Humanrightismus a antidiskriminace ohrožují svobodu

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 1.8.2007 | Rubrika: Kulturní válka
Mohamed - karikatura

Lidská práva bývala kdysi pojmem, který chtěl svobodu zaručovat a hájit. V praktickém uplatňování Evropské konvence lidských práv nad zákony evropských států se ale stávají právní absurditou a nástrojem nespravedlnosti. Policie musí podle ní poskytovat stejnou ochranu každému, kdo „je v ohrožení“, tedy zločincům stejně jako jejich obětem, a jsou známy komické případy, kdy policisté chrání jednu bandu gangsterů před jinou bandou gangsterů, místo aby pozatýkali obě nebo je nechali se vzájemně postřílet. Pak jim nezbývá čas ani personál chránit před oběma bandami gangsterů pokojné a zákon dodržující občany.

                        Podle Evropské konvence o lidských právech jsou vyšetřováni, stíháni a trestáni zaměstnavatelé na kdejaké udání zaměstnance stěžujícího si na diskriminaci. K těm zábavnějším patří v Británii nedávná žaloba jednoho salesmana na vlastní firmu za to, že celému prodejnímu týmu jako prémii darovala po láhvi šampaňského, aniž brala ohled na to, že on jako muslim nepije, čímž porušila jeho právo neutrpět urážku svého náboženství. Marně se firma hájila, že ji na to mohl sám upozornit a říct si o bonboniéru. Domnívala se totiž – podle přirozené logiky lidských práv – že rozlišovat zaměstnance podle náboženství se naopak nesluší a mohlo by se rovnat diskriminaci. Mýlili se, neboť podle nového antidiskriminačního zákona musí zaměstnavatelé náboženskou příslušnost svých zaměstnavatelů znát a vycházet jí vstříc, a to i tím, že pro své muslimy mají na pracovišti vyhrazenu modlitebnu a dávají jim na modlení pět přestávek denně.          

                        Na podobné stížnosti zaměstnanců a udání zaměstnavatelů se v Británii zavádí nová polovládní organizace zvaná Komise pro rovnoprávnost a lidská práva, která bude stížnosti a udání zpracovávat, vyšetřovat a brát k soudu. Samozřejmě za peníze daňového poplatníka, od něhož má rozpočet 50 milionů ročně. „Podezřelí“ zaměstnavatelé se mají na co těšit a podle vládního odhadu je dodržování příkazů a inspekcí Komise bude stát ještě 45 milionů navíc. Vydělají na tom hlavně právníci, kteří je - opět za peníze daňového poplatníka – budou žalovat, soudit a obhajovat.

           

Evropská konvence také voleným vládám znemožňuje účinně bránit bezpečnost státu a jeho občanů. To se ukázalo v zavádění britského zákona o antiterorismu a bezpečnosti, který už prošel několika verzemi a jehož konflikt s Evropskou konvencí se začíná podobat frašce.

                        V první fázi zákon vládě dával právo – nebo se vláda alespoň domnívala, že jí takové právo dává - cizince podezřelé z terorismu jednoduše deportovat. To na základě tradičních práv, povinností a privilegií spojených s občanstvím a povinnostmi státu vůči občanům. Toto právo jí ale vrchní soudci upřeli, neboť Evropská konvence zakazuje deportovat i usvědčené zločince do zemí, kde by bylo podezření, že hrozí nespravedlivý soud, mučení, nebo trest smrti.

                        Vláda si tedy dala schválit druhou verzi, která jí umožňovala cizince podezřelé z terorismu držet ve vazbě na neurčitou dobu. To vrchní soudci na základě Evropské konvence opět prohlásili za nezákonné a podezíraní teroristé museli opět na svobodu.

                        Třetí verze umožňovala vazbu „v prostorech jiných než vězení“, tedy v podstatě domácí vězení pod policejním dohledem na neurčitou dobu. Bez povinnosti policie podávat oficiální žalobu či informovat zadržené o důvodech či předpokládané délce vazby. Tato verze se vztahovala nejprve jen na cizí občany. Vrchní soudci ji ale prohlásili za diskriminační, neboť Evropská konvence zakazuje soudit cizince podle jiných kritérií než občany. Jinými slovy, demokraticky zvolená vláda už nesmí chránit své občany a voliče, kteří ji volí především na to, aby je chránila.  

                        A tak vládě nezbývalo, než pracovat na čtvrté verzi, která by byla univerzálně spravedlivá tím, že by jí umožňovala cizí občany podezřelé z terorismu držet ve vazbě, ale jen tehdy, kdyby se totéž vztahovalo i na britské občany. Rozumějme, kdyby zákon vládě dával právo kteréhokoli občana kdykoli na základě jakéhokoli podezření, bez důkazů a bez soudu, zavřít. A debatuje se už jen o tom, zda to smí být na 90 dní – jak chce Blair, nebo jen 30 dní – jak chtějí laskavější poslanci.

           

Možná si řeknete proč ne, když se dnes teroristé vyskytují i mezi rodilými Brity. Jenže v Británii stále ještě platí starý habeas corpus, podle něhož musíte být do 48 hodin obžalováni nebo propuštěni na svobodu. Tímto absurdním zákonem by habeas corpus byl s konečnou platností z britského práva vymazán a občané by neměli žádnou ochranu před svévolí policie nebo vlády.

                        Že legislativní debata mohla zajít až tam, je důkazem, jak daleko naše právní myšlení od povinnosti demokraticky zvolené vlády bránit stát a občany před nepřátelskými vetřelci pokročilo k totalitnímu státu Orwellova zlého snu. Nikdy by ani nezačala, kdyby Evropská konvence neupírala suverénnímu státu právo rozhodovat, koho si do své země pustí a koho ne. A kdyby se na ní nepřiživovali na útraty daňového poplatníka chamtiví „lidskoprávní“ právníci, mezi ty nejčipernější z nichž patří kancelář Cherie Blairové.

 

autor je spisovatel a publicista, čestný předseda redakční rady www.EUportal.cz

vyšlo v knize Evropa snů a skutečností, Baronet 2007

4637 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděŘízená invaze pokračuje: Už nejde o Syřany, stěhuje se sem Afrika. Elity chtějí sebevraždu Evropy. Nový mechanismus přerozdělováníPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastTehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Uprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraci

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercích
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění