Euro – americká unifikace není dobrou zprávou

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 22.5.2007 | Rubrika: Politika
USA-EU

Ambice Angely Merkelové ohledně euroústavy asi nebudou naplněny, na poli domácích reforem je omezena neplánovaným koaličním spojencem. V jedné věci by se ale mohla zapsat do dějin: s předsedou Evropské komise a americkým prezidentem podepsala dohodu o de facto jednotném trhu v některých oborech mezi EU a USA.

 

Na první pohled by zastánci svobodného podnikání mohli jásat. Není snad volný transatlantický obchod přesně to, po čem volala i konzervativci ctěná Margaret Thatcherová? Německý magazín Der Spiegel odkryl již před časem detaily této dohody. Připravované partnerství by mělo zahrnovat společné normy a standardy pro průmyslové podniky a finanční sektor. Mělo by zjednodušit přístup na oba trhy například také pro farmaceutický, chemický či kosmetický průmysl. Jsme opět přesvědčováni o úsporách nákladů, kterých harmonizací a unifikací výrobních postupů a norem dosáhneme. Opět se slibují nová pracovní místa. Co lze proti tomu namítat? Zkušenost.

 

Harmonizace vede k přeregulovanosti

Způsob argumentace i postup je stejný, jako v případě budování jednotného trhu EU. Na začátcích evropsko-unijní integrace jsme si mohli myslet, že společné normy zefektivní a zjednoduší život podnikům. Na riziko téměř nekontrolovatelného vzniku desetitisíců často stupidních a podnikání blokujících norem tehdy nemyslel snad nikdo. Dnes ale naopak už téměř nikdo nezpochybňuje, že EU je přeregulovaná. Přitom je známé, že okolo 80 % ekonomické legislativy v Evropě dnes vzniká v Bruselu. Byly již popsány logické důvody a mechanismy snadnějšího prosazení byrokratických nesmyslů přes nadnárodní celek. Normy jsou účelově zneužívány k vyřazení konkurence. "Kdo se nepodílí na tvorbě norem, přenechává pole konkurenci. Do norem může tvůrce promítnout vlastní potřeby. Normalizace je nástrojem soutěže." Takto otevřeně se svého času vyjádřil ředitel divize normalizace společnosti Siemens AG.

Máme zkušenosti s tím, že ani ambiciózní plány Evropské komise na snížení regulace nejsou plněny. Ke zjednodušení dochází tedy u mezinárodního obchodu, profitují hlavně mocné nadnárodní společnosti – ale za cenu ztížení vstupu na trh potenciální konkurenci z řad kapitálově slabších firem. Zkrátka, logické dedukce “jen samých pozitiv a sociálních jistot” díky harmonizaci norem nejsou v praxi zcela naplněny.

Dá se očekávat, že na půdě Světové obchodní organizace bude dřív nebo později docházet k odstraňování překážek vzájemného obchodu dalším snižováním celních bariér a subvencí. V takové situaci je potřeba tíhu regulace snížit, což se v EU nedaří, anebo rozšířit na globální konkurenty. Snad to není záměr evropských architektů euro-americké unifikace, i když to tak může vypadat.

 

Rozšíříme evropské nemoci do Ameriky?

Celý projekt zavání rozšířením chronických problémů EU na globální scénu. A to včetně pověstného demokratického deficitu. Jak může americký kongres pružně měnit závazné podmínky podnikání, když mají být obsahem mezinárodní smlouvy s EU? Neflexibilita se může rozšířit i na americkou půdu. Připočtěme si plán zřídit nové vládní posty na obou stranách Atlantiku, slova o vzniku “poradního fóra” o energetických technologiích – a máme tu téměř přesnou kopii vzniku EHS, později EU.

Nová smlouva by skutečně mohla přinést velké úspory a nárůsty vzájemného obchodu. Ekonomové se budou usmívat, politici se budou chlubit. Nadnárodní společnosti budou mít podnikání ještě snazší, byť třeba za cenu relativně větších dodatečných nákladů menších firem. Kvantita znovu zvítězí nad kvalitou, centralistické elitářské řízení znovu zvítězí nad demokratickými procedurami v Kongresu a parlamentech. Je toto opravdu cílem nás, konzervativců a liberálů?

 

Jiří Zahrádka

www.Euportal.cz

4004 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského jste nejspíš méněcenní a zakomplexovaní, pokud používáte pojmy „sluníčkář“, „pravdoláskař“ či „lepšolidé“...Je tragické, že v posledních letech se oslavy 17. listopadu díky médiím staly majetkem zrovna té skupiny, která oslavuje největší zloděje listopadové revolucePozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Imigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na videoKuba bombasticky oslavila své 500-letí

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODSChvilkaři zvedli ze židle Jaroslava Foldynu: To třicet let chrápali, teď se vzbudili a chtějí dělat pořádek? Kdo ho udělá? Kalousek, který se s nimi producíruje?!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění