Zahradil: Topolánek by neměl hledat vnitřní nepřátele v ODS

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 8.1.2007 | Rubrika: Rozhovory
Zahradil

LN Situace v ODS začíná být velmi napjatá. Předseda Topolánek se v MF Dnes ostře pustil nejen do vás, ale i do dalších členů strany. Proč?

Myslím, že není možné, aby předseda ODS takto hovořil o lidech, kteří k němu vždy byli loajální. Taková ta snaha hledat vnitřní nepřátele v ODS a zahrnovat do toho prezidenta, primátora, mě, hejtmany a pražskou ODS, to je věc, kterou já prostě akceptovat nemůžu a osobně se mě to dotýká. V situaci, kdy se předseda ODS zastane koaličního ministra z jiné politické strany proti vlastnímu prvnímu místopředsedovi, to považuji za neúnosné. Zbytečně to v ODS hloubí příkopy.

LN O vás řekl, že jste neměl odvahu jít do jeho vlády.

A řekl jsem mu proč. Důvod byl jednoznačný. Jeho projekt je příliš rizikový. Pro mě by to znamenalo se vzdát místa poslance evropského parlamentu. Přinesl jsem mu Alexandra Vondru, který byl ideální osobou. On mi tehdy vyjádřil plné pochopení, proto mě tyto výroky překvapily.

LN Napjaté vztahy jsou mezi Mirkem Topolánkem a Pavlem Bémem. V ODS se dokonce hovoří o otevřené válce. Co to může znamenat pro budoucnost strany?

Problém vidím v tom, že kritika zaznívá a zaznívat bude. Já se s panem Schwarzenbergem nesmířím a budu ho bedlivě sledovat, co jak dělá. Ale to není možné vydávat za projevy neloajality a pan Topolánek na to reaguje zbytečně podrážděně.

LN Podle našich informací někteří členové Topolánka varovali před druhým Sarajevem.

To přesně souvisí s těmi výroky, které zazněly v tom rozhovoru pro MF Dnes, které já považuji za nešťastné a nevhodné a které hloubí příkopy v ODS. A bylo by dobré, aby si na to pan předseda dal příště pozor. Trvám na tom, že jsem byl loajální, a stejnou loajalitu požaduji i od něj.

LN Je reálné druhé Sarajevo?

Doufám, že ne. Věřím, že k žádnému rozštěpení strany nedojde, pokud se samozřejmě budou neutralizovat tyto veřejné mediální projevy.

LN Někteří poslanci tedy varovali Topolánka, aby se zklidnil a nepoužíval takové výroky?

To je přesná formulace.

LN Byl jste navržen jako zmocněnec pro EU. Stál byste o to?

To je nápad, který se zrodil proto, že se ministerstvo vydalo do rukou Strany zelených. Zatím je to v jednáních a není jasné, jestli je tato funkce slučitelná s pozicí poslance evropského parlamentu. Pokud by to nebylo slučitelné, dal bych přednost práci v evropském parlamentu.

Lidové noviny, 04.01.2007

/titulek redakce/

3507 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Imigrantská mafie si udělala z Británie harémProč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

V Radě ČTK explodoval pukavec. Pirátka pištěla na přítele Karla Kryla. Pouze PL mají detaily prošpikovanou dohru„Přispívám na charitu, ale ne Čechům.“ PL byly na akci, kde se rozpovídal Kalousek. Přečtěte si také, co říkal o uprchlících
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění