Zlé klepy o polském vyznamenání pro prezidenta Klause

Autor: Jiří Weigl | Publikováno: 19.7.2007 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus - tricolora

Pavel Šaradín ve svém článku Klausovo polské narovnání (HN 16. července) předvedl takovou snůšku zfabrikovaných útoků na českého prezidenta ve stylu "kdo chce psa bít, hůl si vždy najde", že by se za to nemusel stydět ani úvodník z dob minulého režimu. Jako pamětník všech údajných prohřešků Václava Klause, o nichž se v článku píše, si nemohu odpustit reakci.

Neslyšel jste asi o CEFTA?

Už sám fakt, že udělení nejvyššího vyznamenání českému prezidentovi při oficiální státní návštěvě Polska může někoho vyprovokovat k negativnímu odsudku, hovoří sám za sebe. Obdobná ocenění, notabene ve vztazích mezi sousedními zeměmi, jsou pozitivním gestem jak vůči zemi, tak jejímu nejvyššímu představiteli a představují vlastně vrchol diplomatické zdvořilosti vůči partnerovi.

Pouze zlý úmysl může stát za Šaradínovým tvrzením, že Václav Klaus sotva mohl být oceněn za dlouhodobou podporu česko-polských vztahů nebo prohlubování středoevropské spolupráce. Neslyšel snad olomoucký politolog nikdy například o Středoevropské zóně volného obchodu CEFTA, jejímž autorem byl Klaus (spolu s tehdejšími ministry Dlouhým a Dybou) a polská premiérka Suchocká? Byla dosud jediným hmatatelným a fungujícím projektem stále omílané visegrádské spolupráce a zachránila tradiční obchodní vztahy mezi našimi zeměmi v bouřlivé době transformace.

Jen zaujatý člověk může pominout pravidelné kontakty a korektní vztahy, které Klaus udržoval se všemi svými polskými partnery, ať pocházeli z pravicového či levicového tábora. Vždy totiž respektoval volbu občanů Polska, sledoval zájem na dobrých vztazích se sousedem a nedával přednost osobním politickým či ideovým sympatiím. Proto také vyznamenal řádem Bílého lva levicového polského prezidenta Kwaśniewského.

To náš politolog to s respektem k sousední zemi nepřehání, když se zhnuseně ptá, od jaké osoby to náš prezident vyznamenání dostal.

Za servilitu se neoceňuje

Vrcholem jsou ale fabulace, v nichž autor počítá s absolutní ztrátou paměti čtenářů a pokouší se tvrdit, že železná opona existovala na česko-polské hranici stejně jako na hranicích s Rakouskem a Německem a Klaus prý bránil jejímu zbourání. Že Klaus přehlížel polského ekonoma a politika Balcerowicze, jsou klepy, které těžko mohly poškodit česko-polské vztahy.

Naprostou povrchnost a neznalost pak Šaradín prokazuje v tvrzení o Klausově údajné nafoukané neochotě připojit se k Walesově plánu na společný postup v úsilí o vstup do NATO při Clintonově návštěvě v Praze. Před takovou nátlakovou akcí varoval sám prezident Clinton, který musel překonávat velmi rozpačitý postoj Kongresu a nechtěl věc zbytečně zdramatizovat, jak plánoval Walesa. Nakonec jsme také společně do NATO bez problémů vstoupili.

Doba, kdy si české a polské politické elity naivně myslely, že něčeho dosáhnou servilním souhlasem s prosazováním cizích zájmů v EU, dávno skončila. Pro naši společnou budoucnost v Evropě je důležité, že rozumíme svým prioritám a dokážeme se na mezinárodní scéně podpořit. Za to, ne za servilitu k jiným, dávají hrdí Poláci své nejvyšší vyznamenání. Tomu však pan Šaradín nechce rozumět.

 

Jiří Weigl, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, Hospodářské noviny, 17.7.2007

www.klaus.cz

 

4131 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

To jsou vaše mrtvoly! Budeme klopýtat v h*vnech. Drsné mytí hlav na Praze 3, Piráti, TOP 09 a ODS si vyčítali, kdo je větší zločinecBudou spacáky na Kavkách? Otázky Václava Klause. Wollner a další řádí, volba Xavera spustila naprosté peklo
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění