Liga proti antisemitismu 07

Autor: Redakce | Publikováno: 13.5.2007 | Rubrika: ShortNews
Izrael

Dne 1. května 2007 byla v Plzni založena Liga proti antisemitismu. Hluboce znepokojeni sledujeme rostoucí projevy antisemitismu a antijudaismu v naší společnosti. Nechceme nečinně přihlížet a jsme odhodláni proti těmto sociopatologickým jevům důrazně vystupovat všemi legálními způsoby.
Jsme neformální sdružení občanů odhodlaných postavit se nebezpečí nového antisemitismu a antijudaismu čelem, chceme ze všech sil pomáhat všem, kterých se tento problém dotýká. Doufáme, že je ještě možné přispět k ozdravění společnosti navzdory značné všeobecné lhostejnosti. V duchu dobrých tradic našich statečných předků vystupujeme zcela veřejně, každý pod svým jménem a za sebe. Naše spojení je volné, zcela dobrovolné, otevřené a založené na moderní komunikaci.
Obracíme se na všechny spřízněné organizace, občanská sdružení a slušné lidi s výzvou ke spolupráci.
Naším úkolem je:
1. Monitorovat veškeré projevy antisemitismu a antijudaismu na veřejnosti, v médiích včetně internetu, a v politické kultuře.
2. Zprostředkovávat právní pomoc obětem.
3. Domáhat se právního stíhání projevů antisemitismu a antijudaismu, včetně těch, jakými je vydávání rasistických nebo nenávist šířících publikací, článků a podobně.
4. Chceme aktivně vystupovat proti těmto jevům v médiích pomocí článků, odborných statí, petic podobně.
5. Budeme podle svých možností proti těmto jevům působit ve školství, a v organizacích pracujících s dětmi a mládeží. Nabídneme či zprostředkujeme přednášky a jiné programy.
6. Odsouzení antisemitismu a antijudaismu podpoříme vydáváním vlastních publikací, osvětovou činností a veřejným angažmá.
7. Budeme se podílet na každoročním Kolokviu o soudobém antisemitismu.
Signatáři:


Jiří Asher
Prof. Milan Balabán
Josef Bláha
Gilad Blau
Prof. Ivo Budil, prorektor ZČU v PLzni
Doc. Ladislav Cabada, děkan FF ZČU v Plzni
Pavel Ditmar
Dan Drápal
Prof. Ingeborg Fialová
Petr Fryš
Fedor Gál
Mgr. Alena Hanzová
Doc. Pavel Hošek
Mgr. Karel Hrdlička
Doc. Petr Charvát
RNDr. Mojmír Kallus
Jan Koubek
Hana Lukešová
Šárka Peštová
Rabi Jicchak Seifert
Martin Skalický
Prof. Jan Sokol, děkan FHS UK v Praze
Zbyněk Tarant
Věra Tydlitátová, Th.D.
MUDr. Petr Vašíček
Daniel Zajíc

 

Přihlásit se k Lize můžete na této adrese a stačí napsat "připojuji se k signatářům", uvést jméno atd. Adresa je tady:

http://www.blueboard.cz/kniha_0.php?hid=6vi23soc8e6adrm6cov5kr66u5d965

 

pozn. Lukáše Petříka: Z reakcí čtenářů jsem zaznamenal jisté kritické výhrady k této iniciativě, tak bych rád vyjasnil svůj pohled na tuto věc. Antisemitismus chápu tak, že je to ideologie prosazující to, že mají být Židé perzekvováni na základě své rasy. Proti tomu budu vždy  a všude tvrdě vystupovat. Antijudaismus chápu tak, že je to ideologie, že by měli být židé-judaisté perzekvováni na základě svého náboženství. Proti tomu budu vždy a všude tvrdě vystupovat. Ale za antijudaismus nepovažuji kritiku určitých prvků židovského náboženství. Nelze totiž krimininalizovat slušnou a věcnou kritiku jakéhokoli náboženství. Stejně tak přece nelze kriminalizovat, když někdo bude kritizovat princip celibátu v katolické církvi. Stejně tak nepovažuji za antisemitismus kritiku konkrétních kroků státu Izrael či konkrétních kroků některých Židů. Stejně tak by bylo přece nepřípustné, kdyby existovala kriminalizace toho, co provádí někteří Češi, Francouzi, Cikáni-Romové, Němci nebo co dělají Spojené státy, Polsko, Vatikán atd.

Dále se domnívám, že česká společnost až na pár potrhlých neonacistů antisemitská není. Problém vidím spíše v západní Evropě v souvislosti s muslimskou komunitou.

Tuto iniciativu jsem podpořil proto, že Židy i židy považuji za své spoluobčany, přátele a součást naší západní civilizace a jsem proti tomu, aby se jim na základě jejich rasy, národnosti a vyznání dělo bezpráví. Ale vždy budu vystupovat proti tomu, aby se za antisemitismus či antijudaismus označovala jakákoli kritika našich židovských přátel. Svoboda slova umožňuje kritizovat příslušníky všech světových národností a všech světových vyznání a Židé/židé by v tom neměli být výjimkou. 

Pokud by tato iniciativa vedla ke kriminalizaci svobody slova, okamžitě jí stáhnu svou podporu.  

11076 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění