Identity se vám zachtělo?

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 25.1.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Velká Británie

"Mohl by pan český spisovatel žijící v Británii uvést nějaký příklad ztráty britské identity následkem členství v EU, jiný, než to, že se dnes v Británii lépe jí?" Tuto výzvu jsem dostal na jedné veřejné debatě v Praze. Její břitká vtipnost si zasluhuje hlubší zamyšlení a nejméně tři příklady. Uvedu šest. Možná si řeknete, že nemají pořád co dělat s identitou, pouze suverenitou. A tu přece všichni Evropané, pravda, radostně a dobrovolně odevzdáváme čemusi většímu, vznešenějšímu, spravedlivějšímu. Češi už někdy od těch hřiven a volů.

Příklad 1 začal jako komedie. Před jistou dobou skončil - po několika soudních odvoláních a na účet daňového poplatníka ve výši okolo půl milionu liber - trestem vězení pro jednoho zelináře, který se dopustil tohoto zločinu: prodával ovoce a zeleninu vážené na libry a unce, jak to žádali jeho zákazníci a jak to dělal celou svou zelinářskou kariéru. Žalobu na něho podala jakási horlivá soudružka z místního národního výboru. Ta si totiž někde přečetla, že zákony Evropské unie, k nimž britská vláda svým podpisem přistoupila, povolují prodej zboží jen na kila a gramy. Britský zákon, podle něhož se smí prodávat na obojí váhy, dosud nebyl parlamentem změněn, takže podle britského práva by zelinář měl být nestíhatelný. Jenže soudce případu využil k tomu, aby britské politiky probudil k tomuto zjištění: Přijetím zákonů Evropské unie jste pozbyli práva uplatňovat svoje vlastní zákony britské, které jsou teď zákonům evropským podřízené. A protože vedle zákonů evropských platí v Británii stále systém obecného práva, v němž se rozsudek stává precedentem pro budoucí případy, staly se libry a unce v britském obchodování trestným činem a každý zelinář, který jimi ještě váží, je zločinec. To aniž by se parlament musel obtěžovat britský zákon oficiálně měnit.
Ale co, řeknete si, ať už Britové neotravují a podřídí se konečně Napoleonovi, který je přece porazil u Waterloo (nebo ne?).

Příklad 2 je z oboru stavebnictví a lidských práv. V Británii platí zákon o stavebním plánování, podle něhož má každý majitel a provozovatel staveb povinnost žádat místní správu o schválení projektu a místní správa má právo projekt zamítnout, jestliže porušuje místní ustanovení týkající se prostředí, technických a estetických stránek, velikosti, atd., nebo by působil nepříjemnosti sousedům. Zhruba ve stejné době, kdy jedna správa žalovala librového zelináře, majitel jednoho nového domu žaloval jinou správu, že mu chce zabránit v dostavění domu, který začal stavět bez povolení sice na vlastním pozemku, ale na veřejném prostranství krásné lesní mýtiny. Odvolával se na evropský zákon o lidských právech zaručující jednotlivci právo na bydlení, soukromí, atd. Spor evropského zákona proti britskému vyhrál a vytvořil tím v britském právu precedens, který v praxi znemožňuje místním správám bránit soukromníkům stavět si, co a kde je napadne. A výsledek? Velké stavební firmy se už chystají ve velkém zastavět tradičně nedotknutelné takzvané "zelené pásy" okolo britských velkoměst vilami, sídlišti, hotely a rekreačními centry, protože vědí, že místní správy a dosavadní obyvatelé budou proti tomu bezmocní. Za pár let nebude kam se projít do přírody.
A možná si řeknete, na co Britové potřebují přírodu, houby stejně nejedí a mají všude ty svoje zahrádky, kam jim v noci chodí výt lišky a houkat sovy.

Příklad 3 vytvořil z evropského zákona o lidských právech lukrativní business pro zkorumpované právníky. Dává totiž imigrantům právo nejen na finanční a bytovou pomoc, nýbrž i bezplatné právní zastoupení po celou dobu odvolávání proti zamítnutí azylu, které může trvat až tři roky. Dále jim zaručuje, že během žádosti nebudou porušována jejich lidská práva. Takovým porušením jeho práv může být třeba povinnost vracet se na ubytovnu do desíti večer (omezení svobody pohybu), nebo nedostatek kvalifikovaných tlumočníků v paštuštině (omezování komunikace), nebo nedostatek koření piri-piri (upírání práva na vlastní kulturu). Za všelijaká porušování lidských práv státními institucemi nejméně třetina žadatelů o azyl dnes prostřednictvím státem placených právníků podává na stát žaloby na základě evropského zákona. Parlament v těchto dnech (květen 2002) žádá vládu, aby vysvětlila, jak je možné, že ač v letošním roce mírně poklesl počet žádostí o azyl, výdaje na právní zastoupení ilegálních imigrantů stouply za rok o 111 procent na 129 milionů liber.
A možná si řeknete, že Británie toho za ta čtyři staletí po světě narabovala tolik, ať něco vrací.
Příklad 4 nemá nic společného se žádnými zákony EU, pouze jejími obchodními zájmy. Po roce britské epidemie slintavky a kulhavky, během níž se pozabíjelo deset milionů kusů dobytka a desetitisíce lidí přišly o živobytí, britský tisk malým nenápadným článkem potvrdil, že zákaz očkování a příkaz hromadné porážky přišel přímo z Evropské komise. Důvodem byly její obavy, že rozsáhlé očkování v jednom státě EU by mohlo ohrozit vývoz masa ze všech států EU. Britský vývoz masa měl roční obrat přibližně 650 milionů. Na jeho záchranu britský daňový poplatník vydal 5 miliard, a v to nepočítáme ztráty příjmů v odvětvích přímo postižených, jako místní turistika a cizinecký ruch. Výsledkem je nový zákon, který nemůže být parlamentem zamítnut sám o sobě, protože je zakuklený jako statutární detail v rámci širší zemědělské legislace, a který umožňuje autorizovaným vládním činitelům neomezený vstup na jakýkoli zemědělský pozemek a právo zabít jakékoli zemědělské zvíře bez prokázání důvodů a svolení majitele. Zde se ale přiznám, že si nejsem jist, zda to je součástí nějaké celoevropského legislace či jen dalším totalitním vrtochem britských labouristů.
A možná si řeknete s vegetariány a ekology, že už byl možná nejvyšší čas přejít z živočišné výroby na rostlinnou, neboť maso je nezdravé a dobytčí prdy vytvářejí skleníkový efekt.

Příklad 5 vyšel najevo oznámením, že po úspěšném zavedení autonomie pro Skotsko, Severní Irsko a Wales chce Blairova vláda rozporcovat Anglii na osm regionů, které by nahradily současný systém tradičních hrabství. Účelem je prý zjednodušit přímý regionální styk s evropskými institucemi. Což by v praxi znamenalo konec posledních pravomocí britské vlády a parlamentu. Regionální mapa vládního návrhu jen s drobnými úpravami odpovídá tajné a zcela náhodou objevené mapě, kterou vypracoval německo-francouzský tým regionálních plánovačů Evropské komise už v roce 1971 - dva roky před přijetím Británie - jako součást chystané přeměny "Evropy národů" v "Evropu regionů".
Co si řeknete v tomto případě, nevím, ale možná vás něco napadne, když si vzpomenete, že nebýt před šedesáti lety jednotné tvrdohlavé ostrovní Británie, už byste tu možná dávno nebyli a nesmysly jako národní identita by si nikdo nemusel lámat hlavu.

Příklad 6 zní stále ještě jako kocourkovská fraška, ale dlouho už taky nebude. V jednom severoanglickém městě policisté zatkli občana, který pokojně postával na náměstí s cedulí FREE BRITAIN. Zatkli ho v domnění, že už platí evropský zákon o xenofobii, podle něhož by se FREE BRITAIN dalo vykládat jako protizákonná výzva k oproštění Británie od cizáků. Propustili ho druhý den, když zjistili, že Evropská komise tento zákon teprve chystá. Už se ho ale brzy dočkáme. Zločinem podle něho bude nejen fyzický projev xenofobie poškozující nějakou konkrétní osobu, nýbrž samotné vyjádření názoru podezřelého jako xenofobní. Jak už vás možná napadlo, podle tohoto zákona by pachateli zločinu xenofobie byli všichni čeští občané s výjimkou několika desítek novinářských a politologických flagelantů, ale včetně všech poslanců. Benešovy dekrety by coby xenofobní zanikly automaticky, aniž by o nich musel někdo hlasovat či diskutovat, či nějakých Čechů se něco ptát.
A možná si řeknete spolu s Italy a Francouzi, kteří si nad touto zprávou kroutili prstem do hlavy, jak mohou být Britové tak pitomí a každý byrokratický euronesmysl brát vážně. A budete mít možná pravdu. Když mohou zákony obcházet Italové a Francouzi, co na nich může vadit těm Britům?

4160 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouSpolečnost Enes Fleisch, spojována s halal porážkami, začala pracovat přes odpor místní radnice na vybudování vjezdu, který nutně potřebuje pro zřízení jatek v bývalém klatovském masokombinátuVáclav Havel pomáhal Georgi Sorosovi v budování celosvětové globalistické sluníčkářské diktatury elitEkoalarmisté v EU vylobovali novinku: Od ledna končí benzín Natural 95, bude nový ekologický, který může zničit auto a zvýšit spotřebuBrutální bitka s lopatami mezi romskými a ukrajinskými dělníky. Podívejte se

euServer.cz

Politicko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“Zpěvácké vystoupení zpěváka Hutky, kterou trapnost na Letenské pláni vygradovala až k transcendentnu...

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Imigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na videoKuba bombasticky oslavila své 500-letí

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODSChvilkaři zvedli ze židle Jaroslava Foldynu: To třicet let chrápali, teď se vzbudili a chtějí dělat pořádek? Kdo ho udělá? Kalousek, který se s nimi producíruje?!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění