Stavba mešity v Berlíně dráždí, spory rostou

Autor: Redakce | Publikováno: 22.12.2006 | Rubrika: ShortNews
Berlin - vlajka

Sedmašedesátiletá Helga Schandlová říká, že nemá nic proti muslimům. Desítky let se s nimi potkávala na mnichovském tržišti, kde prodávala. Plány na stavbu mešity nedaleko barokního katolického chrámu ji ale vyvedly z klidu. Postavila se do čela protestní kampaně. “Je to provokace,” řekla novinářům. Přítomnost muslimských svatostánků v srdci německého katolicismu pokládá za něco nepřijatelného. “Nemá to nic společného s vyznáním, muslimové se snaží tuto zemi ovládnout,” tvrdí.

Není jediná, koho začíná rostoucí počet mešit znervózňovat. Plánované muslimské centrum dráždí i obyvatele východoberlínské čtvrti Pankow. Západní Berlín si zvykal na muslimy, původem převážně z Turecka, po čtyři dekády. Bývalý východní Berlín takovou zkušenost nezažil, proto teď plány na novou mešitu tamní obyvatele překvapily.

Berlínští muslimové chtějí postavit dvoupodlažní budovu s dvanáctimetrovým minaretem na místě bývalé továrny. Občanské sdružení, které proti stavbě bojuje, argumentuje, že dosud ve čtvrti žádní muslimové nežili. Obávají se proto masívního přílivu militantních islamistů.

“Zpočátku jsem se jim snažil porozumět,” řekl agentuře Reuters Joachim Swietlik, šéf protestního občanského hnutí. “Když jsem prostudoval jejich radikální stanoviska, začal jsem bít na poplach.”

Kampaň proti mešitě podepsalo 90 procent starousedlíků. Nikdo z nich nechápe, proč by v okolí měla stavba vyrůst. “Žádní muslimové tady nežijí,” říká Swietlik.

Podobné otázky zazněly i v Mnichově. Onder Yildiz, duchovní autorita tamních Turků, to nechápe. “Mešita hned vedle křesťanského kostela, to přeci není nic špatného, prohlubuje to dialog mezi náboženstvími,” říká.

Německé křesťany to ale nepřesvědčilo. Nevěří, že druhá strana má zájem o kulturní obohacení. Ptají se, proč tedy muslimské země zakazují křesťanské mise a kriminalizují odlišná vyznání.

Mají obavy, že příliv muslimských věřících omezí bavorské tradice. “Život se tady vždy odvíjel mezi vepřovými hody a pivem. Muslimové odmítají oboje,” varuje petice občanského sdružení.

Mešity stojí v Německu desetiletí, v posledních letech ale přibývají rychlejším tempem. Úřady evidují v zemi 120 mešit a asi dva tisíce modlitebních místností. Dříve náhodný chodec islámské centrum ani nepoznal. Dnes se stavby snáze identifikují, působí sebevědoměji. Odráží to pocity německých muslimů. V první generaci uslilovali jen o skromné živobytí, později se snažili založit vlastní firmu, dnes se touží duchovně emancipovat. To mnohé Němce děsí.

Kontroverzí přibývá. “Kdykoli přijdou muslimové se svými plány otevřít novou mešitu, začínají nesmiřitelné spory,” říká akademik Claus Leggewie, expert na evropský islám.

Protesty se obvykle zaměří na technické problémy, jako je třeba zrušení parku kvůli místům na parkování. Pod tím ale doutná vážný kulturní spor. Potvrzuje to i dopis, který dostala protestantská duchovní Andrea Borgerová. “Co budete dělat, až Vaší dceři zakážou chodit na ulici bez islámského šátku?” stálo v něm.

http://info.pravdaoislamu.cz/

3614 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Islámské svolávání k modlitbám tlampači se asi stane trvalým rysem BritánieBez Vás nepřežijeme...Proč se úspěšně rozvíjí hospodářství Íránu i přes americké sankceBohatství amerických miliardářů se během pandémie zvýšilo o 435 miliard dolarůAudit odhaluje ohromný nárůst pro-migračních neziskovek s miliony výnosů na nezisky

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaMusíme si zvyknout na to, že budeme často posíláni do karantén nejrůznějšího typu. Budeme-li protestovat, budou to karantény horšího typu

Eurabia.cz

Demonstrace v USA. Černí zločinci terorizují poctivé černochy ve jménu boje proti rasismuTo je již zvrácené sebemrskačství! Běloši poníženě prosí černochy o odpuštění

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Liberálové zneužívají smrti černocha k pokusu o státní převrat vůči demokratický zvolenému prezidentu TumpoviRuska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronavirem

ParlamentniListy.cz

Ivan Bartoš prozradil, jaké sprosťárny a výhrůžky mu lidé píší. Green Deal není strašák, ale šance, která se už nebude opakovatNová členka Rady ČT Lipovská vyvolává v bruselských kruzích obavy. Jana Bobošíková tuší proč
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění