Ne exportu demokracie

Autor: Patrick J. Buchanan | Publikováno: 10.2.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Irák

Russell Kirk to předvídal. Když se blížil konec studené války, byl otec moderního konzervatismu pozván do Heritage Foundation, aby tu přednášel o zářivých vyhlídkách Ameriky. Při oslavách "smrti marxistické ideologie" nás dr. Kirk důrazně varoval před novou "ideologií demokracie".

"Během posledních několika měsíců se v Americe zvedají nejrůznější hlasy, nadšeně vyhlašující, že celý svět se brzy přimkne k řádu označovanému jako 'demokratický kapitalismus'," řekl Kirk. "Tito entuziasté (z nichž mnozí patří k hnutí nazývanému neokonzervatismus), zdá se, předpokládají, že politické uspořádání a ekonomický model Spojených států budou následovány na všech kontinentech a navěky."

"Demokratický kapitalismus" je "neokonzervativní fráze", říká Kirk. Je ideologickým bláznovstvím pokoušet se zavádět v cizích zemích s naprosto odlišnou kulturou to, co v průběhu dvousetleté americké historie vyrostlo zde. Maniakální snaha demokratizátorů učinit něco takového v Saigonu, říká Kirk, vedla k zavraždění Diema a ke ztrátě Jižního Vietnamu.

Za naprosto jedinečnou osobnost éry studené války považoval Kirk Ronalda Reagana, onoho "staromódního a pozoruhodného konzervativce". Jeho zahraniční politika, pravil Kirk, byla "obdivuhodně úspěšná, až na jeho pochybení v Libanonu". Přesně tak: v Libanonu se Reagan zapletl do občanské války, v níž nebyly ohroženy žádné naše životní zájmy, a 241 námořníků to zaplatilo životem.

Kirk si rovněž všímal nadcházející katastrofy v Africe. Evropští a američtí demokratizátoři pomáhali potlačit rhodézský režim Iana Smitha a s cílem srazit jej na kolena se dožadovali sankcí proti Johannesburgu.

Nebyl snad Kirk prorokem? Neměl pravdu? Marxistický rasista Robert Mugabe dnes konfiskuje bělošské farmy v Zimbabwe a v zemi hrozí hladomor. Jižní Afrika je sužována zločinností a zamořena AIDS a získává pozvolna status vymírajícího národa.

Jako všichni ideologové - ať už marxističtí, socialističtí anebo wilsonovští - připisují uctívači demokracie své nezdary nikoli vadné ideologii, ale nedostatku energie. Prohlašují, že po bombardování kasáren námořního vojska jsme se měli vrátit do Libanonu a po masakru amerických výsadkářů jsme měli okupovat Somálsko. To je ovšem hloupost. V Bejrútu či v Mogadišu nebyl nikdy ohrožen žádný životní zájem Spojených států tak, aby stálo za to posílat tam na smrt americké vojáky.

Dnešní demokratizátor žvaní o přeměně post-saddámovského Iráku na arabský model "amerických hodnot", připomínajíc si brebentění Lyndona Johnsona kolem "budování Velké společnosti na Mekongu".

Není tomu tak dlouho, co Amerika stála na straně svobody. Kdy byla naše láska ke svobodě nahrazena tímto kultem demokracie? A co vlastně demokracií myslíme? Orwell prohlásil, že by pro demokracii mohl pociťovat více nadšení, jen kdyby našel někoho, kdo se staví proti ní.

Co přinesla zásada "jeden člověk - jeden hlas" Africe? Fakticky se všech více než padesát afrických zemí navrátilo k tyranii, kmenovému systému nebo ke genocidě. Africe se dařilo lépe pod koloniální vládou.

Podívejme se na Jižní Ameriku. Po opakovaném zvolení peronistů je Argentina zruinovanou zemí, jejíž obyvatelé se v noci stahují do Buenos Aires a prohrabávají popelnice, aby sehnali něco k jídlu. Aby vyřešil její hospodářskou krizi, zvolila si Brazílie s dluhem 264 miliard dolarů marxistu. V Caracasu sedící zvolený president je castrovcem, který se předtím pokusil o "hospodský" puč a dnes pilně ožebračuje střední třídy.

Od Alžírska až po Pákistán vyhrávají volby islamisté. V demokratické Evropě, osvobozené Amerikou a Amerikou chráněné, hlasují svobodné národy proti vlastní svrchovanosti a ve prospěch socialistického superstátu jménem EU. Antiamerikanismus tu jen vzkvétá. Ani jedna evropská země nevykazuje takovou míru plodnosti, která by ji v tomto století udržela při životě jako skutečný evropský stát. Pokud produkty demokracie vypadají právě takto, proč by měli američtí vojáci umírat za to, aby ji vnutili Arabům a muslimům? A proč by se jí Arabové a muslimové neměli bránit i za cenu života?

Charakteristickým znakem "zdravě konzervativní zahraniční politiky", říká doktor Kirk, je rozvážnost a opatrnost. "Jejím cílem by neměl být všudypřítomný triumf Ameriky a jejích způsobů pod heslem 'demokratického kapitalismu', ale ... uchování skutečných národních zájmů a smířlivé přijetí faktu rozmanitosti ekonomických a politických institucí, jež ve světě existují. Sovětská hegemonie by neměla být vystřídána hegemonií americkou."

Dr. Kirk byl autentickým konzervativcem. Je jím George W. Bush? V jeho volební kampani se Kirkova slova ozývala: "Spojené státy musí s pokorou ... přistupovat k národům, jež s obtížemi docházejí k poznání, jakým směrem a jakou cestou se mají ubírat." Dnes president vřeští jako neokonzervativec: "Dvacáté století skončilo s jediným životaschopným modelem lidského pokroku."

To je arogance oněch "nejskvělejších a nejslibnějších" ze šedesátých let - a víme, co se s nimi stalo. Jak nám připomíná jedno přísloví, "pýcha předchází pád, domýšlivost klopýtnutí".

Text Pata Buchanana je přeložen z anglického originálu "The Democracy Worshipers", publikovaného v časopisu The American Conservative, roč. 1, č. 6, 16.12.2002.

Přeložil Jaromír Žegklitz.

z bulletinu OI č. 138

4902 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omyluJde zcela nepokrytě a nepochybně o cílený útok na naší suverenitu v oblasti justice, a do budoucna bezpochyby půjde o skvělý nástroj na trestání a vydírání neposlušných členských států EUPřátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Babiš pro PL: Koněv? Je to jinak. Rusko zpět do hry. Nový úder neziskovkám. Bakalova sekta. Vzkaz Petříčkovi
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění