Americké dilema: Spustit další mezinárodní krizi - tentokrát s Čínou?

Autor: Patrick J. Buchanan | Publikováno: 7.11.2015 | Rubrika: Svět
Čína

PATRICK JOSEPH BUCHANAN , někdejší kandidát na amerického prezidenta za republikány a slavný konzervativní komentátor varuje před choutkami Obamovy administrativy angažovat se v souboji o maličký ostrov, jenž se může stát příčinou další mezinárodní krize

 

Se dvěma čínskými bitevníky v závěsu vplul americký raketový křižník USS Lassen do dvanáctimílového pásma kolem atolu Subi, umělého ostrova, který Čína považuje za své státní území. Peking protestoval. Atol Subi a souostroví Spratly v Jihočínském moři - jímž proudí polovina světového námořního obchodu - jsou asi tak naše, jako jsou Aleuty vaše, vzkázala Čína Spojeným státům.

Pat Buchanan

Pat Buchanan

Jde o víc, než se zdá

Nároky Pekingu zpochybnil Vietnam, Malajsie, Brunej, Filipíny a Taiwan. Zatímco ale Hanoi i Manila některé ostrůvky okupovaly a vztyčily na nich stavby na podporu vlastních tvrzení, čínský přístup je daleko agresívnější. Skály a skaliska okupovaly vojenské jednotky, vybagrovaly je a rozšířily v umělé ostrovy, které opevnily, postavily na nich radary a právě čile staví letiště a přístavy.

Co Číňané chtějí, je celkem jasné: Nasytili se a ztloustli z přebytku obchodní bilance se Spojenými státy - a teď hodlají svou ekonomickou moc přetavit do síly vojenské. Chtějí dominovat jihovýchodní Asii a okolním mořím.

Naše bitevníky prý nejsou vítány ve Žlutém moři a Taiwanské úžině. Peking si také dělá nárok na ostrovy Senkaku, které okupuje Japonsko a jejichž držení má zajištěno bilaterální smlouvou s USA. A není se co divit. Nejenže je Jihočínské moře jednou z nejdůležitějších námořních dopravních tepen světa, ale ryby v něm plující mohou uživit celé národy - a jeho dno ukrývá obrovité zásoby plynu a ropy.

A kdo vlastní ony nepatrné ostrůvky na jeho okraji, vlastní celé moře.

pp

Čzěte ZDE: Obří kráter a smrtící tlaková vlna: Byl výbuch v Tchien-ťinu čínským 11. zářím? Výstřel v měnové válce. Kinetické varování z Pentagonu? Temná tušení čínských disidentů. Prozíravá cesta prezidenta Zemana do Pekingu

Čtěte ZDE: Pravý americký patriot: Kvůli svým světovládným ambicím zkrachujeme. Naše mládež je bez budoucnosti. Čína drží USA pod krkem. Třeštění po planetárním impériu zabrání jen nová vlna vlastenectví. Ten den přijde brzy

Imperiální metoda made in USA

Kromě toho, svět se změnil od dob, kdy Eisenhower vyhrožoval, že bude bránit ostrůvky Quemoy a Matsu jadernými zbraněmi - a kdy Bill Clinton poslal dvě flotily amerických křižníků skrz Taiwanskou úžinu. Teď stačí, abychom poslali jedinou loď do dvanáctimílové zóny k útesu, který se donedávna nacházel při přílivu pod hladinou - a máme na krku malér. 

Co Čína dělá, je ovšem docela snadno pochopitelné: Napodobuje Spojené státy i metody, kterými se  Amerika stala imperiální velmocí.

Poté, co jsme vyhnali Španěly z Kuby v roce 1898 jsme anektovali Portoriko a Havajské ostrovy, kde američtí osadníci sesadili z trůnu místní královnu, pak připojili ostrovy Wake a Guam a anektovali Filipíny. Podrobení filipínského lidu si vyžádalo tříletou válku a tisíce mrtvých příslušníků námořnictva.

A reakce prezidenta McKinleyho, když se dozvěděl, že naše asijská švadrona dobyla ostrovy? “Když jsme dostali telegram od admirála Deweyho, který hovořil o převzetí moci na Filipínách, našel jsem si je na glóbusu. Nebyl jsem sto ty zatracené ostrovy trefit ani s tolerancí dva tisíce mil.” 

pp

Čtěte ZDE: Světová ekonomika na hliněných nohou: Zachrání Řecko Čína? EU sklízí bouři, kterou zasela zavedením eura. Rozdíl mezi bankovními machinacemi ČLR a USA? Nula. Krach na dosah

Čtěte ZDE: „Utajený“ summit tří: Protiváha Americe i NATO. Sankce jako šance Ruska na změnu světových poměrů. Pojedeme čínským rychlovlakem? A což takhle zakroutit dolaru krkem?

Pár vážných otázek

V roce 1944 generál McArthur, jehož otec pomáhal rozdrtit filipínský odpor, ostrovy znovu dobyl na Japonsku, jež je okupovalo po Pearl Harboru.

Na konci studené války nicméně Manila nařídila Spojeným státům vypadnout z Clarkovy letecké základny a námořní základny v Subic Bay. Učinili jsme žádané. Teď po nás naši filipínští přátelé chtějí, abychom za ně prozměnu bojovali s Čínou. Stejně, jako to chtějí vietnamští komunističtí předáci z Hanoje.

Než se vložíme mezi ně všechny, než zjistíme, že jsme uprostřed vzdušné války nebo námořních potyček s Čínou, měli bychom si proto sami sobě položit pár vážných otázek.

Především: Je toto náš problém? Vždyť nemáme sebemenší nárok ani na ostrovy Spratly, ani Paracel. Přitom všichni, kteří si je nárokují, mají stovky let staré mapy, které údajně podporují jejich nárok. 

Máme nějaký životně důležitý zájem v oblasti kromě uchování svobodného moře?

Pokud jsou tyto ostrůvky skutečně čínským územím, pak má Čína stejné právo budovat na nich letecké a námořní základny, jako my budovat totéž na Aleutech, Havaji, Wake a Guamu. Co chceme dosáhnout tím, že dopravíme americké bitevníky do oblasti, kterou Čína považuje za své teritoriální vody? Další zbytečnou mezinárodní krizi?

pp

Čtěte ZDE: Válka o dolar jde do finále: Události v Hongkongu jako přes kopírák z kyjevského scénáře. Peking varuje USA. Rusko a Čína jdou po „zlaté“ hedvábné stezce. Juan už nic nezastaví?

Čtěte ZDE: Putinova zlatá past: Had požírá svůj vlastní ocas. Zlikviduje Rusko a Čína petrodolar? Umělé snížení cen je sebevražedné. A co se stane, až Západ nebude mít čím platit?

Nezahrávejme si

Bitevníky z americké Sedmé flotily jsou lepší, než ty, jimiž disponuje čínské námořnictvo. Jenže Čína má víc ponorek, křižníků, fregat i raketových člunů, plus rozsáhlý arzenál pozemních raket, které mohou zasáhnout lodě na obrovské vzdálenosti.

Ve stále nacionalističtější Číně by prezident Xi Jinping neustál, pokud by z čínských nároků slevil, nebo nechal rozpadnout to, co Čína dosud v Jihočínském moři vybudovala. Prezident Xi vypadá, že není o nic méně připraven bránit zájmy své země, než prezident Vladimír Putin.   

Kdyby Spojené státy pokračovaly v přeletech nebo námořním zasahování do teritoriálních vod, na které si Čína dělá nárok, celá situace zcela jistě skončí divokým střetem, jako se to stalo v roce 2001 u Chaj-nanu. Jenže - co potom?

Čína má dnes dost svých vlastních problémů. Její sousedé se jí bojí a nedůvěřují jí. Ekonomika přestává růst tak dynamicky jako dosud. A Komunistickou stranu decimují čistky a rozbujelá korupce.

Pokud skutečně věříme, že nastává Druhé století Ameriky, že čas je na naší straně, a že komunimus je jen mrtvou doktrínou, měli bychom se vyhnout střetům a svou opozici vůči Pekingu projevit - pokud to bude skutečně třeba - tím, že uvalíme clo na veškeré čínské zboží.

Takovému vzkazu by čínští oligarchové porozuměli. 

Zdroj.

PP

 

Klíčová slova: Čína  | armáda  | Rusko  | USA
6341 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Aktuálně nejčtenější
Čtěte také

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czAmeričané se musí probudit a pochopit, že ztrácejí svoji zemi. Americké děti se učí nenávidět sebe, své rodiče a svou zemiEvropská unie chystá brutální zdražování. Bude to znamenat dramatický propad životní úrovně občanů„Great Reset“ – konec demokracie? Proč bychom měli věřit, že hrozba resetu s totální kontrolou populace je skutečná?Demokraté podepsali trest smrti pro bílou Ameriku

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

Litvu zaplavují muslimští ilegální imigranti. EU slibuje jejich přerozdělení po Evropě!Jak zachránit Evropu před zánikem?

Eurabia.cz

Patrioti v ideově vybrakovaných USA se utíkají k ByzanciTo, jak kancléřka Merkelová likviduje vlastní zemi, vedle Rakouska o to více vynikne

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Tak si to nasadíme, ne?“ Zub za respirátor. To pražská tramvaj ještě nevidělaLesbotoč. DJ „Potrat“. Pekarová. Soulož při fetu. Prague Pride překoná sebe samu
Články autora
Průzkum
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění