Jak to bude s českým pivem?

Autor: Ivo Strejček | Publikováno: 17.4.2007 | Rubrika: Politika
pivo


Otázka: Slyšel jsem, že nám Evropská unie chce zdražit pivo. Jak je to doopravdy?(L. Zrůst, Fryšava pod Žákovou horou)Odpověď europoslance Ivo Strejčka:

Evropská unie nesmí členským státům nařizovat, jak mají nastavovat tzv. přímé daně (daně z příjmů fyzických a právnických osob nebo majetku). Co ovšem Evropská komise může, je pokoušet se harmonizovat nepřímé daně (daně ze spotřeby, které jsou zahrnuty v ceně zboží či služeb placených zákazníkem. Jsou nenápadně skryty v ceně zboží a umožňují plíživé a neviditelné zvyšování daňové zátěže).

Evropská komise však musí takový návrh předložit na jednání příslušných národních ministrů financí a ti takový návrh musí jednomyslně přijmout.

Eurokomisař Kovács proto vloni v listopadu, kdy byl ministrem financí ještě Vlastimil Tlustý, předložil návrh zvýšení spotřební daně na pivo, alkoholové meziprodukty a čistý alkohol.

Kdyby byl tento návrh prošel, Česká republika by musela zvýšit spotřební daň uvalenou na pivo o 20, 9%.

Tlustý tehdy vyjednáváním získal několik váhavých spojenců - zástupce těch členských zemí, pro které je pivovarnictví důležitou částí domácího potravinářského průmyslu. Sám pak uplatněním českého práva veta zablokoval zvýšení daně u piva.

Učinil tak správně, přestože se mu v Čechách dostalo od části politické konkurence hanlivých výtek, že „bojovat o pivo“ je malicherné a pouze posiluje mínění okolních států, že jsme národ, který hodnotí svět skrze pivní pěnu.

V této souvislosti je důležité vědět, že na rozdíl od piva víno není zatíženo žádnou spotřební daní (0% spotřební daně na víno). Producenti vína jsou ve značné výhodě. Jejich výrobky by byly na trhu výrazně lacinější v porovnání s pivem a čistým alkoholem.

Co ale bylo odmítnuto v Radě ministrů, se nyní vrací skrze Evropský parlament. Příslušný výbor Evropského parlamentu bude o stejném a nezměněném návrhu směrnice o sbližování sazeb spotřební daně z alkoholu hlasovat 11. dubna. Plenární zasedání bude rozhodovat vzápětí.

Argumenty zastánců harmonizace se opakují. Vytvoření jednotného trhu bez daňových hranic a zamezení nekalé přeshraniční hospodářské soutěži a podvodům.

Proto by bylo správné, kdyby zástupci České republiky prosazovali stejný přístup, jako bývalý ministr financí Tlustý. Alespoň z následujících důvodů.

1. Přeshraniční obchod s volným pohybem zbožím je jedním ze základních principů evropské integrace.

2. Pokud se zákazník na základě ceny rozhoduje k nákupu lacinějšího (daněmi méně zatíženého zboží) v jiné zemi, měla by jeho vlastní vláda reagovat snížením svých sazeb. Ne prostřednictvím Evropské komise nutit jiný suverénní členský stát ke zvýšení daní.

3. Daňová soutěž je naprosto správná a zdravá. Boj o tzv. jednotný trh bez daňových hranic je dalším promyšleným a skrytým ochranářstvím těch ekonomik, které jsou po léta pod tlakem získávání finančních prostředků nezbytných k budování drahého a neefektivního evropského sociálního modelu.

4. Je právem každého členského státu svobodně stanovovat úroveň daňových sazeb.
Daně a hospodaření s jejich výnosy jsou základními body demokratického soupeření o politickou moc. Nesmějí se stát tématem, o kterém se rozhoduje „v jiné zemi“ bez národního vlivu.

5. Proč by na vysoké daně v zahraničí měl doplácet český zákazník i podnikatel?Závěr: prozatím tedy českým pivovarům ani spotřebitelům nehrozí nebezpečí zvýšení cen z důvodu uvalení vysoké sazby spotřební daně Bruselem.
Aktualizace:


Dne 11.dubna 2007 výbor pro ekonomiku a monetární záležitosti, kterého jsem členem, těsným poměrem hlasů návrh Evropské komise na sblížení sazeb spotřební daně u piva a alkoholu ODMÍTNUL.www.istrejcek.cz

2968 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouEkoalarmisté v EU vylobovali novinku: Od ledna končí benzín Natural 95, bude nový ekologický, který může zničit auto a zvýšit spotřebuBrutální bitka s lopatami mezi romskými a ukrajinskými dělníky. Podívejte sePapež František v rozhovoru prý řekl, že Ježíš Kristu není BůhImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Politicko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“Zpěvácké vystoupení zpěváka Hutky, kterou trapnost na Letenské pláni vygradovala až k transcendentnu...

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Dav soudruhu z pražské kavárny chtěl lynčovat v Praze Klause mladšíhoImigranti v Bosně ponoukáni vypadnout do Chorvatska

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...„Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění