Schengen – hurá?

Autor: Petr Mach | Publikováno: 29.8.2007 | Rubrika: Zamyšlení
Šaria

Prvního ledna se má ČR připojit k tzv. Schengenské dohodě, tj. zrušit kontroly na hranicích s ostatními signatáři dohody.

Vládu ČR je třeba pochválit za to, že zvládla technickou přípravu a přesvědčila stávající signatáře, že jsme to zvládli a že tedy pro ně otevření hranic mezi nimi a námi nepředstavuje hrozbu.

Tři vážné věci bych ale vládě vytkl.

VÝTKA č. 1: Vláda nevkusně přehání, když – ústy premiéra – přirovnává odstranění pohraničních kontrol ke stříhání ostnatých drátů po roce 1989. Střihání drátů bylo nesrovnatelně větší změnou. Znamenalo symbolický konec totality – dráty totiž vztyčil náš stát na obranu před útěkem svých občanů ze země. Běžné hraniční kontroly jsou naopak ochranou ostatních zemí před vstupem nežádoucích osob k nim od nás a naší ochranou před vstupem nežádoucích osob z ciziny do naší země. Se svobodou – tedy vztahem mezi občanem a jeho státem – tato běžná hraniční kontrola nemá nic společného!

VÝTKA č. 2: Vláda vydává vstup do Schengenu za vrchol evropské integrace - ústy ministra vnitra by „měla padnout poslední zeď, která nás dělí od plnoprávného členství v Evropské unii“. Schengenská dohoda ale nemá s EU až tak mnoho společného – signatáři jsou kupř. nečlenové EU – Island či Norsko – a naopak signatáři nejsou členové EU – Británie a Irsko. Jde o multilaterární mezinárodní smlouvu, faktem je jen to, že v naší Smlouvě o přistoupení k EU jsme se automaticky formou odkazu připojili i k Schengenské dohodě.

VÝTKA č. 3: Vláda se rozhodla za kampaň utratit cca 25 milionů korun. Jde o zbytečně vynaložené peníze daňových poplatníků – lidé snad 1. ledna sami poznají, že byla na hranici odstraněna značka STOP a mohou pokračovat bez zastavení. Důvody k informační kampani nevidím.

Schengenská dohoda je mezinárodní dohoda běžného typu. Podobnou dohodu mají např. Velká Británie, Irsko, Ostrov Man, Jersey a Guernsey mezi sebou – pojedete-li na Man z Británie, nemusíte ukazovat pas, zatímco pojedete-li na Jersey z Francie, pas potřebujete.

Dohody tohoto typu mají své výhody i nevýhody a vyplatí se je uzavřít, když výhody převládají, a vypovědět, když nevýhody převládnou. Proto nemají svůj „Schengen“ mezi sebou např. USA a Mexiko nebo Izrael a Jordánsko, byť by tím nepochybně tyto země také uspořily svým lidem fronty na hranicích - rizika jsou ale větší. Riziko Schengenu také existuje a je tím větší, čím rozsáhlejší Schengen je.

Když se v budoucnu ukáže, že otevření hranic přináší více rizik než výhod – uvidíme-li že k nám proudí nekontrolovaně příliš mnoho nežádoucích osob – bude na místě Schengenskou dohodu vypovědět.

 

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-mach.php?itemid=1243

3650 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Jakmile koronavirová epidemie skončí, migranti se na hranici vrátí, slibuje TureckoCovid -19 a sexuální zneužíváníPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitMigrační lež v záři koronaviru a lenost dekadentního Západu. Kde je ekonomický přínos migrantů? Rychle pryč z Evropské unieSalvini: EU je doupě zmijí a hyen. Epidemie změnila myšlení Italů. Solidarita na bruselský způsob

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaRozmazlený západ a nepřipravená atomizovaná společnost

Eurabia.cz

Albánští muslimové terorizují Řeky a EU k tomu mlčí!Ukázka brutálních útoku uprchlíku na řecké pohraničníky ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Divadlo s rouškami, národ ve strachu. Řádění Babišovy kohorty, udavačství. Nářez od profesora Milana KnížákaSoda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění