Naše nadlimitní pokuta od Evropské komise

Autor: Petra Kuchyňková | Publikováno: 30.4.2007 | Rubrika: Politika
Bolšnac 20

Devět nových členů včetně ČR zaplatit ve čtyřletých splátkách pokuty za "nadlimitní zásoby" některých potravin. U nás jde o 12,288 miliónu eur (téměř 350 miliónů Kč) za maso, konzervované ovoce, houby a rýži.

Akt o přistoupení přikazuje, aby státy před vstupem potravinářské zboží v soukromých i veřejných skladech přesahující "obvyklé množství" zlikvidovaly na vlastní náklady. Přesná výše množství měla být určena pro každý produkt na základě specifických požadavků organizace trhů s komoditami. EU se tak chrání před "nerovnováhou" na svém přísně svázaném zemědělském trhu. "Hromadění zásob" může vzniknout v důsledku prosté nadprodukce a intervenčního nákupu či tím, že stát zboží nakoupí ze třetích zemí, ještě než bude platit vyšší clo.

Na základě přístupové smlouvy EU přijala v roce 2003 nařízení o nadlimitních zásobách, které s dalšími platnými předpisy musela před vstupem přijmout i ČR. Pozdější důsledky zřejmě nebyly v době jednání dostatečně doceněny. Nařízení jmenuje pro každý stát komodity, jejichž "inventuru" musí provést. EU má právo na základě porovnání množství zboží ve skladech během let před vstupem či sledováním obchodních toků na potravinářských trzích stanovit, zda došlo k "překročení limitů", a vyměřit pokuty.

Komise dnes zdůrazňuje, že slevila: během dvouletých jednání totiž vzala v úvahu "specifické potřeby" států a v těžko čitelné početní ekvilibristice umožnila například vyměnit "přebytečné" zásoby jedněch produktů za "záporné" zásoby jiných. Maďarsko tak nakonec neplatí nic, ČR měla platit až 47 milionů eur, teď "jen" dvanáct a čtvrt. Do jaké míry šlo o skutečné počty či o skrytý politický nástroj, je trochu zamlženo.

Podstata spletitého problému je každopádně dvojí: neliberální a protekční charakter společné zemědělské politiky a bohužel i podcenění "všemocné" role Evropské unie.

Reflex, 15/2007

3479 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nenávist muslimů k „nevěřícím“ je z hlediska těchto aktivistů v pořádku, nikdo ji muslimům nevyčítá. Podezření z nenávisti k muslimům se ovšem netoleruje. Hovoří se o „předsudečné nenávisti“Dnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...Jestli chcete, abychom dále existovali a přinášeli Vám nemainstreamové politicky nekorektní zprávy, videa či studie o EU, imigraci, islámu, neomarxismu a Novém světovém řádu, podpořte nás prosímBabiš podporuje euro a zničení České republiky jako samostatného státuTo Merkelové nevadí ty znásilněné ženy, zavraždění lidé, ulice ovládané imigrantskými gangy?

euServer.cz

Západní civilizace prochází inkluzíLukašensko proti Rusům. Proč se před volbami nemá lavírovat

ePortal.cz

Sebedestrukce západu: Americká kulturní revoluce nás může zničit neméně než před 100 lety revoluce ruskáJak se mohlo stát, že malá země obdařená mimořádnými přírodními krásami i schopnými obyvateli zažila tak dramatický pád? Libanon totiž představuje příklad uskutečněného ideálu multikulturní společnosti

Eurabia.cz

Vídeňský imigrantský BronxŠvédsko: muslimské spolky prosazují do Ústavy zákaz rouhání

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Majdan na Ukrajině slaví úspěch, už z ni uteklo 13 milionu lidí a porodnost klesla o 40%Letadla NATO a Ukrajiny nacvičovala útoky na ruské cíle kolem Krymu?

ParlamentniListy.cz

Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránilaPůl promile pro cyklisty, dostatek vody a bydlení. Tady je plán, řekl pro PL lídr jihomoravské kandidátky socdem
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění