Jan Zahradil: Bursík nám řekl - buď Schwarzenberg, nebo nic

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 4.1.2007 | Rubrika: Rozhovory
Zahradil

EUROPOSLANEC A ČLEN VEDENÍ ODS JAN ZAHRADIL PRO PRÁVO:

Vy jste se účastnil jednání Mirka Topolánka a Martina Bursíka kvůli jeho nominaci Karla Schwarzenberga. Co jí říkáte?

Já tuto nominaci považuji za problematickou. Já jsem to řekl panu premiéru Topolánkovi, panu Bursíkovi i panu Schwarzenbergovi. Je mi líto, že ODS přichází o ministerstvo zahraničí s velmi dobrým ministrem. Ta nominace je podle mého nejednoznačná.

V čem?

Když to řeknu diplomaticky, tak některé zahraničně politické názory pana senátora Schwarzenberga jsou nejasné. A jsou to záležitosti, které mohou být pro ČR citlivé. Já jsem chtěl, aby se tyto věci vyjasnily, než ke jmenování došlo. Já respektuji právo pana premiéra dohodnout rozdělení křesel, ale cítím určitý problém.

V čem konkrétně mohou být pro ČR Schwarzenbergovy postoje problematické?

V tuto chvíli nemám jistotu, jak se staví k poválečnému vývoji v České republice, jak se staví k záležitostem současného stavu Evropské unie, jestli je zastánce většího prohlubování Unie a přenášení dalších pravomocí na evropskou úroveň? Jak se staví k evropské ústavě.

Ta schůzka vaše obavy nerozptýlila?

Měl jsem hlavně možnost tam své výhrady sdělit do očí a reakce pana Bursíka byla taková, že pokud by chtěla ODS vetovat jejich kandidáta na ministra zahraničí v situaci, kdy už Strana zelených dostala to ministerstvo jakoby přiděleno, tak by to vedlo k odchodu celé Strany zelených z trojkoaličního projektu. Tím naznačil, že to pro ně není vůbec žádné téma k diskusi.

Podle vás pan Bursík zneužil situace a premiéra vydíral?

Vydíral je silné slovo, ale to, že situace ODS je nejednoduchá, to je jasné. Je daleko méně výhodná než v červnu. Je také jasné, že pan Bursík hraje nějakou vnitropolitickou hru. Osobně si myslím, že nominace pana Schwarzenberga je ze strany pana Bursíka pokus a domnívám se, že to může být úspěšný, pochytat poztrácené nelevicové hlasy, které tady zbyly po stranách typu ODA, US nebo Evropští demokraté. Pan Schwarzenberg je vějička, která by měla tyto hlasy získat.

Jak reagoval na vaše výhrady premiér?

Na jednu stranu vyjádřil určité pochopení, na druhé straně dal jasně najevo, že jeho manévrovací prostor je takový, že kdyby Strana zelených nesouhlasila s výměnou nějakého ministerstva, tak s tím nemůže dělat vůbec nic. Pan Bursík dal najevo, že veto ze strany ODS by znamenalo rozpad koalice. Strana zelených dala najevo, že je to uzavřená záležitost a nejede přes to vlak. Já panu premiérovi jeho úlohu nezávidím, ale považoval jsem za nutné, aby moje výhrady byly slyšet. Mohl jsem být zticha a někde si to v koutku mumlat, to by nebylo správné. Pokud jde o ODS, tak nejsem sám, kdo má podobné názory.

Prezident nakonec premiérovi vládu hodil na hlavu, co na to říkáte?

Potvrzuje to, co jsem vám řekl dříve, že ta nominace je kontroverzní. Pan prezident to cítí. I jeho kritici musí uznat, že vidí situaci prizmatem zájmu ČR, proto bych se chtěl postavit proti těm, kteří by ho chtěli podezírat z politikaření.

Mělo by se znovu začít jednat s ČSSD, abyste získali podporu, protože první výhradou prezidenta bylo, aby vláda se neopírala o přeběhlíka?

Za každou cenu nelpím na tom, aby se tu za každou cenu dohadovala institucionální podpora se soc. dem. Já bych přistoupil na model, že tu bude vláda trojkoalice podporovaná či tolerována blíže neurčitým počtem poslanců z ČSSD, kteří nebudou chtít dále prodlužovat současný stav. Ale neměla by tu být žádná záminka, kvůli které by se lidově řečeno nedala ta vláda shodit. Podle mě nominace Karla Schwarzenberga situaci velmi komplikuje a možnost tolerance je potom nižší.

Právo, 22.12.2006 (Autor: Oldřich Danda)

www.eu.ods.cz

4449 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč feministkám nevadí radikální islám?Emisní povolenky na děti na spadnutí. Zelení extrémisté jsou často diagnostikováni s psychickou poruchou – ekologickou úzkostíPoměr vojenských sil mezi USA, Ruskem a EU – přehledně a na jednom místěPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámVideo: Napadení při akci pálení Koránu v Norsku

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění