Rusko připravuje Americe velmi nehezké překvapení...

Autor: odjinud | Publikováno: 5.10.2017 | Rubrika: Politika
usa_russia

Rusko připravuje Americe kosmickou blokádu

USA koupí rekordní množství RD-180, ale Moskva možná v roce 2019 neprodlouží kontrakt 

Andrej Polunin, Sergej Jermakov 
5. září 2017 

Při vytváření analogie raketového motoru RD-180 narazil Pentagon na technické i finanční potíže. Proto prodloužili dovoz ruských výrobků až do poloviny roku 2020. Nezdařilo se jim zajistit si vlastní výrobu. Společnost United Launch Alliance (ULA), která je hlavním dodavatelem raketových technologií pro Pentagon, bude zřejmě až do roku 2024 nebo 2025 vypouštět rakety Atlas V s sxruskými motory. Jsou i takové informace, že může ULA prodloužit dovoz ruských motorů až do roku 2028. The Wall Street Journal uvádí: „Takové oddálení vyvolává otázky, zda budou muset američtí vojáci užívat ruské motory v ovzduší napětí mezi oběma zeměmi.“ 

Koncem roku 2015 zakázal Kongres USA užívat RD-180 po roce 2019. Když se ukázalo, že jejich vlastní motory nebudou v nejbližších letech vyrobeny, bylo rozhodnutí zrušeno. Poté objednala ULA u Energomaše dalších 20 ruských motorů. Šéf Energomaše Arbuzov sdělil, že v letech 2017 a 2018 jsou plánovány největší dodávky – po jedenácti motorech RD-180 a čtyřech motorech RD-181. 

Na jednu stranu je důvod k uspokojení z ruských výrobců raket. USA by se rády odpoutaly od dodávek ruských motorů, vkládají do vývoje kolosální prostředky, ale nedaří se jim. Z druhé strany je otázka, proč jim přihráváme. Kongres USA zahrnul Rusko do světové „osy zla“ spolu s Íránem a Severní Koreou. Důvody – Krym, Donbas, Sýrie, poškození jejich kybernetické bezpečnosti. Sankce jsou uvaleny na klíčová odvětví ruského hospodářství a na silové struktury – ministerstvo obrany a zpravodajské služby. Trump nyní musí zavést sankce proti Gazpromu, pokud se zjistí, že společnost krátí dodávky plynu do zemí NATO přes Ukrajinu. Dále pak zavést nejméně pět druhů sankcí na zahraniční investory, kteří vkládají nad 10 milionů dolarů do privatizace ruských společností. 

Proč bychom jako odpověď měli potrestat Američany v kosmu? Rakety Atlas V vybavené ruskými motory nevynášejí na oběžnou dráhu cokoliv, ale vynášejí vojenské družice. Mají zařízení detekující starty balistických střel. Skupina takových satelitů v kosmu je základním prvkem včasného varování před raketovým útokem. Kdyby USA neměly RD-180, dostaly by se do závažného nebezpečí. My přitom místo toho, abychom je v kosmu blokovali, pomáháme jim mít nás na mušce. 

Záležitost s RD-180 je soukromá, ale je za ní strategický problém, jak by se mělo Rusko zachovat k Západu. Zatím zastáváme postoj, že bychom se neměli uchylovat k prudkým a unáhleným krokům. O to více, že je Moskva obviňována z reaktivnosti v zahraniční politice. Takto hodnotí situaci odborník pro mezinárodní bezpečnost Sergej Jermakov. Podle něho je to proto, že Moskva doposud hledá svoji roli po skončení studené války. Proto plní dřívější kontrakty (dohoda o dodávkách 101 motorů RD-180 za 1 miliardu USD byla uzavřena v roce 1997). Kontrakty spojují Rusko se Západem a Rusko je potom přesvědčeno, že může tímto způsobem určovat Západu svoji hru. Ve skutečnosti je to iluzorní. Ne náhodou píše The Wall Street Journal, že Američané musejí být připraveni na ukončení dodávek RD-180 po vypršení smlouvy. Stejné je to i v jiných odvětvích, jako například v dodávkách uhlovodíků. Zde diverzifikace prosazovaná EU diskredituje Gazprom a na evropský trh se cpou Američané. Taková situace dožene Kreml k přehodnocení principů svojí zahraniční politiky. 

Jak se změní strategické postavení Ruska? 

Dnes se Rusko snaží vyhýbat konfliktům. To je u nás podstatou. Vojenská doktrína je proto čistě obranná, jenom reagujeme na vnější okolnosti. Do budoucna nebudeme deklarovat plány na globální vůdcovství, ale podle mého názoru musíme přejít k vlastní politice zadržování. V podstatě neumožňovat Západu míchat se do našich věcí a zároveň podle možnosti prosazovat naše vlastní zájmy. Podle této strategie můžeme ukončit dodávky motorů RD-180 Američanům. 

Pokud smlouvu na motory neprodloužíme, jak kritické to pro USA může být? 

Samozřejmě jim to zkomplikuje život. V blízké době nedokáže Pentagon najít náhradu. Budou realizovat projekty, které ruské motory nepotřebují. To je zbrzdí, nebo odsune o několik let. Není jasné jak je to pro strategii a zájmy kritické. Myslím, že by to pro ně bylo bolestivé, ale ne smrtelné. Kosmos dnes také přestal být faktorem rozvoje. V kosmickém odvětví se využívá potenciál ještě z minulého století. 

V USA se nyní diskutuje, zda se mají rozvíjet dřívější technologie, nebo se mají hledat principiálně nová řešení. Je značný příklon k tomu druhému. Znamená to, že ukončením dodávek RD-180 nemůžeme Američanům příliš vyhrožovat. Sami nic nezískáme. 

Člen vojensko-průmyslové komise Murachovskij říká, že pro Spojené státy jsou výhodné motory RD-180, ale pokud je nedodáme, může Pentagon vypouštět vojenské družice za pomoci raketových nosičů EU nebo Číny. Kosmická doprava je konkurenční sféra, kde nebývá prázdno. Kromě Ruska nemůže nikdo poskytnout raketový motor stejně efektivní jako je RD-180. Raketa Atlas je jinak složena jen z amerických výrobků. To Pentagonu umožňuje zajišťovat vysoce technologický sektor americké ekonomiky. Závěrem mohu opakovat, že existuje i alternativní varianta, i když není optimální: USA mohou zaplatit více a s pomocí jiných zahraničních nosičů vynést potřebný užitečný náklad na oběžnou dráhu. 

Proč nemohou Američané vyrobit vlastní analog RD-180? 

Myslím, že raketový motor s analogickým výkonem sestrojit dokáží, ale nedaří se jim rovnocenný po stránce energetické a hmotnostní. 

Proč se smlouvy s USA stále držíme? Můžeme prodávat jinde, třeba v Číně? 

Asi těžko zde najdeme jiné kupce. V kosmické sféře, jakož i v dalších odvětvích vojenské techniky neexistuje klasický trh. Zde působí faktory geopolitického a geostrategického charakteru. Čína, EU a Japonsko vyvíjejí své systémy pro kosmická zařízení. Není možno proniknout jen levností motorů. Proto budeme zřejmě muset nadále dodávat USA raketové motory. 

Převzato z Svpressa.ru

 

Klíčová slova: ekonomika  | armáda  | Rusko  | USA
10711 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůJ. R. R. Tolkien – zamilovaný do Najsvätejšej Sviatosti a Panny MárieMají Američané budoucnost? Španielski katolícki conquistadori nezotročili Ameriku – naopak, oslobodili ju!Postavme si jaderné elektrárny sami – v minulosti jsme to dokázali v Dukovanech a Temelínu, kde jsme postavili jaderky vlastními silami na klíč!

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

Eurabia.cz

Polští pohraničníci odrazili útok 100 imigrantůZátah na převaděče v Rakousku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Lipavský a Fiala by měli číst. Cyril Svoboda tuší klíčové jednání s Putinem. Je nutné. A toto může chtít„Velmi burcující a vážné!“ Covid u Zemana. Petr Žantovský vytáhl výbušnou teorii nákazy
Články autora
Průzkum
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění