Německý soud soudil podle Koránu, aby ospravedlnil zbití ženy

Autor: Redakce | Publikováno: 1.4.2007 | Rubrika: ShortNews
Muslimka

Zbil jí a vyhrožoval jí vraždou. Protože jsou ale oba z Maroka, soudkyně německého rozvodového soudu v tom neviděla žádný důvod k poplachu. Tvrdila, že jde o náboženskou záležitost.

Zdá se, že základem soudního rozhodnutí ve Frankfurtu se stal Korán.

Případ může vypadat příliš podivně na to, aby mohl být pravdivý. 25letá matka dvou dětí se chtěla osvobodit z toho, co vnímala jako nešťastné a zneužívající manželství. Poté, co se její manžel uchýlil v květnu 2006 k násilí byla do jejich bytu dokonce přivolána policie. Manžel byl přinucen se vystěhovat, teror ale pokračoval: I po oddělení jí odvržený manžel vyhrožoval zabitím.

Jako jediné řešení připadal v úvahu rychlý rozvod - 26letá žena nebyla ochotná čekat rok odděleného života, jak to vyžaduje německé právo. Doufala, že až budou rozvedení, její manžel jí nechá na pokoji. Její právnička Barbara Becker-Rojczyk souhlasila a podala v říjnu u frankfurtského soudu žádost o okamžitý rozvod. Obě měly pocit, že domácí násilí a hrozby zabitím snadno splní kritéria “útrap”, která jsou pro takový urychlený rozvod nutná.

V lednu nicméně dorazil dopis od soudkyně, která měla případ na starosti. Soudkyně žádost o rychlý rozvod zamítla s odkazem na pasáž Koránu, který někteří kontroverzně interpretují tak, že podle něj může manžel bít svojí ženu. Toto údajné právo je předmětem intenzivní debaty (*) mezi muslimskými učenci a duchovními. “Využití práva na potrestání nenaplňuje kritéria útrap, jak jsou definována paragrafem 1565 (německého federálního práva)”, citoval deník Frankfurter Rundschau dopis soudkyně. Soudkyně argumentovala, že je třeba přihlédout k tomu, že muž i žena jsou marockého původu.

“Právo na potrestání podle mě znamená: manžel může bít svojí ženu”, interpretovala rozhodnutí soudkyně Becker-Rojczyk.

(*) Zde se sluší citovat z muslimských textů, klasických i moderních, abychom objasnili, jak moc je toto téma skutečně předmětem “intenzivní debaty” a nakolik je interpretace “bijte je” jako bijte je kontroverzní.

Umdat al-Salik, klasické kompendium islámského práva, jehož anglický překlad byl v roce 1991 certifikován univerzitou al-Azhar, nevyšší autoritou sunnitského islámu, jako “v souladu s vírou a praxí ortodoxní islámské společnosti”, říká k bití žen toto (Kniha M, Manželství, kapitola M-10, Vztahy mezi manželem a jeho ženami, odstavec M-10.11, Jednání se vzpurnou ženou):

… Pokud je vzpurná, zdržuje se spaní s ní, aniž by s ní mluvil, a může jí udeřit, nikoliv ale způsobem, který by způsobil zranění, což znamená, že jí nemůže zlomit kosti, zranit jí, nebo způsobit krvácení.

Jusuf al-Qaradáví, duchovní vůdce Muslimského bratrstva a šampion Vladimíra Sáňky, píše ve své knize Zakázané a povolené toto (z anglického vydání, které se může lišit od českého):

Pokud tento přístup selže (t.j. přesvědčování a nesouložení), je mu povoleno ji lehce zbít svýma rukama, přičemž se musí vyhýbat obličeji a dalším citlivým oblastem. V žádném případě by se neměl uchylovat k použití hole nebo jiného nástroje, který by mohl způsobit bolest a zranění.

Uveďme pro ilustraci samotný verš Koránu, na jehož základě vynesla německá soudkyně svůj rozsudek (4:34):

Muži zaujímají postavení nad ženami proto, že Bůh dal přednost jedněm z vás před druhými, a proto, že muži dávají z majetků svých (ženám). A ctnostné ženy jsou pokorně oddány a střeží skryté kvůli tomu, co Bůh nařídil střežit. A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, varujte a vykažte jim místa na spaní a bijte je! Jestliže vás jsou však poslušny, nevyhledávejte proti nim důvody! A Bůh věru je vznešený, veliký.

Jak vidíme, oba výše citované zdroje chápou nařízení Koránu “bijte je” jako bijte je. Podívejme se, jak tento verš pochopili někteří klasičtí komentátoři Koránu.

Jeden nejdůležitějších komentářů (protože je připisován Abduláhovi Ibn Abbasovi, Mohamedovo společníkovi), říká k verši 4:24 toto:

(a bijte je) mírným, nepřehnaným způsobem

Ibn Abbas tedy chábe bití také jako bití. Populární sbírka komentářů od dvou Džalalajnů říká:

.. a udeřte je, ne ale násilně, pokud nehodlají ustat [ve své neposlušnosti] poté, co jste je opustili [v jejich postelích]

I oba stejnojmenní učenci chápou bití jako bití. Možná, že u renomovaného Ibn Kathira nalezneme jiný výklad:

(bijte je) znamená, že pokud rada nebo ignorování v posteli nevede k požadovanému výsledku, máte možnost svojí ženu potrestat, bez tvrdého bití

Závěr: v Německu se nyní soudí podle Koránu a většinových (drtivě většinových) interpretací šaríe, islámského práva.

 

http://info.pravdaoislamu.cz

2597 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Švédsko je díky gangům imigrantů ve válce... Čtěte děsivá faktaPřátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. FaktItalský premiér Giuseppe Conte po jednání s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem v Bruselu novinářům řekl, že požaduje přerozdělování migrantů, protože plánuje, že už lodě s migranty odmítat nebude

euServer.cz

Lubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Přednáška Lhoťana o rozdílech mezi křesťanstvím a islámem v beskydských Starých Hamrech - GruňiVzdělání ve Švédsku rapidně upadá. Například mnozí švédští policisté neumějí psát

FreeGlobe.cz

Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályNová šéfová Evropské centrální banky Christine Lagardeová je součást zkorumpované mafie státních úředníků

ParlamentniListy.cz

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od ZemanaTomio Okamura předvídá, co rozpoutá v Evropě nová italská vláda bez Salviniho. Jde o migranty
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění