NE euroústavě nemůže být prohrou

Autor: Ferdinand Peroutka Jr. | Publikováno: 1.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Ježíš

Ještě nevíme, jak se bude v ČR rozhodovat o evropské ústavě – zda v referendu nebo v parlamentu - ale proústavní přesvědčovací kampaň už se rozbíhá. České sdělovací prostředky nejsou v českých, ale v cizích rukách, a nemůžeme tedy očekávat, že by nelíčily, jak dobře se nám bude žít podle bruselských not. Vláda počítá s tím, že „vysvětlovací a propagační“ kampaň bude stát 200 milionů korun - stejně, jako agitace pro vstup země do EU v roce 2003 - stejná nula zřejmě připadne i na vysvětlení nevýhod ústavy. A stejně jako před dvěma lety už slyšíme, jak zle bychom dopadli, kdybychom ústavní smlouvu nepřijali. Nejprve si tedy řekněme, že naše ANO či NE v případném referendu o ústavní smlouvě opravdu může mít podobné následky jako v referendu o vstupu. Buď svým souhlasem české členství v EU potvrdíme, anebo unii společně s ústavou řekneme NE. Nesouhlas jistě také může znamenat pouze odmítnutí ústavní smlouvy.

Podmínkou platnosti referenda by však měla být taková účast oprávněných voličů, aby skutečně šlo o všelidové hlasování. Kdyby se plebiscitu zúčastnila méně než polovina oprávněných, výsledek by nemohl být věrohodný. Stejně jako nebyl v červnu 2003, kdy z osmi milionů právoplatných voličů, se jich pro vstup do EU vyslovilo necelých 3,5 mil. A přestože o milion více občanů vstup nepodpořilo – celkem 4,6 mil. – byl tento výsledek oficiálně prezentován jako souhlas se začleněním do EU. Ve skutečnosti se ovšem pro unii nevyslovilo 77 procent občanů, jak tvrdila vláda, ale jen necelých 43 procent oprávněných. Ostatní, ať už nesouhlasem či neúčastí vyjádřili svůj nesouhlas či nezájem o členství v unii.

Zkreslením výsledku prvního referenda těžce utrpěla vypovídací hodnota celé procedury. Nemá-li dojít k podobnému fiasku v případě ústavní smlouvy, musí být o ní rozhodnuto za účasti více než poloviny oprávněných občanů ČR. Nad referendem však stejně visí otazník, protože parlamentní strany se patrně neshodnou na jeho termínu. Jistě však může dojít k pokusu o ratifikaci ústavy ústavními většinami obou komor parlamentu, a jen případně i v kombinaci s plebiscitem.

Hlavní problém euroústavy samozřejmě nespočívá ve způsobu její ratifikace, ale v samotném jejím vzniku, účelu a záměru. Jde o dokument, který měl být závazný pro všechny členské státy EU, ale který vznikl v nezvoleném Konventu, v němž ani nebylo rovné zastoupení všech států. Kandidátské země, včetně naší, navíc nemohly nijak ovlivnit výsledný text. Historické zakotvení Evropy v křesťanství se nesmělo dostat ani do textu preambule ústavy. Odmítnutí tohoto požadavku států s křesťanskými většinami i Svatého Otce Jana Pavla II. bylo zdůvodněno strachem z muslimských přistěhovalců.

Z křesťanského hlediska je nejnebezpečnějším rysem ústavní smlouvy její skrytý smysl a záměr. Nepřehledná směs tisíců předpisů a nařízení, složitá provázanost jednotlivých institucí EU a nespravedlivý systém rozhodování dohromady vytvářejí takřka dokonalou síť. Ta má zabránit samostatnému pohybu křesťanských idejí i křesťanskodemokratických aktivit, jejími oky však do života proklouznou všechny „vymoženosti“ totalitní konzumní společnosti. Ústavní smlouva představuje past totální manipulace, do níž země EU mají vstoupit dobrovolně a za zvuků Beethovenovy Ódy na radost. Ale již tzv. Charta lidských práv, která je součástí ústavy, je podvodem na lidských právech, protože krade základní lidské právo – právo na život – nejbezbrannějším lidským bytostem – počatým dětem.

Represivní síť předpisů, rozlezlá celou ústavní smlouvou, má legalizovat m.j. i začlenění násilných potratů a eutanázie do oboru poskytování zdravotní péče. Jakmile by euroústava začala platit, mohlo by být odmítnutí této „služby“ ihned trestáno evropskými soudy. Stejně tak se má stát předmětem represe nerespektování „rovnosti“ postavení homosexuální a heterosexuální orientace či nesezdaných dvojic s manželstvím a rodinou. Euroústava v navrhované podobě nemá nic společného s křesťanskou etikou ani s křesťanským humanismem, zato je názorným příkladem anarchokomunistické zvůle. Žádný křesťansky ani humanisticky orientovaný člověk nemůže souhlasit s evropskou ústavou, jejíž součástí je nerespektování přirozených práv a nelidský represivní systém.

Nesouhlas s euroústavou může mít v podstatě jen čtvero důsledků. Může být chápán jako dočasný neúspěch lidového hlasování, které lze po určité době opakovat. Může být pokládán za podnět ke změnám a úpravám ústavy. Anebo může znamenat propad z kategorie řádného do přidruženého členství, v krajním případě dokonce propouštěcí lístek z EU. Jinou váhu a jiné důsledky by nepřijetí ústavy mělo ve starých členských státech EU, jako je Francie nebo Británie, a jinou v nových a menších zemích, jako je Polsko nebo Česká republika. Ale ať už by mělo neschválení ústavy kterýkoliv ze čtyř zmíněných dopadů, pro křesťany a humanisticky založené občany (a nejen pro ně) by to nebyla prohra, ale výhra.

Ani národní církve, ani Svatý Otec, po odmítnutí zakotvení křesťanského základu v preambuli ústavy a po odstranění papežského poradce Rocco Buttiglioneho z Evropské komise, už neprojevují ony poněkud naivní počáteční sympatie pro EU. S přibývajícím časem je totiž stále zřejmější, že EU není demokratickou organizací, ale nátlakovým spolkem ovládaným liberály, marxisty a bývalými anarchisty. Že je nástrojem, který slouží k rozšíření moci velkých států a k prosazení zásad neslučitelných s křesťanským a humanistickým přesvědčením Evropanů. A že hrozí být novým žalářem svobodných národů Evropy, jejichž příslušníci si za cenu nezměrných obětí mnoha generací vybojovali národní samostatnost a právní suverenitu.

(převzato z Mezinárodního reportu 3/2005)

3686 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Apokalypsa se blíží pro jednu samostatnou kategorii - finančníky. Světová ekonomika alespoň dvojnásobně prudce splaskneAgent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályCírkev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. stoletíMuslimští imigranti chystali v Německu obrovský teroristický útok

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Klaus ml. trhal aktivisty na kusy. Chtějí nás zničit! Zazněl tvrdý vzkazMilion chvilek: Šok! Zdeněk Svěrák na speciálním místě. A také ČT. Další VIDEO
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění