Roger Scruton: filosof, farmář, gentleman

Autor: Roman Joch | Publikováno: 6.4.2007 | Rubrika: Kulturní válka
Scruton

Koncem letošního února se svých 63 let dožil Roger Scruton, nositel Ceny 1. června (města Plzeň) a Medaile za zásluhy 1. třídy (již mu udělil president ČR). A člen Čestné rady Občanského institutu!
Anglický filosof, farmář, gentleman. Z chudé dělnické rodiny. Absolvent Cambridge. Ve Francii v r. 1968 pozoroval revoluční vření francouzské mládeže, v důsledku čehož se posunul z levice ke konservatismu Edmunda Burka. V roce 1980 vydal knihu Smysl konservatismu.

V letech 1979-84 jezdil do Československa přednášet disidentům na „podzemní univerzitě“ a pomáhal Nadaci Jana Husa, jež přednášky západních profesorů organizovala. Od roku 1984 měl vstup do ČSSR zakázán; vrátil se až po pádu režimu. Pak na své první přednášce navrhl zákaz KSČ. Po mnoha letech byl dotázán, jakou zkušenost si z toho období odnesl. Řekl, že než poznal realitu komunismu, podceňoval existenci Ďábla.

Roger Scruton je konzervativcem typicky anglickým; jeho konservatismus je postojem nedůvěry vůči abstraktním idejím. Je to konservatismus skeptický a empirický, nikoli metafyzický. Zdůrazňuje tradici a zvyklosti Anglie proti tomu, co vymýšlejí intelektuálové a politici na evropském kontinentu.

Jeho konservatismus je estetický; miluje high-culture a odmítá rovnostářství a vulgaritu. Od radikální levice jej filosoficky dělí jen tenká membrána temperamentu; levicový revolucionář je nihilista, nenávidí západní společnost a kulturu, proto je chce zničit. Jeho temperamentem je nutkání rozbíjet. Scrutonovský konzervativec taky postrádá pevné ukotvení v metafyzické pravdě, ale jsa temperamentu opačného, z estetických důvodů chce svou společnost, její kulturu a mravy, chránit.

Nezakotvení této konzervativní pozice v metafyzické pravdě je její velkou slabostí, a Roger Scruton to ví. Ale jako neo-kantovec bez náboženské víry s tím nemůže nic dělat.

Vyprávěl famosní historku. V roce 1978 se ucházel v místní konzervativní organizaci o kandidaturu do Parlamentu. Předsedkyně výběrové komise se ho zeptala, co pro stranu udělal. Řekl, že založil Konzervativní filosofickou skupinu - čímž se jí stal okamžitě podezřelým, neboť spojení „konzervativní“ a „filosofický“ je v Anglii absurdní. Pak ještě dodal, že napsal knihu.
„O čem?“ - zeptala se.
„O estetice.“
To byl konec jeho politické kariéry. Ať prý kandiduje do Evropského parlamentu…

Jeho konservatismus byl nejdřív kritický vůči socialismu i klasickému liberalismu (byl paternalistický Tory); v průběhu 80. let se však pod vlivem Margaret Thatcherové a nenávisti levice vůči ní posunul liberálním směrem, pokud jde o rozsah státu a jeho roli v ekonomice. V ostatních společenských, kulturních a morálních otázkách zastává tradiční toryovské postoje. Je proti EU. Je za národní stát. Je proti přílišné imigraci cizinců. Je proti liberálnímu postoji k sexu. Je proti právům zvířat. Je za hony na lišky!

Svůj život rozděluje do tří fází: v té první byl v depresi, v té druhé nespokojen a v té třetí jsou hony na lišky, jeho velká láska i vášeň. Přísahal, že když je v Británii neo-puritánská, závistivá, rovnostářská Labour zakáže, emigruje do Ameriky. Stalo se; zakoupil dům ve Virginii. Právě hon na lišku jej spojil s manželkou Sophie, s níž má dvě děti a jednu farmu.

Málokterý Angličan je tak nenáviděn britskou levicí. Tento renesanční muž - filosof, profesor estetiky, publicista, spisovatel, hudební skladatel, šéfredaktor intelektuální revue, farmář, chovatel koní a hrdina protikomunistického odboje - byl na britských univerzitách vnímán jako pária a z akademické půdy v Británii doslova vyštván.

Očerňován doma, oceňován v zahraničí. Nejen u nás, ale i v Americe, kde jej konzervativci obdivují. A on obdivuje je; americký konservatismus, stojící na metafyzických základech, se totiž nebojí vést kulturní válku za svou zemi a civilizaci. Ve své řeči v roce 2004 v Chicagu, když přebíral jednu prestižní cenu, řekl: „Americký konservatismus přináší naději, nejen Americe, ale světu. …/neboť/ tady někdo alespoň něco dělá, a tudíž alespoň tady může nakonec uspět.“

Rogere, many happy returns, a děkujem!

(Publikováno v CEVRO Revue č. 3 / 2007)

www.obcinst.cz

 

Scrutonovy články naleznete zde: http://www.euportal.cz/Default.aspx?AutId=scruton

Rozhovory s ním zde: http://www.euportal.cz/ShowArticle.aspx?ArtId=943

http://www.euportal.cz/ShowArticle.aspx?ArtId=2

3993 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sámKauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění