Euroústava zakládá Evropský stát

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 16.3.2005 | Rubrika: Politika
Kapitol

Pavel Telička v článku “Unie a Klausovo desatero” (MFD 1. 3. 2005) oponuje argumentům prezidenta Klause proti euroústavě. V závěru článku vyjadřuje přesvědčení, že jen zaneprázdněnost politiků vedla k tomu, že na Klausovy argumenty proti euroústavě nereagovali, protože “ústavní smlouva je natolik klíčový dokument, že stojí za to zariskovat se svými osobními akciemi”. Tím logicky apriori předpokládá, že “politici” se budou evropské ústavy zastávat. Výhodou nás nepolitiků je, že můžeme konkrétní dokumenty soudit dle obsahu, nikoli dle politických zájmů. Právě proto je na místě reagovat kriticky alespoň na některé Teličkovy argumenty.

Bývalý eurokomisař například popírá, že by se Evropská unie po přijetí euroústavy stala státem. Jenže v mezinárodním právu neexistuje jednotná definice státu. To umožňuje zastáncům Evropské ústavy s tímto pojmem účelově manipulovat. Jeden problém v této manipulaci však existuje – nazývá se Úmluva z Montevidea. Ta je právně závazná jen pro státy americké, nicméně v ní obsažená definice státu je přijímána obecně. A jaké znaky pro stát obsahuje? Stálé obyvatelstvo, definované území, vládu a způsobilost vstupovat do mezistátních vztahů. Tato kritéria jsou částečně splněna již současnými unijními smlouvami, ty se však týkají především otázek ekonomických. Euroústava posiluje moc centrálních unijních orgánů (vlády) i nad dalšími oblastmi. Článek I-18 například umožňuje, aby si Unie přivlastnila v euroústavě neuvedené pravomoci nikoli pouze v obchodní politice, ale ve všech politikách, vymezených v části III euroústavní smlouvy. Jakkoli budou v Evropské unii z přirozených důvodů patrné rozdíly mezi členskými státy, definici státu dle Montevidejské konvence Evropská ústava naplňuje.

Budeme mít europrezidenta?
Směšné a člověka Teličkova formátu nedůstojné je slovíčkaření o tom, že Evropská unie nebude mít prezidenta, ale jen předsedu Evropské rady. Ano, předsedu (anglicky president) Evropské rady, nejvyššího orgánu Evropské unie. V časech Gorbačovovy perestrojky měl SSSR po určitý čas jako nejvyššího ústavního činitele předsedu Nejvyššího sovětu. Američané (a nejen oni) zcela logicky mluvili o “prezidentu Gorbačovovi.” Že bude mít předseda Evropské rady jen malé faktické pravomoci? A o kolik větší je má například německý prezident, jehož prezidentství nikdo nezpochybňuje?

Nanejvýš zavádějící je i Teličkův výrok, že “Unie bude vykonávat jen ty pravomoci, které jí suverénní členské státy delegovaly.” Zásadním průlomem v euroústavě je právě skutečnost, že si Unie dle již zmíněného článku I-18 může přivlastnit další pravomoci. Dosud bylo něco podobného možné jen změnou základních smluv – tedy po schválení národními vládami a parlamenty nebo hlasováním občanů v referendu. Nyní bude za členský stát o zvětšení pravomocí Unie rozhodovat jediný ministr. Je zřejmé, že jeho názor se může zásadně lišit od nálad v národním parlamentu. Nelze tedy zaměňovat právo veta jednoho ministra s právem veta státu.

Co Unie dovolí, to můžeme
Telička odmítá, že by euroústava znemožnila členským zemím uzavírat mezinárodní smlouvy a tvrdí, že v oblastech působnosti členských států budou moci i nadále smlouvy uzavírat samy. To je pravda. Bývalý eurokomisař ale nezmínil, že v působnosti členských států zůstává de facto jen to, co jim Unie přenechá. I v těch věcech, ve kterých jim bude ponechána možnost mezinárodní smlouvy sjednávat, musí “vést konzultace v Radě ministrů nebo v Evropské radě” dříve, než podniknou na mezinárodní scéně “jakékoli kroky, které by mohly mít dopad na zájmy Unie” (čl. I-40, odst. 5 euroústavy). Zastánci euroústavy tak mohou spíše namítat, že podobná ustanovení jsou již v nynějších smlouvách. Jenže ty, narozdíl od Evropské ústavy, nepřiznávají Unii právní subjektivitu a neumožňují poměrně snadný převod způsobu hlasování na rozhodování kvalifikovanou většinou.

V polemice o možnosti rušit právo veta ještě v dalších oblastech (v euroústavě výslovně neuvedených) Pavel Telička upozorňuje, že takový počin může národní parlament vetovat. Pro úplnost by bylo dobré také dodat, že právě v jedné z nejzásadnějších oblastí, totiž ve společné zahraniční a bezpečnostní politice, národní parlamenty takovou možnost dle euroústavy vůbec nemají.

Jiří Zahrádka
EU.ePortal.cz

34361 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Konec Ukrajiny: Jak Rotschildové zničili „nezávislou“ během několika letStrašné. Afričtí imigranti prodávají na ulicích drogy a ještě se lidem vysmívají. Podívejte seNezletilí imigranti hromadně znásilnili 14-leté děvče. Máme tady děsivou ukázku toho, co by se mohlo stát, kdyby se europoslankyni KDU-ČSL Šojdrové podařilo prosadit přijetí „syrských sirotků“Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Video: Napadení při akci pálení koránu v NorskuChorvatská policie na hranici zahájila na imigranty palbu

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění