Renomovaný znalec zahraniční politiky Petr Robejšek: Historici spíše budou Putinovu éru hodnotit jako velmi povedenou. Je to dobrý technolog moci

Autor: Petr Robejšek | Publikováno: 1.5.2014 | Rubrika: Citáty
putin4

Myslím si, že Vladařovy myšlenky jsou opravdu nadčasové a to v několika ohledech. Niccolo Machiavelli opakovaně upozorňuje na to, že je třeba věci vidět takové jaké jsou, a nikoli takové, jaké bychom si přáli, aby byly. To znamená, že prosazuje striktní, ale zároveň bych řekl velmi zdravý realismus.

Potom je jistě důležitá i otázka technologie moci. K té patří koncentrace na vlastní zájmy a ochota přehlížet nebo potlačovat zájmy ostatních. To se týká technologie moci. To jsou tedy dva aspekty, o kterých bych hovořil, kdybych měl dnes říci,  jak a v čem je Niccolo Machiavelli se svými myšlenkami a radami vladaři aktuální.

Jde tedy o Machiavelliho realistické pojetí politiky a potom o mocenskou technologii. Dnes už se protivníci neotravují jedem, ale přesto, když se díváme na politickou scenérii v různých státech, jde nakonec o to, toho našeho politického protivníka opravdu odstavit. Ne fyzicky zničit, ale opravdu mu znemožnit, aby mohl být pro nás nebezpečný. Za Machiavelliho doby se to dělalo rabiátským způsobem, dnes máme civilizovanější metody.

...

Vládce jako takový se často chová velmi krutě, velmi pragmaticky. Ale i v Machiavelliho pojetí je vnímán jako někdo, kdo má povinnost vůči celku. Nejenom povinnost nebo záměr udržet svoji vlastní moc. Nýbrž povinnost vůči celku, povinnost sloužit tomuto celku, tak jak je to právě v dané situaci nejlépe možné. V tu chvíli přijde význam toho o čem jsem hovořil před chvílí, že ten který vládne, musí být realista, aby viděl, co pospolitost, které vládne, v tuto chvíli potřebuje. Ano, jak upevnit svoji vládu a jak tím, že ji upevní a vládne co nejefektivněji. Ano, efektivita je v Machiavelliho pojetí nadřazena etice. Ale je to efektivita ve prospěch celku, což přece je etický závazek.

....

 

Já nemám vůbec žádný problém říci: ano, Vladimír Putin je politik, který politickou technologii ovládá velmi dobře a vyzná se v ní tak, jakoby četl Machiavelliho a on ho jistě četl. Navíc má k pohybu v politickém prostoru výjimečné nadání a profesionálně je vykonává dobře. I když ti kteří ho zvenku, zejména ze Západu, pozorují, tak kritizují jeho způsoby zacházení s opozicí; témata homosexuálové, migrace a já nevím co všechno, která v Evropě nejsou politicky korektní, nejsou akceptovatelná. Evropa je vidí úplně jinak, ale zapomíná přitom, že Rusko něco jiného než Evropa, a tudíž i přenášení kategoriálních systémů není úplně objektivní a vědecky už vůbec ne přijatelné.

Nezávisle na tom si myslím, že jako technolog moci je Vladimir Putin jeden z nejlepších, kteří v současné době existují. Navíc si myslím, a to mi možná budou někteří čtenáři předhazovat, že pokud jde o hodnotovou problematiku, tak je třeba jasně vidět, že Putin je člověk, který má jasnou ideu, v tom co je Rusko. Samozřejmě nezapomene na to sloužit sobě, ale především se snaží sloužit Rusku. Může to dělat chybně, ale snaží se o to.

Budoucí historici mohou třeba říci, že to a to bylo špatné. Já si myslím, že to neřeknou, ale že celkově spíše budou Putinovu éru, zejména ve srovnání s jeho předchůdci, hodnotit jako velmi povedenou v kontextu možností země, stavu ve kterém se Rusko nachází, a vzhledem k situaci okolního světa. Můj názor je ten, který jsem právě vyjádřil ale jisté je, že Vladimir Putin má jasnou představu o tom, co chce pro Rusko.

Když hledáme jenom docela takové roztomilé dokreslení tohoto přístupu, tak je zajímavé přečíst si jeho diplomovou práci, kterou svého času napsal o energetice Ruska. Když si čteme jeho diplomovou práci z tehdejší doby, tak z ní jasně plyne, to proč později zacházel s Chodorkovským, tak jak s ním zacházel. Putin ve své diplomové práci, v době, kdy ještě ani neměl tušení o tom, že jednou bude vládnout Rusku, jasně píše, že se nedomnívá, že je pro Rusko správné, aby jeho energetika byla ovládána či spoluovládána západními společnostmi. Považuje, a jistě správně, energetiku pro Rusko jako naprosto klíčovou. Dokonce do té míry že je třeba, aby sloužila jenom ruským zájmům.

To jak se Putin choval vůči Chodorkovskému a ostatním oligrarchům bylo naprosto konsekventní z hlediska jeho právě zmíněného přesvědčení. Chodorkovskij byl v určité době přesně ten, ne jediný, ale jeden z těch, kteří se chtěli otevřít světovému kapitálovému trhu. Těch, kteří chtěli intenzivní spolupráci s těžařskými společnostmi ze Západu, zejména proto, že sledovali svůj, zcela legitimní ekonomický cíl růstu jejich vlastní společnosti, jejich vlastního bohatství. Ale oni sledovali právě jen to.

Nic proti tomu nemám, ale pro ruské zájmy bylo pravděpodobně lepší něco úplně jiného. To potom trochu rabiátským, nebo jak to chcete nazvat, způsobem prosazoval Vladimir Putin. A byl právě tím politikem, který měl jasnou vizi o tom, co chce pro svoji zemi udělat. Snaží se to udělat a je ochoten akceptovat i nepopularitu, kterou tady či onde sklidí za své chování.

 

Petr Robejšek

Revue Politika 3/2014

 

Čtěte také:

Machiavelliho "Vladař" – stále aktuální lekce z reálpolitiky

 

Kampaň Západu proti volbě Putina je pokrytecká. Rusko je demokratičtější než EU

 

Proč by měla česká pravice vzhlížet s nadějí k Putinově Rusku. Z Ameriky se stává Říše zla

 

 

Klíčová slova: národní stát  | Rusko  | suverenita
3612 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe! Čeští občané jsou nespokojeni s EU. Vy je mi divíte? Diktát 5G před branami: Vysílač povinně i do nočního stolku? Další smrtící zátěž. Z kritiků dělat blbce? Studie i petice se množí. Co s těmi, kdo budou vzdorovat? Spánek, DNA, děti a rakovinaEvropská unie jasně prokázala, že podporuje sluníčkářskou gender homosexualistickou ideologii a že se vměšuje do vnitřních záležitostí našeho suverénního státu.Vážení čtenáři, pomozte nám prosímSluníčkáři napadli starší ženu, která se rozhodla postavit proti tomu, že „protirasističtí“ demonstranti v americkém Portlandu ničí fasádu budovy v jejím sousedství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Švédové složitě budovali policejní stanici v "neexistující" no-go zóně, teď řeší jak zajistit bezpečnost policistůNěmecko s Ruskem proti USA: Nord Stream 2 !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Český generál nekompromisně: Běloruská společenost není připravena Lukašenka odstranit. Vliv USA a EU na tamní dění? Kdyby to zkusily, tak... Divoká privatizace bytů, to je hlavní problém. Místostarosta pražského obvodu popisuje, co napáchal populismus devadesátých let
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění