Obamo, díky! Právě podepisuješ rozsudek smrti nad syrskými křesťany. Už víme, co jsi zač…

Autor: Ladislav Zemánek | Publikováno: 12.9.2013 | Rubrika: Kulturní válka
no_usa

Válka v Sýrii je bojem o bytí a nebytí křesťanství v zemi, která s ním je neoddělitelně spjata už dvě tisíciletí. Pokud USA se svými spojenci chystanou agresi podniknou, významně přispějí k porážce křesťanství na celém Blízkém východě. Možná jde držiteli Nobelovy ceny míru Obamovi právě o to.

 

 

Dnes křesťané v Sýrii tvoří zhruba desetinu populace. Největší podíl představují příslušníci Řeckého pravoslavného patriarchátu Antiochie a celého Východu, následovaní uniatskou Melchitskou řeckokatolickou církví, která od roku 1729 uznává autoritu papeže.

pp

Damašek – centrum křesťanství

Ve světle nynějšího stavu se zdá být paradoxem, že Sýrie byla jednou z prvních křesťanských oblastí. V Damašku žilo svého času tolik křesťanů jako nikde jinde na světě. Ještě dnes ve městě stojí křesťanské kostely a slouží se bohoslužby. Dokonce fungují i křesťanské školy a soudy. Asadova vláda si je křesťanského dědictví vědoma a chrání ho.

Syrská Antiochie (z níž dnes už nic nezbylo, a leží dokonce na území Turecka, byť nedaleko hranic) je údajně místem, kde bylo sepsáno Matoušovo evangelium. Apoštol Petr zde – ještě před svým odchodem do Říma – založil první církevní obec a stal se prvním antiochijským biskupem. A v Antiochii se vůbec poprvé objevilo označení „křesťan“.

Rebelové představují smrtelné riziko

Třetím biskupem byl slavný apoštolský Otec sv. Ignác zvaný Theoforos. Ten roku 107 zemřel mučednickou smrtí v Římě. V roce 270 ve městě vznikla církevní škola, která bývá považována za vůbec nejvýznamnější v dobách raného křesťanstva. Jejím asi nejznámějším představitelem byl sv. Jan Zlatoústý, jehož roku 1568 jmenoval papež učitelem církve.

Je to smutné, ale slavné tradici křesťanství v Sýrii zvoní hrana. Povstalci, do jejichž řad pronikli islamističtí teroristé, kteří zdá se převzali iniciativu, což Obamově vládě a některým západním spojencům zjevně vůbec nevadí, představují pro křesťany smrtelné riziko. A kde jsou potom ona lidská práva, kterých má Západ plná ústa?

Útok na starobylé křesťanské město: ničení a zabíjení

Nejnovějším ilustrativním příkladem je přepadení starobylého křesťanského městečka Ma‘loula, jednoho z mála míst pod sluncem, kde se podnes mluví aramejsky, tedy jazykem, jímž hovořil sám Ježíš Kristus. Islamističtí teroristé ve spolupráci se Svobodnou syrskou armádou vtrhli do města, začali ničit křesťanské kostely a zabíjet nevinné. Ty křesťany, které nepozabíjeli, nutili ke konverzi k islámu. Podle rebelů prý útok vůbec nesouvisel s náboženskými motivy. Podobně pokrytecky asi uvažuje i Husajn Obama.

Současný patriarcha antiochijský Jan X., který v červnu jen o vlásek unikl při bombovém útoku smrti, vydal 30. srpna k situaci v Sýrii prohlášení. V něm mimo jiné píše: „Jsme smutní z bolestivé situace, v níž se nacházíme a v níž jsou životy mnohých ohroženy zabíjením, únosy, uprchlictvím, používáním zbraní hromadného ničení, bomb a porušováním mezinárodního práva a v níž se zneužívá náboženství k zasévání sváru mezi krajany.“

Patriarcha vyzývá k mírovému řešení – stejně jako Rusko

Vyzývá všechny, aby alespoň na chvíli zapomněli na své vlastní zájmy a přičinili se o politické a mírové řešení krvavého konfliktu. To od počátku nejhlasitěji prosazuje Rusko, které v souvislosti s útokem na město Ma‘loula vyzvalo k ochraně syrských křesťanů. Ty finančně podporuje Ruská pravoslavná církev. Na začátku srpna poslala do Sýrie více než 1,3 milionu dolarů.

Patriarcha Jan X. rovněž připomněl dubnový únos metropolitů Pavla a Abraháma, jejichž osud je neznámý. A zdůraznil, že pravoslavní křesťané v Sýrii nežádají výlučné postavení, ale toliko rovnoprávné postavení a možnost podílet se s ostatními na správě země. Asadův režim to křesťanům umožňoval. Od povstalců však mohou očekávat leda pronásledování a smrt.

Ladislav Zemánek

Pro islamisty nejsou křesťané ani lidmi

Expert Ruského institutu strategických výzkumů a politolog Aždar Kurtov je toho názoru, že všichni, kdo vyhlásili válku Asadově vládě, podepsali rozsudek smrti nad syrskými křesťany. To potvrzuje také libanonský spisovatel, literární kritik a šíitský duchovní Farid Salman. „Z hlediska radikálů-islamistů nejsou ani křesťané, ani židé nejen partnery, s nimiž by mohl být navázán mezikonfesní dialog, ale vůbec nejsou lidmi jako takovými,“ varoval v rozhovoru pro Hlas Ruska.

A tak před našimi zraky zuří boj, který rozhodne o bytí či nebytí křesťanství v Sýrii, v zemi, jež byla na úsvitu našeho náboženství jeho centrem, v zemi, v níž se zrodilo slovo „křesťan“. Nezapomínejme na to.

pp

 

Čtěte také:

USA pomáhají islámským teroristům. Proč? Není Sýrie jen nevinnou obětí předhozenou na oltář rodícího se nového řádu?

Americké rakety budou v Sýrii nasazeny na podporu islámských extrémistů

Zářivé výsledky arabského jara: USA napomohly vládě hrdlořezů. A idiot Bush a Albrightová...

Omluví se média za trestuhodné selhání v uplynulých měsících?

Stojí za vojenským převratem v Egyptě USA a Izrael? Prezident Mursí odmítl jednat v zájmu Tel Avivu – a to se mu stalo osudným

Za Kaddáfího se z Libye stal nejúspěšnější stát Afriky. Arabské jaro je další hřebíček do rakve Západu

Případ Libye a důsledky pádu Kaddáfího režimu. Západ reagoval na „arabské jaro“ zcela chybně

V Rusku je demokracie. Stává se ostrovem naděje, normality a přirozeného vývoje. Novináři jen straší veřejnost

Klíčová slova: komunismus  | islám  | nový světový řád  | křesťanství  | USA
2642 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Děti v základní škole učí, že „objektivnost“ a „perfekcionismus“ jsou rasistické rysy „bílé nadřazenosti“Prosím, pomozteDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyThe New York Times je anti-bílý a anti-americký

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

Eurabia.cz

V Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Sorosovi poskoci v Arménií vedou národ k sebezničení. Západ Arménií opustil a jedinou záchranou je RuskoMiláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...

ParlamentniListy.cz

Historky z Ria. Všichni divní típkové z Prahy. Zasvěcené pojednání o restauraci, kvůli které Prymula musel vrátit ministerstvoPo koule mu nesaháš! Železný z ČT a šťastný herec. Je zle
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění