Doména jako symbol národní nezávislosti

Autor: Petr Mach | Publikováno: 15.3.2007 | Rubrika: Politika
EU tyranie

Podstatou suverénního – nezávislého – státu je schopnost vytvářet legislativu a schopnost uhájit území, na kterém tuto legislativu dokáže vynucovat. Symbolem státnosti bývá vlajka a hymna.

Existují ale také zástupné symboly jako např. mezinárodní poznávací značka aut a nově – internetové domény. Tyto zástupné symboly jsou často používány i lidmi v regionech, které nejsou suverénním územím, kde nicméně existuje silná regionální identita a určitá tendence vládnout si po svém.

MPZ jako národní symbol

Mezinárodní registrační automobilové poznávací značky (MPZ) jsou stanoveny mezinárodní dohodou na půdě OSN. Tato dohoda zaručuje, že žádné dvě země dohody nemají stejnou MPZ a že MPZ má standardizované písmo a oválný tvar. Nicméně kromě uznaných značek používají lokální patrioti často napodobeniny mezinárodní značky (Velšané s oblibou používají CYM, Vlámové VL apod.). Vzpomeňme si také, jak předznamenal rozpad česko-slovenské federace slovenský premiér, když přijel na jednání o rozdělení kompetencí mezi republiky a federaci do Brna v autě se samolepkou "(SO)".

Podobnou symbolickou hodnotu získaly i národní internetové domény. Na rozdíl od mezinárodních automobilových poznávacích značek nejsou stanoveny mezinárodní smlouvou mezi státy, nýbrž jsou udělovány zájemcům z řad států soukromoprávní společností Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), kterou založili autoři tohoto systému.

Aland a Katalánsko

Aland, autonomní oblast Finska, udělala symbolický krok k nezávislosti (na Finsku a EU), když uspěla s registrací národní domény .ax (dosud používala alandská vláda adresu aland.fi). Nálady vyvázat se ze svazku s Finskem a opustit EU vzrostly v této ostrovní zemi mezi Finskem a Švédskem poté, co EU proti Finsku za neschopnost prosadit evropskou legislativu na Alandu vede řadu žalob (o vztahu Alandu a EU viz LF únor 2006).

Národní domény jsou vyhrazeny jen pro jednotlivé státy. Za Aland v zahraničních otázkách jedná Finsko, které ale obvykle respektuje vůli Alanďanů. Poté, co finský parlament schválil 14. února 2006 žádost o registraci koncovky .ax pro Aland, schválila bez problémů udělení domény správní rada ICANN.

Novou internetovou doménou roku 2006 je i koncovka .cat, kterou s úspěchem zaregistrovala katalánská vláda (prostřednictvím ad hoc zřízené nadace). Katalánská vláda i většina firem záhy přenesla své adresy ze španělské domény .es na katalánskou .cat. Zajímavé ale je, že Katalánsko narozdíl od Alandu neuspělo se žádostí o přidělení "národní" (dvoupísmenné) domény (jako je .cz pro Českou republiku a nyní .ax pro Aland) a zaregistrovalo doménu .cat mezi tzv. "generické" (nenárodní) domény (typu .org, .com a pod.). Katalánsku se tak podařilo obejít pravidla pro udělování národních domén (která Katalánsko jako nesuverénní oblast nesplňuje) a zaregistrovala doménu .cat nikoliv jako národní doménu, ale jako doménu "organizací na podporu katalánského jazyka a kultury", za kterou platí společnosti ICANN roční registrační poplatek 10 tisíc dolarů plus dolar ročně za každou adresu zaregistrovanou pod doménou .cat.

Kataláncům se tak podařilo něco, co nemají ani Baskové či Quebečané. Ti ale budou chtít nepochybně Katalánsko a Aland následovat. A patrně nebudou chtít zůstat u zástupných symbolů státnosti. Dnes dokáže Aland a Katalánsko nabídnout občanům jen atraktivnější internetovou adresu. Brzy to možná bude i atraktivnější daňový systém.

Odkazy:

www.unece.org/trans/conventn/Distsigns.pdf

www.iana.org/reports/cat-report-18nov2005.html

www.iana.org/reports/ax-report-09jun06.pdf  

www.icann.org/tlds/agreements/cat/proposed-cat-agmt-09aug05.pdf

 

Laissez Faire, únor 2007

3710 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Imigrantská mafie si udělala z Británie harémProč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nečekejte, že vám řeknou pravdu o Ukrajině, vzkazuje Tereza Spencerová. Velmi jasně o koronaviru a vtipně o SýriiPravda o volbách! Pirátský kandidát vám vyrazí dech tím, co soudí o demokracii
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění