Současný směr evropské integrace aneb strčíme si rovnou daň za klobouk?

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 7.12.2006 | Rubrika: Zamyšlení
ODS

Projev v rámci politické diskuse na 17. kongresu ODS, Praha, 19.11.2006

Dámy a pánové,

já jsem tady včera chodil v kuloárech a poslouchal jsem šum a nasával jsem atmosféru tohoto kongresu a často jsem slýchával poznámky typu - europoslanci, vy jste vysmátí. Tak já vám říkám, že nejsme vysmátí, že máme stejnou starost jako vy všichni o to, jak to dopadne a jak tu situaci dokážeme zúřadovat. Ale zároveň říkám, a to s ohledem na situaci v nejrůznějších evropských zemích, nevěřte prosím tomu, že tady vypukla nějaká politická krize. Čteme různé komentáře a různé analýzy o střední a východní Evropě, čteme, že jsme zařazeni do jakéhosi balíku středo a východo-evropských zemí, kde se to nedaří, kde se všechno zadrhlo, kde nic nefunguje a já tvrdím, že to není pravda.

To co se stalo ve volbách tady, to je standardní politická situace, která se prostě někdy stává a my jí musíme umět vyřešit, my jí musíme umět zúřadovat, a já věřím tomu, a jsem přesvědčen o tom, že to prostě dokážeme. Podívejte se na Německo, podívejte se Rakousko, podívejte se na to, jak tam dopadaly parlamentní volby, podívejte se na to, jak tam trvalo dlouho, než se tato situace vyřešila, ale nakonec se podařilo tu situaci zúřadovat. Nevěřte, prosím, tomu, že Česká republika se propadla do jakéhosi bahniska krize, ze kterého není východiska. A když tady říkám, že nejsme vysmátí, tak nejsme vysmátí ještě z jednoho důvodu, protože se pohybujeme v evropské politice, protože známe vnitřnosti Evropské unie, tak vidíme a víme, co všechno se na nás z Evropské unie valí.

Tady o tom zaznělo poměrně málo. Zaznívalo tady, že česká vláda, budoucí vláda by měla prosadit co nejvíce z reformního programu ODS, co nejvíce, co bude možné, a že by neměla opouštět ikony našeho programu, jako je rovná daň. Já s tím naprosto souhlasím, ale zároveň dodávám: Vážení přátelé, pokud Evropská unie a evropská integrace bude postupovat takovým směrem jako doposud, pokud snad vstoupí v platnost takové dokumenty jako byla naštěstí v tuto chvíli už ze stolu spadlá evropská ústava, tak si rovnou daň můžeme strčit za klobouk. Včera jsem tady vyzýval k nepoužívání expresívních výrazů, tak se držme tedy v tuto chvíli toho klobouku, jakkoliv bych mohl použít jiný termín. Já říkám, že v této situaci je nesmírně důležité, aby v Evropě existovaly politické síly, které tento koncept evropské integrace nepřijmou, které ho odmítnou. A já bych tady z tohoto místa chtěl vysoce ocenit čin a myslím, že to byl státnický čin Mirka Topolánka, který ve složité situaci povolebních jednání v červenci tohoto roku si našel čas, aby zajel do Londýna, aby tam s novým předsedou britských konzervativců Davidem Cameronem dohodl úzkou spolupráci, a aby s ním dokonce dohodl institucionalizaci této spolupráce v podobě nového partnerství pro evropskou reformu. Já to považuji za nesmírně důležité a myslím si, že za to zaslouží vysoké ocenění.

Když už jsem zmínil pana předsedu Topolánka, tak vám ještě řeknu jednu věc o něm. Když chcete ve Francii kandidovat na prezidenta, tedy ne vy, někdo, když chce ve Francii kandidovat na prezidenta, tak musí být takzvaně "presidenciable". Nikdo neví, co to přesně znamená, ale všichni vědí, co to asi je. Prostě ten člověk, který chce kandidovat na prezidenta, tak musí k té funkci dorůst. Já tvrdím a sleduji Mirka Topolánka celé čtyři roky, že dorostl k funkci premiéra České republiky se vším, co to obnáší, že tu funkci dokáže zvládnout, a že dokáže řídit a vést tuto zemi a že dokáže té vládě vtisknout takový program, jaký bychom my všichni chtěli. Myslím že, v jeho osobě a koneckonců v působení celé ODS na evropské politické scéně se dost dobře odráží jedno heslo, které podle mého názoru je v politice strašně důležité. V politice přece nejde o to, abyste byli oblíbeni nebo milováni, v politice můžete být i nenáviděni a neoblíbeni, ale v každém případě musíte být respektováni. A já jsem přesvědčen, že jak osoba stávajícího lídra ODS, tak i celá Občanská demokratická strana toto heslo naplňuje v míře vrchovaté. Nemusíme být milováni, ale musíme a jsme respektováni.

Dámy a pánové, já jsem tady včera slíbil ještě jednoho zahraničního hosta, který má pro nás doslova symbolický význam. Slíbil jsem hosta ze země, kde sociálně-demokratické vlády vládly celou řadu let, desítek let. A sociálně-demokratické vlády byly od moci odstaveny v demokratických volbách, já jsem přesvědčen, že to je velmi dobrá tečka za tímto dopoledním diskusním blokem a že je to velmi dobrá inspirace také pro nás, abychom se jí řídili, a abychom jí následovali, takže mi dovolte, abych pozval tohoto zahraničního hosta na pódium. Je to paní Gunilla Carlsson, ministryně švédské vlády, 1. místopředsedkyně švédské strany Moderaterna.

/titulek redakce/

3202 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letouÚdajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasněOkamura drsně: Neziskovky, tu máte návrh! Babiš nás prodává! A Minář z Milionu chvilek...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění