ty státy, které by měly problémy, do roku 2010. Zvýšení spotřební daně u piva by mělo mít v našem případě za následek zvýšení ceny půllitru piva o cca 30 haléřů.

Návrh je zdůvodněn velmi kuriózně snahou valorizovat reálnou hodnotu spotřební daně podle vývoje inflace v EU za období 1993-2005. Komisař argumentuje tím, že před vznikem Společného trhu v roce 1993 se tehdejší „dvanáctka“ dohodla, že předpokladem jeho dobrého fungování je sblížení výše sazeb spotřebních daní. Od té doby však, dle komisaře, inflace výši sazeb znehodnotila o 31% a ty je nyní údajně nutné přidat, aby Společný trh dále dobře fungoval.

Již v roce 1992, kdy nyní novelizovaná legislativa vznikala, byla stanovena minimální spotřební daň na víno ve výši 0% zatímco na pivo a další druhy alkoholu byla stanovena poměrně vysoko. Nyní se navrhuje v podstatě totéž. Víno má zůstat s nulovou sazbou a ostatní druhy alkoholu se mají zdražit.

Záměr Evropské komise je nutné důrazně odmítnout. Představa, že v celé Evropské unii musí fungovat jednotné spotřební daně a navíc se musí stále zvyšovat (valorizovat), je zcela nesmyslná. Prostě nemusí a má to svou logiku. V Evropské unii jsou státy, které mají vhodné podnebí pro pěstování vinné révy a tak ji prostě pěstují a konzumují. Jiné státy mají naopak vhodné podmínky pro výrobu piva a tak dělají pivo. Udělat stejné daňové sazby na alkohol pro celou Evropskou unii je proto nevýhodné. Je to skoro jako kdyby někdo nutil lidi, aby všichni nosili boty stejné velikosti, přestože některým by byly malé a jiným zase velké.

Je naprosto správné, aby si jednotlivé státy spotřební daň z piva, vína a jiných alkoholických nápojů stanovovaly zcela dle své vlastní úvahy. Pro fungování Společného trhu EU z toho žádný problém nevznikne. Vidíme to ostatně již v případě vína, kde je sazba nulová a trhu to nijak nevadí. Každý stát se prostě v EU bude specializovat na to, pro co má vhodné podmínky a zároveň si stanoví takovou míru zdanění, kterou si tamní voliči ve volbách zvolí.

Česká republika je již nyní pověstná svým skvělým a levným pivem. Mnoho cizinců právě z tohoto důvodu naši zemi navštěvuje. Pokud nám EU pivo zdraží, tak se tato naše konkurenční výhoda zmenší se všemi z toho vyplývajícími negativními důsledky. Chápu, že některým státům s vysokou spotřební daní na pivo se situace v ČR nemusí líbit. Mohou tedy snížit své vlastní vysoké sazby a nenutit nás, abychom zvyšovaly ty své.

Zajímavá je časová souvislost plánu na zdražení piva a dalšího alkoholu s probíhajícím jednáním o tzv. reformě evropského trhu s vínem. Konkurence z Ameriky, Afriky a Austrálie snižuje tržní podíl evropských vín na světovém trhu a dokonce i na trhu EU. Nepomáhají ani masivní dotace vinařům z evropského rozpočtu. Komise navrhuje, že zaplatí vinařům kompenzaci za to, když desítky tisíc hektarů vinic vyklučí. O tom ale vinaři nechtějí ani slyšet.

Nyní se našla cesta, jak si pomoci zvýšení daně na konkurenční alkoholické nápoje mohou vinaři zvýšit tržní podíl alespoň na trhu Evropské unie. Zkrátka budou pivaře prostřednictvím zvýšení daně „přeučovat“ na víno. Možná se to zdá být směšné, ale je to přesně tak. Ostatně v návrhu komisaře Kovácse se přímo uvádí, že dvanáct států EU si žádnou minimální spotřební daň na víno nepřeje a proto to Komise ani nenavrhuje. U piva se takový jednoznačný odpor neočekává a tak se prostě „musí valorizovat, aby dobře fungoval Jednotný trh“.

Již dva roky si se skřípěným zubů zvykáme na to, že v Evropské unii jsou si někteří rovní a někteří rovnější jako v Orwellově Farmě zvířat. Například, že čeští zemědělci dostávají nižší dotace než zemědělci ve starých státech EU a že se naši lidé nemohou ucházet v mnoha starých státech EU o práci, zatímco jejich občané se u nás v tomto ohledu s podobnými překážkami nesetkají.

Na rozdílné zacházení s pivem a vínem si ale zvykat nemusíme. Máme naštěstí stále ještě k dispozici právo veta. Respektive toto právo má za nás v rukách česká vláda. Bez českého souhlasu návrh na zvýšení spotřební daně na pivo nemůže projít. Nenechme se ale zmást, protože každá vláda dokonce i pravicová má tendenci nafukovat své vlastní příjmy. A spotřební daně jsou příjmem národní vlády. Národní vláda tedy může být v pokušení říci, že „pivo zdražuje EU“ a přivlastnit si pro své politické cíle zvýšený výběr daně, jako to již udělala vláda ČSSD v roce 2004 se zvýšením daně z přidané hodnoty na stavební práce nesouvisející s bydlením.

Takový postoj může teoreticky zaujmout česká vláda i k otázce spotřební daně na pivo. A tomu je nutné zabránit. Návrh Komise přijmout nemusíme a nemusíme přijmout ani navrhované „přechodné období“ pro ty státy, které by „mohly mít se zavedením problémy“. Prostě návrh odmítněme jako celek. Náš současný ministr zahraničních věcí má na věc rozumný názor a snaží se vyjednat blokační „pivní alianci“. Již o této věci jednal se svými partnery v Německu a v Irsku. I kdyby ale tato jednání nedopadla z různých důvodů dobře, můžeme návrh zablokovat i sami.

Nebojme se použít v této záležitosti naše právo veta. Pomůžeme tak zachovat v celé EU ekonomicky funkční daňovou konkurenci v oblasti spotřebních daní a pomůžeme zároveň sami sobě a celému českému pivovarnictví, chmelařství, pěstitelům sladovnického ječmene, provozovatelům restaurací a hospod, cestovnímu ruchu a konec konců i nám spotřebitelům.

Newsletter CEPU listopad 2006

Pozn. redakce: Vlastimil Tlustý naštěstí návrh na zvýšení daně z piva na zasedání Rady ministrů ze dne 28.11. 2006 svým vetem zablokoval. Samozřejmě ale není bohužel vyloučeno, že se k tomuto tématu EU opět v budoucnosti vrátí.

2876 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

NATO je opravdu ve stavu klinické smrti. Musíme budovat vlastní obranyschopnou armádu a obranné, ekonomické a politické spojenectví ve střední Evropě – Visegrád plusSametová revoluce byla hned dvakrát ukradena, nejprve havlisty studentům a ji pak havlisté ukradli i občanům. Převrat naplánovala StB a byl zřejmě od počátků řízen ve spolupráci se SovětyKarel Gott nás varoval: Svět směřuje k totální globalizaci. Vyústí to v jednu totalitní světovláduPiráti prosazují dvoumilionovou dotaci z veřejných peněz pro firmu miliardáře Zdeňka Bakaly, který je spojován s kauzou vytunelováni OKDImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokem

Eurabia.cz

Imigranti v Bosně ponoukáni vypadnout do ChorvatskaIlegálové demonstovali za legalizaci svého pobytu v Evropě

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

VIDEO Zku*vysyne! Putinova děvko! Klaus ml. cílem drsného útoku na Národní tříděHnus se valí dál. „Babiš na Národní“ má pokračování
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění