Jak to bude s českým pivem?

Autor: Ivo Strejček | Publikováno: 17.4.2007 | Rubrika: Politika
pivo


Otázka: Slyšel jsem, že nám Evropská unie chce zdražit pivo. Jak je to doopravdy?(L. Zrůst, Fryšava pod Žákovou horou)Odpověď europoslance Ivo Strejčka:

Evropská unie nesmí členským státům nařizovat, jak mají nastavovat tzv. přímé daně (daně z příjmů fyzických a právnických osob nebo majetku). Co ovšem Evropská komise může, je pokoušet se harmonizovat nepřímé daně (daně ze spotřeby, které jsou zahrnuty v ceně zboží či služeb placených zákazníkem. Jsou nenápadně skryty v ceně zboží a umožňují plíživé a neviditelné zvyšování daňové zátěže).

Evropská komise však musí takový návrh předložit na jednání příslušných národních ministrů financí a ti takový návrh musí jednomyslně přijmout.

Eurokomisař Kovács proto vloni v listopadu, kdy byl ministrem financí ještě Vlastimil Tlustý, předložil návrh zvýšení spotřební daně na pivo, alkoholové meziprodukty a čistý alkohol.

Kdyby byl tento návrh prošel, Česká republika by musela zvýšit spotřební daň uvalenou na pivo o 20, 9%.

Tlustý tehdy vyjednáváním získal několik váhavých spojenců - zástupce těch členských zemí, pro které je pivovarnictví důležitou částí domácího potravinářského průmyslu. Sám pak uplatněním českého práva veta zablokoval zvýšení daně u piva.

Učinil tak správně, přestože se mu v Čechách dostalo od části politické konkurence hanlivých výtek, že „bojovat o pivo“ je malicherné a pouze posiluje mínění okolních států, že jsme národ, který hodnotí svět skrze pivní pěnu.

V této souvislosti je důležité vědět, že na rozdíl od piva víno není zatíženo žádnou spotřební daní (0% spotřební daně na víno). Producenti vína jsou ve značné výhodě. Jejich výrobky by byly na trhu výrazně lacinější v porovnání s pivem a čistým alkoholem.

Co ale bylo odmítnuto v Radě ministrů, se nyní vrací skrze Evropský parlament. Příslušný výbor Evropského parlamentu bude o stejném a nezměněném návrhu směrnice o sbližování sazeb spotřební daně z alkoholu hlasovat 11. dubna. Plenární zasedání bude rozhodovat vzápětí.

Argumenty zastánců harmonizace se opakují. Vytvoření jednotného trhu bez daňových hranic a zamezení nekalé přeshraniční hospodářské soutěži a podvodům.

Proto by bylo správné, kdyby zástupci České republiky prosazovali stejný přístup, jako bývalý ministr financí Tlustý. Alespoň z následujících důvodů.

1. Přeshraniční obchod s volným pohybem zbožím je jedním ze základních principů evropské integrace.

2. Pokud se zákazník na základě ceny rozhoduje k nákupu lacinějšího (daněmi méně zatíženého zboží) v jiné zemi, měla by jeho vlastní vláda reagovat snížením svých sazeb. Ne prostřednictvím Evropské komise nutit jiný suverénní členský stát ke zvýšení daní.

3. Daňová soutěž je naprosto správná a zdravá. Boj o tzv. jednotný trh bez daňových hranic je dalším promyšleným a skrytým ochranářstvím těch ekonomik, které jsou po léta pod tlakem získávání finančních prostředků nezbytných k budování drahého a neefektivního evropského sociálního modelu.

4. Je právem každého členského státu svobodně stanovovat úroveň daňových sazeb.
Daně a hospodaření s jejich výnosy jsou základními body demokratického soupeření o politickou moc. Nesmějí se stát tématem, o kterém se rozhoduje „v jiné zemi“ bez národního vlivu.

5. Proč by na vysoké daně v zahraničí měl doplácet český zákazník i podnikatel?Závěr: prozatím tedy českým pivovarům ani spotřebitelům nehrozí nebezpečí zvýšení cen z důvodu uvalení vysoké sazby spotřební daně Bruselem.
Aktualizace:


Dne 11.dubna 2007 výbor pro ekonomiku a monetární záležitosti, kterého jsem členem, těsným poměrem hlasů návrh Evropské komise na sblížení sazeb spotřební daně u piva a alkoholu ODMÍTNUL.www.istrejcek.cz

2875 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastTehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. FaktDnes je NATO paktem, který svou agresivní politikou, prosazovanou zejména americkými prezidenty, destabilizoval v podstatě celý svět

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupciKdyž ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Prezidentský kandidát Jiří Hynek vypráví, co s námi dnes dělají Američané kvůli armádnímu kšeftu na vrtulníky
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění