Íránská námořní komedie

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 15.5.2007 | Rubrika: Blízký východ
Nežád, Mahmúd Ahmadí

Ahmadinedžádovi budeme muset uznat přinejmenším smysl pro komediální zápletku, kterou mistrně strukturoval takto:

1.  Únos britských námořníků a mariňáků (a jedné námořnice) na Prvního apríla.

2.      Jejich pokoření až do stavu, v němž se třásli strachem o své životy a byli ochotní říct vše, co jim nadiktoval. Včetně přiznání, že pronikli do iránských vod, když bylo jasné, že byli naopak odvlečeni z vod iráckých. A včetně omluvy a poděkování za Ahmadinedžádovu laskavost.

3.      Jejich producírování na obrazovkách celého světa ve směšně nepasujících civilních šatech iránských gardistů, za radostného mávání do kamer.

4.      Pobavené sledování bezmocných plků britské vlády, jejíž hlavní starostí bylo „dostat zajaté šťastně domů“ a Blairova ujišťování, že s Iránem nebyla dohodnuta  žádná výměna.

5.      Jejich propuštění, s pytlíky plných datlí, fíků, cukroví, CD a populární náboženské literatury (či co všechno jejich dárkové pytlíky obsahovaly), jako velkorysý dar britském lidu k velikonocům.

6.      A pak už jen veselé sledování ještě komičtější dohry, jak vojáci nejelitnějších bojových jednotek britským bulvárním novinám za slušné honoráře a s povolením britského námořního velitelství a ministerstva obrany vyprávějí, jak se strašně báli o své životy, že jediné, oč jim šlo, bylo dostat se zpět domů, a jak jsou rádi, že se ani vteřinu nechovali jako vojáci.

Není to ostatně jeho první šprým. S konsistentně podobným humorem zareagoval na dánské karikatury tím, že vypsal celosvětovou soutěž karikatur antižidovských a uspořádal celosvětovou antižidovskou konferenci za účasti ultraortodoxních Židů (to aby komedie mohla na chvíli přerůst ve frašku). Se stejným humorem vysvětlil – přesně řečeno nechal za sebe vysvětlit žurnalisty Al-Džezíry – že nikdy nehlásal zničení Izraele a že tak to jen interpretovali sionističtí překrucovači pravdy, aby proti němu poštvali svět. Skutečná pravda byla ta – jak vysvětlila Al-Džezíra – že nikdy slovo Izrael nevyslovil a hovořil jen o zničení sionistického režimu.  

Rovněž mu nemůžeme upřít úctu k ženám, humanismus a smysl pro rodinné hodnoty, které projevil upozorněním, že něco nemůže být zcela v pořádku s civilizací, která posílá na druhý konec světa do války matky tříletých dětí. S tím může polemizovat málokdo, kdo neví, že na tom nedá nic změnit, neboť v naší civilizaci si matky vymohly zákonem garantované právo živit se i řemeslem, jehož smluvní náplní je zabíjet a nechávat se zabíjet. A že kdyby jim toto právo britské ozbrojené síly upřely – jak zcela samozřejmě dělávaly před nástupem politické korektnosti – ženy by si od nich mohly vysoudit velké peníze za pohlavní diskriminaci. Ostatně totéž právo – jako jedno z mála práv – si v Ahmadinedžádově civilizaci už ženy vymohly také a vesele se vyhazují do povětří s vidinou rajských rozkoší s dvaasedmdesáti panici.

Stejně tak mu musíme uznat prozíravost, s jakou si spočítal, že mu to projde nejen u Britů – kteří si na tento agresivní válečný čin netroufnou zareagovat – nýbrž i u celé Evropské unie, která se válečným činem proti členskému státu vůbec nazabývala. Všem nám tím jasně potvrdila, že nejen není, ale ani nikdy nehodlá být bojeschopným společenstvím, takže všechny její programy „společné obrany“ jsou ve skutečnosti jen postupnou demontáží Severoatlantické aliance a odtržením os Ameriky. Rovněž mu vyšlo, že Bush přispěchá ztrapněnému Blairovi na pomoc tím, že vrátí Iránu jednoho velkého iránského teroristu a přichystá propuštění dalších. Že jediná chlapská reakce vyzývající k odvetnému útoku přijde od hrstky amerických zákulisních neokonzervativců jako Bill Kristol. Ty že pak samotní Britové prohlásí za blázny, kteří nemají co se míchat do čistě britských věcí – jako by v sousedním Iráku Britove neválčili ve spojenectví s Američany proti dnes už prokazatelným útokům organizovaným z Iránu. Vyšlo mu i to, že s žádnými rezolucemi se nebude obtěžovat ani OSN.

Výsledkem je ještě hlubší a viditelnější rozpad západní aliance, izolace USA, bezbrannost Evropy a směšnost OSN. Další důkaz islámské pravdy, že západní civilizace sama od sebe dožívá a brzy už mu spadne bez boje do klína.

V Británii se mezitím rozjela ostrá verbální řež politiků a komentátorů. Ne o tom, jak je vůbec možné, že druhé nejsilnější ozbrojené síly západní aliance mají zavedenou strategii nebránit se při přepadení nepřátelskou armádou a v zajetí pak spolupracovat s nepřítelem. Nýbrž o tom, který trouba v námořním velení nebo na ministerstvu obrany dovolil navráceným zajatcům prodávat své zážitky novinám. A popisovat takováto hrdinství, dojímající národ k pláči:

„Byli jsme vyslýcháni většinu nocí a dostali jsme na vybranou dvojí. Jestliže přiznáme, že jsme zbloudili do iránských vod, poletíme brzy domů. Jestliže nepřiznáme, dostaneme sedm let vězení. Všichni jsme postupně vědomě rozhodli sdělit neoperační informace. Byli jsme nuceni předstoupit před prezidenta, jeden po druhém... Všichni jsme toužili se vrátit domů.“

Domácí politická fraška Ahmadinedžádovu komedii překonává o několik tříd. Ministryně zahraničí se pochlubila, jak je krásné, že se podařilo získat zajatce zpět a že tudíž nedělat nic byl správný tah. Vrchní velitel námořnictva zajatce pochválil:

„Myslím, že jednali se značnou důstojností a velkou statečností. Zdá se, že neporušili pravidla. Zdá se, že neuvedli ani sebe ani druhé do nebezpečí. Zdá se, že nic nevyzradili.“

A povolil jim svoje zážitky zveřejnit v médiích. Když se proti tomu ozvaly protesty z řad jiných vojáků, kontrastující tuto frašku s tichým důstojným a neokázalým návratem čtyř padlých, velitel se opravil, že sice smějí zveřejňovat, ale ne za peníze. Nakonec jim to – už po zveřejnění a zaplacení dvou – zakázal úplně, ale až poté, co se ministr obrany lekl, že mu půjde o koryto, protože si vzal „privilegované volno“ zrovna v době, kdy už 24 hodin ignoroval informace, které mu ležely na stole s žádostí, aby se k nim vyjádřil.

Pak postupně blábolil takto:

„O žádném rozhodnutí námořního velitelství jsem nebyl informován.“

„Byl jsem pouze požádán, abych vzal na vědomí rozhodnutí námořního velitelství.“

„Ani já ani námořní velitelství jsme nebyli s rozhodnutím spokojeni, ale měli jsme málo na vybranou, vzhledem ke zdrcujícímu zájmu médií a nutnosti kontrastovat iránskou propagandu.“

„No, ze zpětného pohledu... jsem možná mohl rozhodnout jinak.“

„Bylo to rozhodnutí námořního velitelství.“

„Ale nemohu se za tím skrývat a konečnou odpovědnost mám já.“

Premiér Blair, který nebyl informován celé dva dny, nechal ministra obrany se ve vlastní polívce pár dní vařit, a pak dodal:

„Je jasné, že to nebyl dobrý nápad.“ Omluvil to ale tím, že „každý, kdo se na tom podílel, jednal v dobré víře“. Ta prý ale „střelila zpět jako bumerang.“

Ddvacetiletý zveřejněný námořníček dodatečně vyslovil politování nad zveřejněním. Ne proto, že by se upřímně zastyděl, nýbrž proto, že „bych to nedělal, kdybych věděl, že ministerstvo obrany povolení dodatečně zruší.“

Do této frašky vstupují tři britské politicko-poradní organizace v podstatě s návrhem, aby si Británie uvědomila, že už není velmocí a přestala si hrát na vojáky. Podle organizace Oxfam Británie iráckou válkou ztratila prestiž ve světě natolik, že žádný její užitečný zásah nikde ve světě nebude už nikdy brán vážně. Červenému kříži se zase zdá, že Británie způsobila „trvalé ohrožení života a důstojnosti prostých Iráčanů“. A Oxford Research Group přidala, že obnovení britského jaderného systému Trident „by vyslalo do světa chybné poselství“.

Ale už to máme za sebou a za pár dní si na to nikdo nevzpomene. Týden po skandálním ponížení umírající světové velmoci už nás zase zajímá víc, že princ Vilík se rozchází se sličnou Káťou.

 

vyšlo v týdeníku Euro

4809 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová hrozba od Erdogana, varuje Petr Hampl. „Istanbul“ je k ničemu. Hrůzná čísla z Německa jako důkazVážení čtenáři, pomozte nám prosímČernoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění