Komu záleží na našem světě?

Autor: Ladislav Jakl | Publikováno: 14.8.2007 | Rubrika: Zamyšlení
Globe

Spor kolem globálního oteplování není jen sporem fyziků, statistiků, termodynamiků, meteorologů, klimatologů, ekologů, ekonomů. Je to také spor politický a ideologický.

         Už zase chce někdo napravovat svět. Už nechce zrušit plutokracii nebo vykořisťování, už nechce zrušit peníze, rodinu, církve, hovězí maso nebo televizi. (I když to všechno asi také přetrvává.) Chce léčit rovnou celou planetu. Překážkou je opět svobodný člověk. Svobodný člověk podle léčitelů světa nadělá strašně zla, protože je od přírody zlý a bezohledný. Je ho třeba usměrnit. Je třeba stvořit nového, lepšího člověka. A je třeba nasadit psí hlavu všem reakcionářům, kteří se moc ptají, kteří chtějí měřit, než se začne řezat.  

Oteplovací fanatici spor kolem údajných změn klimatu vykládají jako spor lidí, kteří se více obávají o budoucnost Země a lidstva, kterým na zdravé přírodě záleží více, kterým více leží na srdci osud planety a života na ní, s lidmi, kteří naopak nevnímají dost citlivě všemožná varování, zajímají je spíše krátkodobé zisky, chtějí se jen zviditelnit, nechápou souvislosti a na budoucnosti lidstva jim tak moc nezáleží.

         Jenže to je dětinské vidění, které odpovídá leda klasickému schématu těch hloupějších levičáckých amerických filmů o bezohledném podnikateli, který v honbě za ziskem ničí přírodu, mutuje žraloky, zamořuje pralesy svými jedy, a statečném investigativním novináři, který po boku krásné obětavé ekoložky s planoucím srdcem bojuje se zlem v podobě dolarové bankovky přilepené na bělostném bříšku otrávené ryby.

(Ostatně osobně za větší nebezpečí pro lidstvo než buržousta z Wall Streetu s cylindrem na hlavě, který si zapaluje bankovou tlustý doutník, daleko spíše vidím zapálenou studentku sociologie ze Sorbonny, která už ví, jak je třeba svět řídit.)

         Představte si jiný příběh. Jste rodič desetiletého kluka. Ten hraje na dvorku fotbal a přijde domu celý udýchaný, zpocený a uřícený. Na chodbě ho zahlédne potrhlá sousedka a hned vás zburcuje, že dítě je vážně nemocné a že musíte volat záchranku. Pošlete ji do háje. Ale ona zavolá svému známému šarlatánovi. Oba se pak přihrnou k vám domů, že se musí na kluka podívat. Šarlatán obejde kluka ohnutým klacíkem, zamračí se a pak vám chmurně oznámí, že musíte klukovi okamžitě pustit žilou, udělat mu klystýr, nasadit pijavice, nechat ho vypít litr octa a pak mu provést trepanaci lebky majzlíkem, jinak že vám v mukách skoná. Co uděláte? Vyrazíte s nima dveře. Co budou říkat? Že vám na klukovi nezáleží, že se netřesete o jeho život, že jste hluchý k vážnému varování. Budou mít pravdu? Ale kdepak, nikoho nemilujete tolik, jako svého kluka, a určitě vám na něm záleží víc, než jim. A jejich metody odmítáte právě proto!

 

Spor kolem globálního oteplování není sporem těch, kterým na budoucnosti lidstva upřímně záleží, s těmi, kterým je to fuk. Milí oteplovací aktivisté a vy, cyničtí světoví politici, kteří na naivním fanatismu chcete vydělat, nepodsouvejte oponentům jiné motivy, nepodsouvejte jim nezájem o člověka, o přírodu. Vaši kritici se zajímají, strachují a trápí víc, než myslíte.

Spor kolem globálního oteplování by měl být přece sporem o diagnózu a o případnou následnou terapii. Tam zkuste argumentovat. A věřte, že druhá strana má dost svých dobrých argumentů. Jenže vy to tušíte. Tak místo argumentace chcete očernit jejich výchozí motivaci. Udělat z oponentů bezohledné kazisvěty. Bezohlední jste ale vy. K člověku. Ten je vám dobrý jen na vaše globální pokusy.

 

 

Ladislav Jakl

psáno pro MFD  

3128 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rányHavlův raketový vzestup, KGB, „mrtvý“ Šmíd, Lorenc, Dubček. Historik Macháček odkrývá pozadí listopadu 1989
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění