Stavba mešity v Berlíně dráždí, spory rostou

Autor: Redakce | Publikováno: 22.12.2006 | Rubrika: ShortNews
Berlin - vlajka

Sedmašedesátiletá Helga Schandlová říká, že nemá nic proti muslimům. Desítky let se s nimi potkávala na mnichovském tržišti, kde prodávala. Plány na stavbu mešity nedaleko barokního katolického chrámu ji ale vyvedly z klidu. Postavila se do čela protestní kampaně. “Je to provokace,” řekla novinářům. Přítomnost muslimských svatostánků v srdci německého katolicismu pokládá za něco nepřijatelného. “Nemá to nic společného s vyznáním, muslimové se snaží tuto zemi ovládnout,” tvrdí.

Není jediná, koho začíná rostoucí počet mešit znervózňovat. Plánované muslimské centrum dráždí i obyvatele východoberlínské čtvrti Pankow. Západní Berlín si zvykal na muslimy, původem převážně z Turecka, po čtyři dekády. Bývalý východní Berlín takovou zkušenost nezažil, proto teď plány na novou mešitu tamní obyvatele překvapily.

Berlínští muslimové chtějí postavit dvoupodlažní budovu s dvanáctimetrovým minaretem na místě bývalé továrny. Občanské sdružení, které proti stavbě bojuje, argumentuje, že dosud ve čtvrti žádní muslimové nežili. Obávají se proto masívního přílivu militantních islamistů.

“Zpočátku jsem se jim snažil porozumět,” řekl agentuře Reuters Joachim Swietlik, šéf protestního občanského hnutí. “Když jsem prostudoval jejich radikální stanoviska, začal jsem bít na poplach.”

Kampaň proti mešitě podepsalo 90 procent starousedlíků. Nikdo z nich nechápe, proč by v okolí měla stavba vyrůst. “Žádní muslimové tady nežijí,” říká Swietlik.

Podobné otázky zazněly i v Mnichově. Onder Yildiz, duchovní autorita tamních Turků, to nechápe. “Mešita hned vedle křesťanského kostela, to přeci není nic špatného, prohlubuje to dialog mezi náboženstvími,” říká.

Německé křesťany to ale nepřesvědčilo. Nevěří, že druhá strana má zájem o kulturní obohacení. Ptají se, proč tedy muslimské země zakazují křesťanské mise a kriminalizují odlišná vyznání.

Mají obavy, že příliv muslimských věřících omezí bavorské tradice. “Život se tady vždy odvíjel mezi vepřovými hody a pivem. Muslimové odmítají oboje,” varuje petice občanského sdružení.

Mešity stojí v Německu desetiletí, v posledních letech ale přibývají rychlejším tempem. Úřady evidují v zemi 120 mešit a asi dva tisíce modlitebních místností. Dříve náhodný chodec islámské centrum ani nepoznal. Dnes se stavby snáze identifikují, působí sebevědoměji. Odráží to pocity německých muslimů. V první generaci uslilovali jen o skromné živobytí, později se snažili založit vlastní firmu, dnes se touží duchovně emancipovat. To mnohé Němce děsí.

Kontroverzí přibývá. “Kdykoli přijdou muslimové se svými plány otevřít novou mešitu, začínají nesmiřitelné spory,” říká akademik Claus Leggewie, expert na evropský islám.

Protesty se obvykle zaměří na technické problémy, jako je třeba zrušení parku kvůli místům na parkování. Pod tím ale doutná vážný kulturní spor. Potvrzuje to i dopis, který dostala protestantská duchovní Andrea Borgerová. “Co budete dělat, až Vaší dceři zakážou chodit na ulici bez islámského šátku?” stálo v něm.

http://info.pravdaoislamu.cz/

3228 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Studenti na výzvu švédské fanatické aktivistky Grety Thunbergové „stávkují za klima“. Kdyby šli raději vysazovat stromky či uklízet ulice a parky! Migrační vlna nabírá na síle. Na řecké ostrovy, jejichž infrastruktura už teď praská ve švech kvůli náporu migrantů, se v blízké době chystá doplout z Turecka až několik tisíc dalších lidíUSA hledají záminky k napadení Íránu. Je to zase klasika – americká propaganda a americká vláda opět lžou. Hůř než kdy Rudé právo tiskloDojení krav je stejné jako sexuální zneužívání, objevili genderoví vědci New York UniversityUkazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženami

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou děti

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercích„Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění