Poučení z bruselského summitu aneb přejmenovaná euroústava

Autor: Jiří Weigl | Publikováno: 24.7.2007 | Rubrika: Politika
EU da ruda

 

Chceme-li hodnotit výsledky právě skončeného bruselského summitu nikoliv diplomatickou optikou porovnávání toho, co bylo možno při momentálním rozložení sil na summitu dosáhnout, s tím, co bylo dosaženo, a podíváme se na jeho závěry z čistě věcného hlediska, dojdeme k závěru, že změny oproti zkrachovalé evropské ústavě jsou téměř výlučně v rovině symbolické či mají podobu teoretických možností, jejichž prosaditelnost bude v praxi mizivá. Prostě eurorealistický vlk se zdánlivě nažral, federalistická koza ale zůstala celá.

 

            Kosmetické změny   

Eurofederalisté si z krachu euroústavy vzali jediné poučení, že není prozíravé nazývat věci pravými jmény, a proto souhlasili se změnami v podobě inovace eurospeaku – už se nebude připravovat ústava, ale „reformní smlouva“, a vypustí se vlajka, hymna a státní svátek, které bez toho již reálně existují a budou existovat. Dále, navrhovaný ministr zahraničí se bude libozvučněji nazývat „vysoký představitel EU“, fungovat bude ale jako ministr zahraničí. Pouze symbolický význam má odložení hlasovacího uspořádání z euroústavy, kolem něhož se strhl největší boj, do roku 2014 a prosazení českého požadavku na zpětné převádění kompetencí z Bruselu na národní úroveň.

Vše podstatné z euroústavy zůstalo zachováno. EU se stane právnickou osobou odlišnou od svých členů a jim nadřazenou a z jejich občanů učiní své občany podléhající jejím zákonům a vázané loajalitou vůči této nové entitě. Byl potvrzen další přesun kompetencí do Bruselu, změna hlasovacích poměrů ve prospěch velkých zemí a posílení většinového hlasování v dalších oblastech. Malé státy navíc přijdou o právo mít vlastního eurokomisaře. Žádné změny se nedotkly problematiky tzv. sdílených kompetencí, která je efektivním nástrojem plíživé unifikace EU za zády jejích občanů. Summit ignoroval chronický problém demokratického deficitu a postupujícího vzdalování Unie občanům. Kosmetické posílení úlohy národních parlamentů nelze rozhodně považovat za snahu tento fundamentální problém řešit.

Dá se ale očekávat, že přijaté řešení těžko trvale obstojí v dalším vývoji. EU se nachází v takovém stupni rozvoje, že smiřovat protichůdné zájmy členských zemí je stále těžší. Snahy překonat je centralizací rozhodování a většinovým hlasováním mohou reálné problémy pouze vyhrotit se všemi riziky pro budoucnost.

Zatím stále dominuje představa německo-francouzská, která v EU vidí vhodnou základnu pro globální prosazování zájmů dvou tradičních evropských velmocí. Změna hlasovacích vah a posílení většinového hlasování by jim poskytla snadný mechanismus k prosazení své jednoznačné dominance v Unii. Prodloužení doby platnosti hlasovacího mechanismu založeného na smlouvě z Nice zase tak velkou překážkou tomuto cíli není.

 

České zájmy

Platí, že unijní velmoci se budou vždy moci snadno opřít o podporu menších zemí. Vedle tradičních profederalistů, jako je Lucembursko či Belgie, jsou to např. pobaltské státy, pro něž alfou a omegou všeho je snaha se všemi prostředky vzdalovat od traumatizujícího ruského souseda, či Maďarsko, kde významná část politických elit vidí v evropském sjednocování cestu k překonání rozdělení národa trianonskou smlouvou. Rumunsko a Bulharsko jako ekonomicky i politicky slabí členové budou ještě dlouho v pozici nesebevědomých nováčků závislých na evropských fondech. Proto je falešné přeceňovat problém malých a velkých zemí, jak se bohužel debata o hlasovacím mechanismu často interpretuje.

            Je nešťastné, že hlavní spor byl viděn právě v boji Polska o udržení své hlasovací váhy, zatímco nikoho příliš nezajímalo to, o čem se má vlastně hlasovat. Souboj o hlasovací mechanismy tak sehrál roli bílého psa, který umožnil uchovat otevřenou oblast dalšího přesunu kompetencí do Bruselu, rozšířit počet oblastí podřízených většinovému rozhodování a neřešit otázku tzv. sdílených kompetencí atd., tj. držet stále zamlžený a otevřený směr vývoje EU. Z tohoto hlediska jsou výsledky summitu zklamáním.

            Českým zájmem není to, aby Polsko bylo přibráno mezi hlavní decision-makery EU na úrovni Itálie či Španělska, ani aby se německo-francouzské zájmy mohly v Evropě a ve světě bez problémů prosazovat. Naším zájmem je, aby Evropská unie byla maximálně otevřená hospodářsky i politicky, aby byla mezistátní, nikoliv nadstátní strukturou a aby byla její mechanismy povzbuzovaly konkurenceschopnost a flexibilitu našich firem a podnikatelského prostředí u nás, což je jediná záruka dlouhodobé prosperity. V tomto směru přinesl summit velmi varovný signál v podobě Francií prosazeného vypuštění zmínky o svobodném trhu jako o základním principu, na němž je budována Unie.

Země s naší geografickou polohou a historickou zkušeností musí být velmi opatrná, má-li se vzdávat své suverenity bez jasných garancí, že nebudeme marginalizováni. Suverenity se lze vzdát velmi snadno jedním podpisem, ale pokud nás poté vývoj zklame tak, jako tomu bylo v minulosti dosud vždy, dobře víme, že cesta zpět je téměř nemožná. V tomto ohledu bruselský summit pochybnosti a obavy mohl jen těžko rozptýlit.

České postoje v debatě o euroústavě i v jednáních na summitu ukázaly, že pro sebevědomé a rozhodné prosazování našich zájmů v EU je ještě prostor a že je to jediná cesta, jak zůstat subjektem utváření vlastního osudu. Politika servilního přitakávání mocným, až donedávna tak typická pro naše postoje, nám nikdy nic dobrého nepřinesla. Doufejme, že se z toho česká politika dostatečně poučila.

Vyšlo v Newsletteru Centra pro ekonomiku a politiku červenec 2007

/titulek redakce/

6027 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Je dojemné, jak ODS lamentuje nad tím, jak Babišova vláda zvyšuje daně, přitom to byla ODS, kdo navzdory svým slibům daně zvyšoval! Veľký brat: EÚ rozhodla o vytvorení databázy s biometrickými údajmi svojich občanovZápad se stává stalinistickou tyranií: Univerzitám i médiím v USA i Evropě vládnou maoisté. Svoboda slova jen pro toho, kdo s námi souhlasíDevastace Evropy a České republiky pokračuje, tentokrát nikoliv pod záminkou „pomoci uprchlíkům“Veřejnoprávní džihád. Český rozhlas ve svém pořadu Interview Plus dával prostor názorům bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který byl nyní obžalován z účasti na teroristické skupině

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Švédský stát a města financují dotacemi islamizaci a islámský extremismus Pražské matky se obracejí na stávající režim v ČR o přijetí syrských adolescentů

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Babiš před listopadem 1989 nebyl velká ryba. Profesor Keller „vypouští rybník“ chvilkařům. A posílá vzkaz i Gretě. Zhroutí se z něho?Respekt šíří fake news? Ozval se jeho bývalý šéfredaktor
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění