Zločinec nebo jen „sprostý podezřelý“? (eurozatykač)

Autor: Ladislav Jakl | Publikováno: 14.10.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Jakl

Už inspektor Trachta v Cimrmanovi doporučoval svému asistentovi, aby vyslýchanému klidně tykal, vždyť je to jen „sprostý podezřelý.“ Slyšel jsem v tom trefné zesměšnění touhy zakomplexovaného člověka zdůrazňovat vlastní mravnost a bezúhonnost silou svého okázalého rozhořčení nad hříchy druhých. Hříchy skutečnými či domnělými.

Stejným rozhořčením reagovala část mediálně-politické fronty na prezidentovo veto tzv. evropského zatykače. Podle arogantního Krause v Blesku budou vetem chráněni čeští gauneři, které tento píšící herec asi už dopředu odsoudil. Podle Erika Taberyho z Respektu „zavedení evropského zatykače… umožňuje stíhání a vydávání lidí, kteří se dopustí závažné trestné činnosti…“ Nechápu, proč stíhat lidi, o kterých se již ví, že se trestné činnosti dopustili. Takové je přeci třeba hned zavřít, tak jaképak stíhání. Tabery dokonce rovnou píše, že jde o „vydání kriminálníků.“ Neschopnost rozlišovat mezi nařčeným či podezřelým na straně jedné, a identifikovaným gaunerem či usvědčeným kriminálníkem na straně druhé je vlastní krvelačnému myšlení, které jsme tu měli za nacismu a komunismu. Jak je vidět, zůstalo s námi dodnes.

Korunu všemu nasadila bývalá ministryně spravedlnosti Parkanová, když v MFD (30. 8.) napsala, že eurozatykač nemůže být protiústavní, neboť úmyslem zákonodárce při přijímání ústavy nebylo „chránit zločince před trestem.“ Pominu to, že paní exministryně asi nemá valné mínění o své vlastní práci, když si myslí, že u nás jsou zločinci před trestem chráněni a že je umí potrestat jen cizí soud. Nemohu ale pominout, že v očích právničky Parkanové je zločincem už dopředu ten, koho by eventuálně chtěl v budoucnu nějaký cizí soud vyšetřovat.

Nepřál bych matce Parkanové, aby její dcera třeba na výletě v Irsku ztratila doklady, s nimi pak kdosi manipuloval a následkem toho soud v malém irském městě po letech požádal o vydání slečny dcery kvůli podezření z obchodu s narkotiky. Obviněná by neměla šanci hájit se u českého soudu s použitím českého právního řádu, ale byla by rovnou eskortována. Cizí soud by neměl za povinnost předat své argumenty pro vydání našim úřadům a český soud by neměl šanci je posoudit. Kdesi v cizině by slečna dcera sháněla advokáta a tlumočníka a možná by dlouhé měsíce klopotně prokazovala svou nevinu obklopena neznámým prostředím.

Jednoduší lidé rádi mezi zuby cedí slova o zločincích a gaunerech, kteří nezaslouží slitování. Každé přitvrzení je jim dobré, každá pochybnost značí smířlivost ke gaunerům nebo rovnou spolčení se s nimi. Odvrácenou tvář tohoto postoje poznají zpravidla až tehdy, potká-li šikana, ke které dává přitvrzený postup podmínky, někoho jim blízkého.

S právem je to totiž jako s dekou. Chcete si přikrýt ramena tím, že zjednodušíte práci represivním orgánům, a bude vám táhnout na nohy v podobě nespravedlnosti vůči nevinným. Právní řád se vyvíjel po staletí a snažil se obě věci udržovat v rovnováze. V době budovatelského nadšení nad stavbou nové světlé evropské budoucnosti je ale péče o takovou rovnováhu jen čímsi podezřelým.

To není dobrá zpráva pro zítřek, to není dobrá zpráva pro spravedlnost. Přicházejí sekáči, co se „nezakecají.“ Pokrok nezastavíte.

3722 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Horor: Holanďanka s demenciou podstúpila eutanáziu proti svojej vôli. Lekárka oslobodenáImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokem

Eurabia.cz

Imigrantské „děti“ na úkor tuzemskýchKniha anglického disidenta jehož na Facebooku nezveřejní: Mohamedův korán - Proč muslimové vraždí za islám

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Duševně nenormální!“ Zeman pro PL ze Slovenska udeřil na Milion chvilek a poslal vzkaz na LetnouHrušínský vynesl hodně silný výrok směrem k Hradu. Komentátor varuje: Takový člověk u moci? Lidé s jiným názorem by skončili v lágrech nebo na oprátkách!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění