Zločinec nebo jen „sprostý podezřelý“? (eurozatykač)

Autor: Ladislav Jakl | Publikováno: 14.10.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Jakl

Už inspektor Trachta v Cimrmanovi doporučoval svému asistentovi, aby vyslýchanému klidně tykal, vždyť je to jen „sprostý podezřelý.“ Slyšel jsem v tom trefné zesměšnění touhy zakomplexovaného člověka zdůrazňovat vlastní mravnost a bezúhonnost silou svého okázalého rozhořčení nad hříchy druhých. Hříchy skutečnými či domnělými.

Stejným rozhořčením reagovala část mediálně-politické fronty na prezidentovo veto tzv. evropského zatykače. Podle arogantního Krause v Blesku budou vetem chráněni čeští gauneři, které tento píšící herec asi už dopředu odsoudil. Podle Erika Taberyho z Respektu „zavedení evropského zatykače… umožňuje stíhání a vydávání lidí, kteří se dopustí závažné trestné činnosti…“ Nechápu, proč stíhat lidi, o kterých se již ví, že se trestné činnosti dopustili. Takové je přeci třeba hned zavřít, tak jaképak stíhání. Tabery dokonce rovnou píše, že jde o „vydání kriminálníků.“ Neschopnost rozlišovat mezi nařčeným či podezřelým na straně jedné, a identifikovaným gaunerem či usvědčeným kriminálníkem na straně druhé je vlastní krvelačnému myšlení, které jsme tu měli za nacismu a komunismu. Jak je vidět, zůstalo s námi dodnes.

Korunu všemu nasadila bývalá ministryně spravedlnosti Parkanová, když v MFD (30. 8.) napsala, že eurozatykač nemůže být protiústavní, neboť úmyslem zákonodárce při přijímání ústavy nebylo „chránit zločince před trestem.“ Pominu to, že paní exministryně asi nemá valné mínění o své vlastní práci, když si myslí, že u nás jsou zločinci před trestem chráněni a že je umí potrestat jen cizí soud. Nemohu ale pominout, že v očích právničky Parkanové je zločincem už dopředu ten, koho by eventuálně chtěl v budoucnu nějaký cizí soud vyšetřovat.

Nepřál bych matce Parkanové, aby její dcera třeba na výletě v Irsku ztratila doklady, s nimi pak kdosi manipuloval a následkem toho soud v malém irském městě po letech požádal o vydání slečny dcery kvůli podezření z obchodu s narkotiky. Obviněná by neměla šanci hájit se u českého soudu s použitím českého právního řádu, ale byla by rovnou eskortována. Cizí soud by neměl za povinnost předat své argumenty pro vydání našim úřadům a český soud by neměl šanci je posoudit. Kdesi v cizině by slečna dcera sháněla advokáta a tlumočníka a možná by dlouhé měsíce klopotně prokazovala svou nevinu obklopena neznámým prostředím.

Jednoduší lidé rádi mezi zuby cedí slova o zločincích a gaunerech, kteří nezaslouží slitování. Každé přitvrzení je jim dobré, každá pochybnost značí smířlivost ke gaunerům nebo rovnou spolčení se s nimi. Odvrácenou tvář tohoto postoje poznají zpravidla až tehdy, potká-li šikana, ke které dává přitvrzený postup podmínky, někoho jim blízkého.

S právem je to totiž jako s dekou. Chcete si přikrýt ramena tím, že zjednodušíte práci represivním orgánům, a bude vám táhnout na nohy v podobě nespravedlnosti vůči nevinným. Právní řád se vyvíjel po staletí a snažil se obě věci udržovat v rovnováze. V době budovatelského nadšení nad stavbou nové světlé evropské budoucnosti je ale péče o takovou rovnováhu jen čímsi podezřelým.

To není dobrá zpráva pro zítřek, to není dobrá zpráva pro spravedlnost. Přicházejí sekáči, co se „nezakecají.“ Pokrok nezastavíte.

3957 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Je třeba uznat, že se mladá garda protiruských aktivistů, tvořících u nás páteř páté kolony, neobyčejně činí. Není dne, kdy by „modré košile“ nepřišly s novou provokacíBaru v pokrokové Británii asi nevydají licenci na alkohol kvůli blízkosti mešity. Alkohol podněcuje k islamofobiiRiaditeľky Plánovaného rodičovstva prísažne priznávajú, že predávali potratené detské teláBez Vás nepřežijeme...Kdo připravil drancování amerických měst?

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaMusíme si zvyknout na to, že budeme často posíláni do karantén nejrůznějšího typu. Budeme-li protestovat, budou to karantény horšího typu

Eurabia.cz

Černý muslimský policista zastřelil v USA nevinou bělošku a nikomu to nevadíTo je již zvrácené sebemrskačství! Běloši poníženě prosí černochy o odpuštění

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Liberálové zneužívají smrti černocha k pokusu o státní převrat vůči demokratický zvolenému prezidentu TumpoviRuska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronavirem

ParlamentniListy.cz

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilekUrsulo, Ursulo... Tohle vám ve škole neřekli? Václav Klaus trhá projev na cucky
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění