Zahradil: Topolánek by neměl hledat vnitřní nepřátele v ODS

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 8.1.2007 | Rubrika: Rozhovory
Zahradil

LN Situace v ODS začíná být velmi napjatá. Předseda Topolánek se v MF Dnes ostře pustil nejen do vás, ale i do dalších členů strany. Proč?

Myslím, že není možné, aby předseda ODS takto hovořil o lidech, kteří k němu vždy byli loajální. Taková ta snaha hledat vnitřní nepřátele v ODS a zahrnovat do toho prezidenta, primátora, mě, hejtmany a pražskou ODS, to je věc, kterou já prostě akceptovat nemůžu a osobně se mě to dotýká. V situaci, kdy se předseda ODS zastane koaličního ministra z jiné politické strany proti vlastnímu prvnímu místopředsedovi, to považuji za neúnosné. Zbytečně to v ODS hloubí příkopy.

LN O vás řekl, že jste neměl odvahu jít do jeho vlády.

A řekl jsem mu proč. Důvod byl jednoznačný. Jeho projekt je příliš rizikový. Pro mě by to znamenalo se vzdát místa poslance evropského parlamentu. Přinesl jsem mu Alexandra Vondru, který byl ideální osobou. On mi tehdy vyjádřil plné pochopení, proto mě tyto výroky překvapily.

LN Napjaté vztahy jsou mezi Mirkem Topolánkem a Pavlem Bémem. V ODS se dokonce hovoří o otevřené válce. Co to může znamenat pro budoucnost strany?

Problém vidím v tom, že kritika zaznívá a zaznívat bude. Já se s panem Schwarzenbergem nesmířím a budu ho bedlivě sledovat, co jak dělá. Ale to není možné vydávat za projevy neloajality a pan Topolánek na to reaguje zbytečně podrážděně.

LN Podle našich informací někteří členové Topolánka varovali před druhým Sarajevem.

To přesně souvisí s těmi výroky, které zazněly v tom rozhovoru pro MF Dnes, které já považuji za nešťastné a nevhodné a které hloubí příkopy v ODS. A bylo by dobré, aby si na to pan předseda dal příště pozor. Trvám na tom, že jsem byl loajální, a stejnou loajalitu požaduji i od něj.

LN Je reálné druhé Sarajevo?

Doufám, že ne. Věřím, že k žádnému rozštěpení strany nedojde, pokud se samozřejmě budou neutralizovat tyto veřejné mediální projevy.

LN Někteří poslanci tedy varovali Topolánka, aby se zklidnil a nepoužíval takové výroky?

To je přesná formulace.

LN Byl jste navržen jako zmocněnec pro EU. Stál byste o to?

To je nápad, který se zrodil proto, že se ministerstvo vydalo do rukou Strany zelených. Zatím je to v jednáních a není jasné, jestli je tato funkce slučitelná s pozicí poslance evropského parlamentu. Pokud by to nebylo slučitelné, dal bych přednost práci v evropském parlamentu.

Lidové noviny, 04.01.2007

/titulek redakce/

3315 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouSpolečnost Enes Fleisch, spojována s halal porážkami, začala pracovat přes odpor místní radnice na vybudování vjezdu, který nutně potřebuje pro zřízení jatek v bývalém klatovském masokombinátuVáclav Havel pomáhal Georgi Sorosovi v budování celosvětové globalistické sluníčkářské diktatury elitEkoalarmisté v EU vylobovali novinku: Od ledna končí benzín Natural 95, bude nový ekologický, který může zničit auto a zvýšit spotřebuBrutální bitka s lopatami mezi romskými a ukrajinskými dělníky. Podívejte se

euServer.cz

Politicko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“Zpěvácké vystoupení zpěváka Hutky, kterou trapnost na Letenské pláni vygradovala až k transcendentnu...

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Imigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na videoKuba bombasticky oslavila své 500-letí

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODSChvilkaři zvedli ze židle Jaroslava Foldynu: To třicet let chrápali, teď se vzbudili a chtějí dělat pořádek? Kdo ho udělá? Kalousek, který se s nimi producíruje?!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění