Schengen – hurá?

Autor: Petr Mach | Publikováno: 29.8.2007 | Rubrika: Zamyšlení
Šaria

Prvního ledna se má ČR připojit k tzv. Schengenské dohodě, tj. zrušit kontroly na hranicích s ostatními signatáři dohody.

Vládu ČR je třeba pochválit za to, že zvládla technickou přípravu a přesvědčila stávající signatáře, že jsme to zvládli a že tedy pro ně otevření hranic mezi nimi a námi nepředstavuje hrozbu.

Tři vážné věci bych ale vládě vytkl.

VÝTKA č. 1: Vláda nevkusně přehání, když – ústy premiéra – přirovnává odstranění pohraničních kontrol ke stříhání ostnatých drátů po roce 1989. Střihání drátů bylo nesrovnatelně větší změnou. Znamenalo symbolický konec totality – dráty totiž vztyčil náš stát na obranu před útěkem svých občanů ze země. Běžné hraniční kontroly jsou naopak ochranou ostatních zemí před vstupem nežádoucích osob k nim od nás a naší ochranou před vstupem nežádoucích osob z ciziny do naší země. Se svobodou – tedy vztahem mezi občanem a jeho státem – tato běžná hraniční kontrola nemá nic společného!

VÝTKA č. 2: Vláda vydává vstup do Schengenu za vrchol evropské integrace - ústy ministra vnitra by „měla padnout poslední zeď, která nás dělí od plnoprávného členství v Evropské unii“. Schengenská dohoda ale nemá s EU až tak mnoho společného – signatáři jsou kupř. nečlenové EU – Island či Norsko – a naopak signatáři nejsou členové EU – Británie a Irsko. Jde o multilaterární mezinárodní smlouvu, faktem je jen to, že v naší Smlouvě o přistoupení k EU jsme se automaticky formou odkazu připojili i k Schengenské dohodě.

VÝTKA č. 3: Vláda se rozhodla za kampaň utratit cca 25 milionů korun. Jde o zbytečně vynaložené peníze daňových poplatníků – lidé snad 1. ledna sami poznají, že byla na hranici odstraněna značka STOP a mohou pokračovat bez zastavení. Důvody k informační kampani nevidím.

Schengenská dohoda je mezinárodní dohoda běžného typu. Podobnou dohodu mají např. Velká Británie, Irsko, Ostrov Man, Jersey a Guernsey mezi sebou – pojedete-li na Man z Británie, nemusíte ukazovat pas, zatímco pojedete-li na Jersey z Francie, pas potřebujete.

Dohody tohoto typu mají své výhody i nevýhody a vyplatí se je uzavřít, když výhody převládají, a vypovědět, když nevýhody převládnou. Proto nemají svůj „Schengen“ mezi sebou např. USA a Mexiko nebo Izrael a Jordánsko, byť by tím nepochybně tyto země také uspořily svým lidem fronty na hranicích - rizika jsou ale větší. Riziko Schengenu také existuje a je tím větší, čím rozsáhlejší Schengen je.

Když se v budoucnu ukáže, že otevření hranic přináší více rizik než výhod – uvidíme-li že k nám proudí nekontrolovaně příliš mnoho nežádoucích osob – bude na místě Schengenskou dohodu vypovědět.

 

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-mach.php?itemid=1243

3669 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Trikolora vs. hnutí SPD. Ostatně soudím, že opustit civilizační smrtí nasáklý bruselský protektorát je naším nejvyšším národním zájmemSluníčkářům vadí filmy Forrest Gump, Jih proti severu či Indiana Jones… Tomuto šílenství se musíme postavitBělošství je ‚genetický defekt‘, řídká vůdkyně Black lives matter, co si láme hlavu tím, jak by šlo bílé ‚vymazat‘Chcete, aby imigranti a suníčkářská lůza rabovali i v našich městech?Hnutie Black Lives Matter podporuje potraty, homosexualitu a je proti rodine

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ePortal.cz

Dva Milošové, ale jednoho zvolilo 2,8 milionů a druhého 8144 voličůSluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

Eurabia.cz

Oslavný projev europoslankyně hnutí ANO Charanzové na adresu nové německé vůdkyně EU říšeDnešní Západ je jako kdysi SSSR. Věda se musí podřídit ideologickým dogmatům a falšuje se

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

Nohavica že je zm*d? Xaver se nadechl a jel. Čím větší nula... Polod*mentní idi*t, nikdo, expolitik z Brna„Řvali, že jsem zabil 14 lidí.“ Kajínek odtajnil detaily svého útěku. A také mluvil o podivné neshodě útvarů v Praze a v Plzni
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění