Devět argumentů proč říct ano ústavě Evropské unie

Autor: Martin Mařák | Publikováno: 16.2.2005 | Rubrika: Politika
Reich

Celý text / předkládám vám zkrácenou verzi pro internet / můžete najít ve francouzském originále na přiloženém odkazu na konci článku, nebo v českém překladu na mém webu. Čerpám ze stránek UMP, což je vládnoucí pravicová strana J. Chiraca ve Francii. Autorem je Alain Lamassoure, euro poslanec a vládní sekretář pro Evropu.

Smlouva o evropské Ústavě (dále Ústavě) je nezbytná jak pro Francii, tak pro Evropu.

1) Ústava dá rozšířené Evropě 25 států pravidla, které EU potřebuje k tomu, aby mohla dobře fungovat. To vyhovuje všem evropským vládám, neboť pravidla z roku 1957 pro malý trh mezi šesti zeměmi převzaté dodnes do všech smluv, jsou naprosto neuzpůsobené pro velkou politickou Evropu.

2) Transformuje Evropu komerce a financí v opravdovou Evropu politickou založenou na civilizačních hodnotách a společných cílech. Trh a finance se v ní nestanou účelem, leč nástroji ve službách ekonomického růstu a plné zaměstnanosti.

3) Posvěcuje novátorskou a plodnou formuli společenství národů "spojených v jejich rozmanitosti", které vytvářejí při zachování identity a nezávislosti pravidla společného života a možnosti společné reakce na mezinárodní scéně.

4) Pročišťuje rozdělení kompetencí mezi EU a jejími členy a zároveň svěřuje národním parlamentům možnost kontroly dodržování této dělby. Poprvé budou mít prostředky k zastavení bezuzdnosti nevhodných evropských intervencí.

5) Dá nám schopnost společné akce v klíčových otázkách, pro které nejsme na národní úrovni dostatečně způsobilí / terorismus, mezinárodní banditismus, ochrana hranic a definice imigrační politiky /. EU se stane vyváženou odpovědí na globalizaci. Začne hrát důležitější roli v zahraniční a obranné politice, neboť předpokládá post ministra zahraničních věcí EU a vytvoření Kanceláře obrany EU.

6) Nabídne občanům první místo, neboť jsou to oni, kdo zvolí evropskou legislativu a šéfa evropské exekutivy.

7) Dá Evropě stabilní hranice.

8) V oblastech, ve kterých chce Francie reagovat co nejrychleji, dává možnost spolupráce s partnery, kteří o to mají zájem, vytvářením zesílených kooperací. Tímto mohou členové eurozóny mezi sebou spravovat ekonomickou politiku. Co se týká zahraniční politiky, obrany, kontroly vnějších hranic, právní spolupráce, harmonizace daňové a sociální politiky, umožní nám přijmout nové iniciativy bez toho, aby byly zmařeny principem jednohlasnosti.

9) A konečně, text je korunovací toho, co můžeme nazvat francouzskou vizí Evropy stojící proti vizi anglo-saské / týkající se svobodného obchodu*, státní svrchovanosti a mezivládních vztahů/. Jacques Chirac zdůraznil: " Francie si přála tuto Ústavu, která byla Francií široce inspirována." Žádná jiná země nehrála větší roli při její koncepci a realizaci, žádná politická rodina se na ní nepodílela více než evropská EPP, a její člen UMP.

Francouzům se klade tato otázka: Chceme dát EU prostředky k tomu, aby mohla bránit naše hodnoty, naši identitu, naše zájmy a vliv Francie v éře globalizace? Pro nás je odpovědí kategorické "ano".


*Svobodný obchod- politika vyznačující se tím, že stát nezasahuje do importu a exportu, což je aplikace ekonomického liberalismu ( nechat samovolně jednat ) v oblasti mezinárodního obchodu ( nechat plynout). Doktrína nezasahování státu v ekonomické sféře. Ekonomický liberalismus je aplikací liberalismu politického, který odmítá vizi státu jako cíle a prostředku vývoje společnosti.

Friedrich Hegel

Tak a máme to konečně černé na bílém. EU má být proti anglo-saská a proti liberální. Když jsem se dostal k bodu 9, nevěřil jsem svým očím. Tak jasnou aroganci proti principu britského pojetí světa, tedy individualismu a liberalismu, jsem na oficiálních stránkách vládnoucí strany opravdu nečekal. Opravdu mě zajímá, jak se k tomu postaví britští euro poslanci, pokud se jim článek dostane do rukou a dovedu si představit, jakým způsobem by ho mohli využít britští euro skeptikové ve svém boji proti Ústavě EU. Nechápu tak úplně, co tím pan Lamassoure sleduje, jde mu o rozbití EU a následné znovuvytvoření zdravého francouzsko-německého neliberálního jádra s tradičními satelity a se silnou státní intervencí socialistického typu? A to ani nemluvím o zbytku článku, opravdu mě udivuje, že se zrodil z pera pravicového politika. Osobně bych ho spíše řadil do myšlenkového světa "sociálního státu" typu Vladimíra Špidly a jemu podobných nadšenců.

Nechci zbytečně dramatizovat, neboť doba je jiná, ale nemohu než citovat úryvek z knihy F.A.Hayeka Cesta do otroctví, ve které popisuje socialistické kořeny německého národního socialismu. Pevně doufám, že se jedná o podobnost čistě náhodnou. Omlouvám se za nevzletnost překladu, knížku vlastním pouze ve francouzštině.

Rozhodující otázka nejenom pro Německo, ale i pro celý svět, která musí být Německem v celosvětovém zájmu vyřešena je následující: je to průmysl, který bude v budoucnosti řídit stát, nebo tomu bude naopak? Prusianismus a socialismus na tuto otázku odpovídají shodně, bojují proti Anglii, která je v každém z nás. O.Spengler

Odtud, tvrdí Hayek, už stačí udělat jej jeden krok a jsme v národním socialismu a poukazuje na Moellera van der Brucka, který proklamuje světovou válku mezi socialismem a liberalismem.

V dnešním Německu nechceme liberály, máme mladé revolucionáře a mladé konzervativce. Kdo chce být liberálem? ...Liberalismus reprezentuje filozofii, od které se nyní německá mládež odvrací s hnusem, rozčilením a pohrdáním, neboť nic není tak vzdálené její filozofii, nic ji tak mocně neodpuzuje jako tato životní koncepce. Dnešní německá mládež vidí v liberálovi svého nepřítele par excellence.

Třetí říše ve vizích Moellera van der Brucka, byla podle F.A.Hayeka určena k tomu, aby Němcům dala socialismus uzpůsobený jejich charakteru a nezkorumpovaný západní ideologií liberalismu. Což, jak podotýká autor se svým vrozeným smyslem pro pečlivost, se také později stalo skutečností.

Martin Mařák http://marakweb.wz.cz/

UMP http://www.u-m-p.org/site/dossiers/Europe/ActualiteEuropeAffiche.php?IdActualiteEurope=25

4473 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Zapomenutý rozhovor se sestrou Lucií Obrana státu bez funkční domobrany je nemyslitelnáHořící kostely, zničené sochy: Útoky ze všech stran. Černý rasismus káže zničení "bílého" náboženství. Zbabělý klérus mlčí. I Francie v plamenech. Erdogan se chechtá. Budeme jen trpět a nebránit se?Vážení čtenáři, pomozte nám prosímEvropská unie: Covid-19 nepozastavuje právo uprchlíků na azyl

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Český antiislám žije! Pomozte nám jej propagovat - nové propagační předmětyUSA vyhlásily EU válku. Hospodářskou. Pompeo si jede koupit východňáry

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Exkurze do nitra komunistické strany. Těžce nemocný Kohlíček promluvil: Husák, Bil'ak, Štrougal, Jakeš, Ransdorf...Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění