Euro je prostředek k dosažení jednoho supernároda

Autor: Ivana Haslingerová | Publikováno: 13.6.2007 | Rubrika: Ekonomika
Euro

Ivana Haslingerová

V souvislosti s naším očekávaným předsedáním Evropské unii se dostává stále více prostoru otázkám týkajícím se naší republiky a EU. Jednou z nich je otázka, co přinese zavedení eura, kdy má naše republika vstoupit do eurozóny, a k čemu je vlastně nutné mít jednotnou měnu v Evropě. Této problematice se věnovala nedávná konference "ČESKÁ A SLOVENSKÁ REPUBLIKA – BUDOUCNOST EVROPSKÉ INTEGRACE", kterou pořádaly pod záštitou předsedy europoslaneckého klubu Občanské demokratické strany v Evropském parlamentu Jana Zahradila Slovenský pravicový think-tank Konzevatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika a internetový server EUportal.cz v rámci projektu „Eurorealismus v České a Slovenské republice“. Konference se konala  v rezidenci pražského primátora Pavla Béma. Podrobně o ní referujeme v článku "Budoucnost evropské integrace".

To, že do programu jednání byla zahrnuta problematika vstupu do eurozóny, ocenil ve své zdravici prezident republiky Václav Klaus, neboť v souladu s teorií optimálních měnových oblastí si "nedovede představit, že by mohla dlouhodobě existovat měnová unie bez unie fiskální a že by mohla existovat fiskální unie bez unie politické." Na dotaz, zda zajistí Euro prosperitu České a Slovenské republice odpovídali většinou řečníci, že přijetí společné měny může mít fatální důsledky vyvoláním tlaku na harmonizaci přímých daní a fiskálních politik, což povede dalšímu přerozdělování uvnitř EU prostřednictvím strukturálních fondů. Došli k závěru, že stojí za úvahu, zda by se ČR nemohla přijetí eura vyhnout, tak jako Švédsko. Od slovenských ekonomů vzešel dokonce návrh deklarace daňové suverenity. Zdá se, že Slováci jsou  poslední dobou vždy o krok před ČR.

Obsazení panelistů bylo hvězdné. Zprava Robert Holman, člen bankovní rady České národní banky,  doc. Ing. Jiří Schwarz, CSc., děkan Národohospodářské fakulty VŠE a předseda Akademické rady Liberálního institutu, Peter Gonda, ekonomický analytik Konzervatívniho inštitútu M. R. Štefánika, Pavel Kohout, ekonom, a Erich Handl, šéfredaktor časopisu Corporate Life a moderátor prvního bloku o otázkách eura

Podle Roberta Holmana neplatí, že vstupem do eurozóny  eliminujeme riziko cenových turbulencí. Geografická blízkost zemí je při obchodování důležitější než úspora obchodníků na měnových rizikách. Dokládal to tím, že podíl obchodu na HDP vzhledem k EU25 činí v ČR 105 %, v Irsku 58 %, Portugalsku 42 % a v Řecku 17,5 %. Holman dále varoval před riziky asymetrických šoků. Například vzrůstem cen energií budou postiženy země s vyšším průmyslem. Kritizoval i jednotnou úrokovou sazbu pro země nacházející se v expanzi. "Europolitici si chtějí stavět pomník  u lidí bez vzdělání, kteří si od zavedení eura mnoho slibují. Národní politici jsou tím v jejich moci," uvedl Holman.

Důležitost konkurence podtrhl i liberál Jiří Schwarz, který o  jejím významu vůbec  nepochybuje. Konkurence podle něj  způsobuje růst kvality zboží a regulaci cen. Dojde-li ke koncentraci emisí peněz jedinou bankou, projeví se to růstem inflace. což je nepříznivý stav pro ekonomický vývoj. Evropská centrální banka je zatím kontrolována centrálními bankami jednotlivých zemí. Pro ČR i EU jsou potřebné asynchronní hospodářské cykly. Když budeme v depresi, EU ji zkrátí  a naopak. Evropská komise vyslovila nedávno politování nad vývojem českých veřejných financí. Je vidět, že místo stanovení nepodložených termínů vstupu do eurozóny je třeba stanovit jasné úkoly  spojené s realizací reformy veřejných financí. A to skutečné reformy vycházející ze zásadních korekcí výdajové stránky. A pak se teprve ptát, zda zajistí hladký vstup do eurozóny.

"Euro chápu jako cestu k politické změně v Evropě. Země v eurozóně rostou polovičním tempem než ČR a samo přijetí eura nic nevyřeší. Přijetí eura nebylo hnacím motorem k vyrovnání ekonomik zemí, které jej přijaly, ale bylo spíše brzdou a obávám se, aby se to nestalo i v případě ČR," uvedl Jiří Schwarz.

Referát Jiřího Schwarze uvádíme vzhledem k jeho důležitosti v plném znění ve článku "Zajistí Euro prosperitu České republice?"

 

Pohled Slovenska na vstup do eurozóny vysvětlil Peter Gonda. Euro považuje za prostředek k dosažení jednoho supernároda. Pro společný trh podle něj není jednotná měna podmínkou. Fungování trhu zabezpečí svoboda, konkurence, vlastnické právo a rovnost podmínek. A právě tyto podmínky pro trh dnešní eurozóna nemá. 

"Evropská měnová unie funguje na bázi politické centralizace a harmonizace nikoli konkurence.  Povede to k tlaku na vyšší a jednotné daně. Kdyby došlo ke koordinaci daňových politik, byla by to katastrofa. Evropská měnová unie je proto zdrojem nestability," zdůraznil Peter Gonda. Ve výrazu docenta Schwarze vpravo je vidět uspokojení

Členství v eurozóně je proto podle Goudy velice rizikové a nevýhodné pro Slovensko. Vliv vstupu do eurozóny na zahraniční obchod je minimální. Nejlépe by bylo počkat, zda se eurozóna nerozpadne sama. ČR k tomu má prostor. Celý referát Petera Gondy přinášíme v článku "Nevýhodnosť a rizikovosť členstva Slovenska v eurozóne"

 

Pavel Kohout se snažil obhájit euro z euroskeptických pozic. Nechal se inspirovat Rakouskem-Uherskem v létech 1867-1914, kdy nastalo Rakousko-Uherské vyrovnání a vznikly dva suverénní ekonomicky autonomní státy s vlastními rozpočty  avšak se společnou měnou a centrální bankou. Fiskální politika byla ale v rukou národních parlamentů. Podle Kohouta mohou státy  s oddělenými rozpočty sdílet jednu centrální banku jako silnou a respektovanou instituci a neexistuje důvod, proč by musely být úrokové sazby shodné. Společná měna EU nemusí proto vést nutně k superstátu. Je nutné si ale uvědomit, že v obou státech měla jejich měna obrovskou důvěru a společná měna byla důsledkem rozvodu, ne integrace. Státy mohly mezi sebou proto volně soutěžit, což vedlo k růstu HDP v nich. EU chce ale unifikaci místo soutěže.

 

 www.fragmenty.cz

3635 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrtiTurecké ozbrojené síly zabraly Řecku kus územíOsoba, která řekne pravdu, je okamžitě odstavena na vedlejší kolej jako „konspirační teoretik“, „ruský agent“, „rasista“, „antisemita“ nebo kdosi podobný...Švédský teenager byl zavražděn, když se pokusil zabránit znásilnění ženy migrantem. Proto teď musí jeho otec bránit pověst zesnulého před pokrokovými médii, která se ho za to snaží očerňovat jako ‚nácka‘Bez Vás nepřežijeme...

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

George Soros. Génius hybridní válkyV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhadPr*sárny a škůdci! Od Pirátů uniklo VIDEO. Vedení strany nebude rádo
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění