Polsko a bruselský summit

Autor: Maciej Ruczaj | Publikováno: 17.7.2007 | Rubrika: Politika
Vlajka - Polsko

Na bruselském summitu "mnoho států hrálo tvrdou hru", jak napsal George Parker z Financial Times. Rozsah požadavků, které, jak prohlásil Tony Blair, "Británie musí prosadit", značně přesahoval to, s čím na summit přijel polský prezident Lech Kaczynski. Rozdíl byl (jak eufemisticky prohlásil Christoph Schiltz z Die Welt) ve "větší eleganci, s níž britský premiér prosazoval své zájmy". Přesto titulek v Lidových novinách zněl Polsko bez Evropy (LN 23. 6.), nikoli například Británie bez Evropy.

Nešťastná poznámka
Evropská média a politici před summitem vyvinuli dosud nevídanou psychologickou kampaň zaměřenou na jediný stát. Nešťastná poznámka Jaroslawa Kaczynského o kompenzaci za válečné oběti, vyřčená na okraji rozhovoru pro Polský rozhlas, pobouřila Evropu a stala se hlavním důkazem absurdity polských požadavků. Hlavní polské heslo - hlasovací systém na základě výpočtu druhé odmocniny z počtu obyvatel - bylo opřeno o matematické modely fungování konfederačních uskupení, jako je EU.

Kompromitoval je však nikoli vlastní obsah, ale systém podivných myšlenkových zkratek: v Polsku vládnou "nacionalisté", "prosazují katolictví" a "zakazují teletubbies", tedy současná polská vláda nemá co vznášet nějaké požadavky. O tom, jak vážně byl polský návrh posuzován, svědčí článek z německého deníku Die Tagesspiegel, jenž shrnul tyto požadavky s typicky jemným německým humorem jako "50 procent odmocniny z počtů mrtvých ve válce".

Teprve těsně před summitem některé noviny (hlavně britské) poukázaly na možný přínos "druhé odmocniny". Byl to totiž tento model, který odpovídal dosavadním principům EU - společenství států, v nichž nejmocnější část své reálné moci odstupují slabším. Když vznikala, mělo miniaturní Lucembursko pouze čtyřikrát menší váhu hlasu než Německo.

Princip dvojí většiny, prosazený v návrhu evropské ústavy - tedy že rozhodnutí rady musí být přijata většinou 55 procent států reprezentujících 65 procent obyvatel - tuto rovnováhu narušuje: na jedné straně zachází s unií jako s jedním tělesem (rovnost "váhy" občanů), na druhé jednotlivé členské státy - hlavně ty nejsilnější - mají daleko k tomu, aby se v tomto tělese rozpustily. Eurofederalisté řeknou, že je to krok k politicky jednotné Evropě; realisté, mezi které bratři Kaczynští rozhodně patří, že následkem bude hegemonie Německa.

Není od věci také připomenout, že přijetí principu dvojí většiny v podstatě znamená, že EU definitivně zavírá dveře před Tureckem, a - což bylo klíčové pro Polsko - i Ukrajinou. Nikdo nenajde odvahu přijmout země s tak velikým počtem obyvatel a zcela zvrátit mocenské poměry.

Překážka dějinného pokroku

Diskuse o těchto vážných otázkách neproběhla, neboť pro Evropu byly zdiskreditovány tím, kdo je prosazoval. Přístup eurofederalistů k znovuotevření tématu vážení hlasů by se dal popsat parafrází známého výroku: "Evropskou unii si rozvracet nenecháme." Daniel Cohn-Bendit prohlásil, že se jedná o projev "tyranie menšiny" (zahrnul do ní i Česko a Británii), která brání dějinnému pokroku integrace. Z některých německých ohlasů pro změnu přímo čišelo nepochopení, že zájem Německa se nemusí nutně rovnat zájmům zbytku Evropy.

A tak téměř osamocené Polsko na svůj model rychle rezignovalo a snažilo se pak vybojovat maximální prodloužení platnosti poměru hlasů z Nice. Tedy řešení dočasné a těžko uspokojivé. Leda že Kaczynští vzali v potaz, že sedm let, po které bude ještě "Nice" platit, je v evropských poměrech dlouhá doba, a "pak se uvidí"...

Každopádně Kaczynští svým neohrabaným způsobem státníků z minulé epochy, kteří se do politicky korektních evropských salonů nehodí, ukázali zásadní problém, který v integrační euforii většina státníků vidět nechce.

 

Lidové noviny 28.6.2007

3471 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Úvěrový podvod. Sedm let kriminálu. A podivný posudek. Hodně silný příběh pokračujePozadí Havlova vzestupu. Role Čalfy pohledem dnešních novin
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění