Optimismus regionů

Autor: Miroslav Beneš | Publikováno: 12.2.2005 | Rubrika: Zamyšlení
EU vlajka

Evropa pomáhá regionům různými cestami a skoro všichni se těšíme, jak nám pomůže tu dokončit D8, tu zahájit D3 či vybudovat čističku, která bude mít správné evropské parametry. Doufám, že ne ty bruselské, protože toto srdce Evropy zatím stále žádnou nemá a do roku 2006 mít nebude. Velikým nositelem tohoto regionálního optimismu je Výbor regionů, ve kterém jsou zástupci regionů, měst a obcí.

Výbor pravidelně svádí souboj s národními vládami, které chtějí mluvit, a nehodnotím zda oprávněně či zbytečně, do přerozdělování, a také s bruselskou administrativou, která, na vkus výboru zase příliš trvá na byrokracii a centrálním sledování projektů a peněz za ně utracených.

Protože jsem se kdysi před šesti lety opakovaně zúčastnil jeho zasedání a dokonce jsem zde přednášel své nijak nadšené zkušenosti s užíváním peněz z různých evropských programů, zašel jsem se na něj podívat a kladl si otázku, co se za oněch šest let změnilo. Komisař Barnier je skvělý řečník a dokáže hřímat jako opravdový tribun regionů a velmi razantně slibuje, kterak musí evropská solidarita pomáhat slabším regionům, kterak je třeba zabránit narůstající soutěživosti regionů, která by znamenala nerovnoměrný vývoj v Evropě a kterak to bude právě kohezní fond, který pomůže slabším dohnat silnější a uchová růst v úspěšných.

A já zase sedím s pusou dokořán a rozumím všem těm optimisticky čekajícím na příspěvek tu na dálnici, tu na čističku, tu na lyžařský areál, či co ještě, a nestačím polykat nad tím optimismem. Nebude-li soutěže, a je jedno zda zemí, regionů, měst či firem, nebude razantní prosperity a Evropa usne a bude nadále ztrácet na Ameriku a bude čekat, až ji jihovýchodní Asie převálcuje a budeme se jenom koukat na přihlouplé tabulky, která země za kolik let dožene v příjmech průměr EU či OECD.

Budeme pak svědky, kterak elektronické firmy prakticky úplně zruší výrobu v Evropě, kterak obuvnický průmysl v následujících letech takřka úplně zruší svoji výrobu, prostě proto, že ochrana práce, možná dobře myšlená, ji tak zdraží, že původně ochraňovaní zaměstnanci přijdou o práci. V regionech nám pak stále bude někdo nalhávat, že nám pomáhá z Bruselu a já si na ceduli stavěné dálnice na Norimberk přečtu: „Wir bauen für Sie,“ s hvězdičkami unie, takže i Bavoráci, největší plátci do Evropské kasy, nabudou přesvědčení, že jim z Bruselu zařídili tu dálnici.

Anebo se opravdu vše splní? Nevěřím. Vzpomínám na italské filmy ze 60. let, které popisovaly problémy jižních imigrantů na severu. Ukazovaly, že Itálie, která ve třicátých letech začala usilovat o srovnání severu s jihem, byla neúspěšná, protože se jí to nepovedlo. Dnes už je tomu bezmála 70 let, ale k žádnému vyrovnávání italského severu a jihu nedochází. Tak se moc na Kohezní fond nespoléhejme.

Miroslav Beneš, ze Zápisníku evropského pozorovatele

4749 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení



Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová hrozba od Erdogana, varuje Petr Hampl. „Istanbul“ je k ničemu. Hrůzná čísla z Německa jako důkazVážení čtenáři, pomozte nám prosímČernoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění