Spor o postavení národa, vlasti, rodné země

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 16.5.2007 | Rubrika: Zamyšlení
lev

 

V průběhu celého polistopadového vývoje se u nás vedl nemalý spor nejen o věcech základních, tedy o vztahu jednotlivce a státu, ale i o věcech zdánlivě doplňkových, o vztahu státu a různých „podstatních“ či „nadstátních“ útvarů. Debata dovnitř byla o regionalizaci naší země (známá diskuse o VÚSC), debata navenek byla o nadstátních a nadnárodních integracích. V jádru toho všeho se z obou stran skrýval někdy vyslovený, někdy nevyslovený předpoklad o národu a vlasti.

Všechno to začalo falešným nálepkováním. Slovo národ se velmi rychle spojilo se slovem nacionalismus a slovo nacionalismus se stejně rychle spojilo se slovem Bosna a Hercegovina, resp. Sarajevo (zase ono osudové místo!). Díky tomu všemu toto slovo dostalo zřetelně záporné znaménko.

Na druhé straně se zrodil – velmi prázdný a velmi povrchní – koncept tzv. globalizace, který byl velmi naivně, bez jakýchkoli pochybností, spojen se slovy otevřenost, univerzální humanistické hodnoty, demokracie a díky tomu slovo globalizace ostalo zřetelně kladné znaménko.

Je zjevné, že v obou případech došlo k nesmírnému zjednodušení. Historie nám-v rozporu s těmito pohledy-tisíckrát připomněla, že lidé na svou vlastní zemi bývají hrdi právem, že se s ní často v kladném slova smyslu identifikují, a že jde o přirozený celek, se kterým je spojeno mnoho pozitivních, nezastupitelných věcí (ekonom by řekl „veřejných statků“). Plně souhlasím s Johnem Fontem (v National Review, říjen 1997), že „národní státy (já bych pro pořádek řekl „kolem národa vytvořené“ státy-V.K.) jsou pro přetrvání moderní konstituční demokracie nutnou podmínkou. On ještě dodává, že by jejich opuštěním či rozmělněním mohly být „tradiční liberální demokracie přetransformovány v post-liberální, post-demokratický režim“, v němž by byla „individuální práva i samo občanství odsunuto do pozadí za práva skupinová a za multikulturalismus a kde by místo většinového parlamentního systému docházelo k proporčnímu zastoupení pro předem vymezené skupiny.“

Považuji to za nesmírně závažné. Dobře si vzpomínám i na jednání jednotlivých českých (či ještě československých) vlád a na psaní různých vládních prohlášení. V obou Čalfových vládách (u Čalfy ze složitého slovenství-neslovenství, u ideologů Občanského fóra jako byl Dienstsbier právě z onoho nebezpečného, postmoderního, multikulturního postoje) se o národě nemluvilo. Vláda roku 1992, která byla na počátku pod silným vlivem ODS, se ke slovu národ přihlašovala (k překvapení leckoho) a proti byla jen Kalvodova ODA (kvazimoderně univerzalistická a probruselská, nicméně-pikantně-antislovenská). Vláda roku 1996 na to už sílu neměla. Ž se zase příliš moc přistupovalo na současná evropská klišé.

Málo rozumím slovu globalizace. Míní-li se tím otevřenost vůči světu, liberalizovaná výměna lidí, myšlenek, zboží a sližeb, pracovních sil i kapitálu nebo i intenzivní účast na světových událostech, pak je to v pořádku. Míní-li se tím však tvorba nových a nových federací a konfederací, kantonalizace či regionalizace celých kontinentů, dvojí či jakkoli jinak rozmazané občanství, přenos rozhodování z domácích, demokraticky volených orgánů na nevolené nadnárodní orgány, pak s tím souhlasit nemohu.

Stejně tak nemohu souhlasit s redukováním (či karikováním) zdravého vztahu člověka k národu a k občanskému vlastenectví (patriotismu) na nacistické „půdu a krev“, na rasismus, na úzce etnické pohledy na vyvolenost těch či oněch národů či ras, a na jejich oprávněnost dominovat či dokone řídit svět. Milujeme svou vlast z řady důvodů. Z pocitu vzájemně sdílených hodnot, z pocitu úcty k našim předkům, ze společně prožité a leckdy protrpěné minulosti, ze společné kultury, v neposlední řadě i jazyka a z mnoha dalších věcí. Někteří z nás to sice možná automaticky přijímají ve své každodenní, „přízemní“ činnosti, ale začnou-li psát článek, pronášet projev, mluví úplně jinak. Říkají, že státy vznikly náhodou, dočasně a uměle, že je oslabování národní suverenity pozitivním jevem, že jsou vyšší, univerzální ideály, kterým je třeba dát přednost.

Nemohu s tímto univerzalistickým levicovým snem souhlasit. Je v tom pachuť celosvětového egalitářství , je v tom pachuť solidarity proletariátu (který se konečně spojí), je v tom zájem nové třídy nadnárodních byrokratů, kteří nevěří v trh a kteří chtějí řídit, regulovat, plánovat, tentokráte konečně „globálně“.

V tom však není Česká republika nijak zvláštní. Evropa i Amerika, tedy celý Západ, uvažuje bohužel stejně. My jsme možná – po půlstoletí proletářského internacionalismu- na tyto věci poněkud přecitlivělí.

 

4.2.1998  

 

Václav Klaus

 

Z knihy Občan a obrana jeho státu

 

4216 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Globalistická média nás označují za dezinformátory...Americký zánik je blízko. Amerika již neexistujeJak se bude žít v zemi s pirátskou vládou a premiérem Ivanem Batošem?Planetární diktatura nastupuje přes finance: BlackRock ovládne svět. Nahradí dolar nová měna? Peníze už jen digitální. Konec národních státůSrbský prezident Vučič pomohl Rusku vyhnout se plynovému vydírání Ukrajiny

euServer.cz

Socialistické pekloVolby budou soubojem konzervativních zastánců národního státu a progresivistů v čele s Piráty usilujících o „více Evropy“ a podporu imigrace a islamizace

ePortal.cz

“Prasečinky” v poštěDaně nás dusí

Eurabia.cz

Video: Ministr spravedlnosti vehemntně proti cenzuře v internetu!Rakousko příkladné v boji proti islámizmu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor: Znamení? Biden odstranil Churchilla. Trump ukončoval války, ale naštval mocnéJe to tu. Vzpoura hospod. I herec Pavel Nový. Roste to po celé zemi
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění