Novinky z EU - Gross a jednotný trestní zákoník pro EU

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 25.10.2004 | Rubrika: Politika
Gross

Přetíženými českými silnicemi za silnější Evropu!? Tak by se možná dal interpretovat zákaz EU zvýšit tranzitní poplatky v České republice. Místopředseda vlády Jahn přijel do Bruselu žádat o povolení zvýšit poplatky, jelikož české silnice jsou přetížené a vzhledem k neexistenci tzv. elektronického mýtného v porovnání například s Německem velmi levné. Jahn argumentoval i tím, že vzhledem k vysoké silniční dani jsou čeští dopravci ve vlastní zemi znevýhodněni. Ano, pane Jahne, ale proč jste teď tak překvapeni? Patřičná směrnice platí v EU již několik let. Počítali jste automaticky s tím, že nám Brusel povolí výjimku? Asi ne. Proto nyní vidíme (a taky cítíme), jak v praxi vypadá vstup do „ekologické“ EU. Ale což, trocha hluku, trocha zápachu… Zničené silnice si přeci můžeme opravit z vlastních daní. Hlavně, že unijnímu nadnárodnímu byznisu se bude dobře a levně jezdit!

„Česko a další nováčci dostanou od EU miliardy na ekologii“ hlásal titulek na serveru www.ihned.cz. Až v podtitulku bylo uvedeno, že nové členské státy budou muset vynaložit ještě asi 70 miliard eur na zavedení unijních ekologických norem, z čehož pouze část zaplatí EU… Jakkoli lze uvedený internetový server považovat za velmi kvalitní, tento titulek je poměrně dobrou ukázkou toho, jak záleží na slovíčkách, které mohou měnit smysl či dojem čtenáře z psané informace.

EU s americkým sociálním modelem? Nizozemský ministr a předseda rady konkurenceschopnosti EU Laurens Jan Brinkhorst se vyslovil pro výraznou změnu současného sociálního modelu EU směrem k modelu USA. Argumentoval přesvědčivě: v letech 1991 až 2003 vzrostla americká ekonomika o 47 %, zatímco ekonomika EU o 28 %. Průměrný Francouz, Němec, Ital vydělává podle něho méně než průměrný Američan ve všech státech USA s výjimkou čtyř. Zní to všechno rozumně, ale před zpřísněním sociálních systémů by to chtělo zrušit euroregule, omezující podnikání jednotlivcům a malým podnikatelům. Jinak to bude podobné, jako když hodíte do vody člověka se svázanýma rukama a řeknete, ať plave, pane Brinkhorste!

Špatná image EU dílem členských států? Zajímavé bylo vystoupení designovaného komisaře pro vnitřní trh, Charlieho McCreevyho před europoslanci. Pravil, že „máme-li překonat nezájem či dokonce nepřátelství k EU mezi našimi občany…,“ musí také politici v členských státech „vzít větší odpovědnost ve vysvětlování svým občanům, co se snažíme udělat.“ Jistě, Brusel potřebuje tu podporu zdola, aby pak nestál sám, jako kůl v plotě, řekl by asi některý z dřívějších českých politiků. Zajímavé ale je, že pan komisař řeší problém nepřátelství k EU mezi občany. Člověk by z nejrůznějších průzkumů a zpráv hádal, že EU se mezi občany těší silné podpoře...!?

Binec ve fiskální politice zemí eurozóny vidí investiční banka Morgan Stanley. Neexistuje prý důvěryhodný rámec fiskální politiky, který by zabránil jednotlivým zemím v nadměrných rozpočtových deficitech. Co dodat s ohledem na skutečnost, že ke vstupu do eurozóny, tedy k přijetí eura jsme vázáni přístupovou smlouvou? Snad jen, že už aspoň víme, kam se tak vehementně ženeme.

Evropská komise doporučila rozhovory o vstupu Turecka do EU. Jedno z těch nadějných rozhodnutí Evropské komise - vždyť členství Turecka by znamenalo ještě větší nehomogenitu EU a zásadní změny v dotační politice. Jen ve vzduchu visí otázka: je Evropská unie opravdu nástrojem k ochraně evropských principů, jak se nám snaží europeisté namluvit? Bude lidnaté Turecko oddaným a spolehlivým ochráncem těch lepších stránek evropského dědictví?

Jednotné řidičské průkazy - to je cíl návrhu, který předběžně schválili ministři dopravy zemí EU. Výměna má být postupná, stávající průkazy mají být postupně nahrazovány plastovými kartami. Ty by měly platit vždy na deset let.Pokud bude patřičná euronorma schválena dle plánu, měly by členské země od roku 2012 vydávat již pouze harmonizovaná oprávnění. Zda celý plán sníží nezaměstnanost, zvýší produktivitu práce, pomůže předehnat ty lumpy Amerikány, nebo jen uspokojí další ambice zapšklých centralistických euroharmonizátorů není zatím jasné...

Jednotné trestní zákoníky v EU si přeje Gross. Při své návštěvě v Bruselu si musel náš levicový premiér s levicovým druhem Prodim velmi notovat. Gross asi ví, co, jak a kde říci, aby se zalíbil. Podpora jednotných trestních „zákoníků pro závažné trestné činy“ (rozumějme této Grossově formulaci jako podpoře jednotných trestních zákonů pro některé, nikoli všechny trestné činy) se musela v centru europeistů moc líbit. Navíc se dá očekávat, že v brzké době budou europeisté (oprávněně) poukazovat na právně nečisté vymezení některých druhů jednání v rámcovém rozhodnutí o eurozatykači, což by jednotná definice skutkových podstat trestných činů v rámci celé EU skutečně řešila. Ovšem jen z dílčího pohledu právní čistoty euronorem. Další průnik oslabení demokracie i do trestního práva by zřejmě euroführery a bohužel i apatické euroobčany nechalo klidnými. Je to v podstatě známé schéma: vytvořte problém (eurozatykačem), který „vyřešíte“ ještě silnější eurointegrací.

Italský komisař má problémy. Designovaný komisař pro oblast spravedlnosti Rocco Buttiglione čelí ostré kritice ze strany poslanců Evropského parlamentu. Homosexualitu považuje za hřích a manželství za prostředek k tomu, aby ženy mohly mít děti a požívat ochrany svých mužů (což se poněkud liší od interpretace českých médií, žvanících o tom, že dle tohoto člověka má být žena u plotny). Za to se samozřejmě snesla vlna kritiky. Přes dramatický vývoj vše nasvědčuje tomu, že Buttiglione, který se těší podpoře předsedy Komise i nejsilnější frakce Evropského parlamentu nakonec v Komisi zůstane. Šokující je ale fakt, že - ať již si o názorech designovaného komisaře myslíme cokoli - upřímné přihlášení se k principům své katolické víry je „odměněno“ drtící kritikou. Má být chváleno politicky korektní pokrytectví těch, kteří mají stejnou víru, ale mluví tak, aby se více zalíbili? Švédský premiér Persson v zápalu kritiky kromě jiného k Buttiglionovým výrokům řekl, že takový názor by neměl být názorem Evropské unie. Perssone, Perssone! Říká se tomu pluralita, a liší se tím demokracie od totality. Spousta lidí je přesvědčena, že dotace, kvóty, regulace a vysoké daně by neměly být politikou EU. Přesto s tím nic nenaděláme a žijeme svázáni vašimi debilními euronormami. Ale jakmile má někdo tradiční konzervativní názory, je z toho celounijní krize. A to přesto, že Komisař pro spravedlnost by občanské svobody homosexuálů ani žen odstranit nemohl a podle všeho ani nechtěl. I kdyby ano, pak alespoň vidíme, co přináší centralizace moci v nesourodé říši jménem EU.

Bariéra mezi Izraelem a palestinským územím dramaticky snížila množství útoků. Kterýže brutální sionista se odvážil říci tak nehoráznou větu? Zástupce EU na Blízkém Východě Marc Otte! Ovšem samozřejmě dodal, že to neznamená, že by zeď považoval za dobrou věc. To ostatně snad ani nemůže. Jinak bychom se museli ptát, proč zástupci všech členských států EU hlasovali v OSN proti zdi. A provokativně bychom si mohli odpovědět další otázkou: snad ne právě proto, že snížila množství vražd v Izraeli...?!

4007 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Vadim Petrov: Za Xavera jsem rád. Moravec je už jen fosilie. Toto se teď musí v ČT nastolitXaver zvolen a Kalousek to nevydýchal. Zločin! hřímal. Pak se chytil pultíku a spustil
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění