Ubavit se k nesvobodě aneb alkohol a EU

Autor: Ivo Strejček | Publikováno: 26.9.2007 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 20

Na první pohled jde o bohulibý úmysl a dobře míněnou snahu. Tak už to bývá. Evropská komise burcuje do boje s alkoholem a hodlá být v tomto boji úspěšnější než jednotlivé členské státy.

Jako žádná kampaň tohoto typu, ani tato nebude zřejmě úspěšná. Už proto, že návrhy lékařů, psychologů a sociologů v tomto punktu po desetiletí selhávají a není tedy žádný důvod optimisticky věřit, že se to teď bruselským byrokratickým strukturám podaří. Právě ony tak dlouho opěvovaly a budovaly bájný evropský sociální model, až budou přijímat opatření na boj s jeho důsledky.

Štědrý sociální stát zformoval styl našeho života - kulturu života jako "nekonečné zábavy", dominanci společenské atmosféry odmítající odpovědnost s následnou erozí rodinných hodnot.

Žijeme v pohodlném blahobytu a chceme, aby to byl blahobyt nekonečný.

Opouštíme - zcela dobrovolně - svět vlastních rozhodnutí a s nimi spojených rizik. Vzdáváme se svobodného práva vládnout svým osudem. Směňujeme toto právo za jistotu, kterou nám garantuje stát. Jeho povinností je zajistit, aby náš blahobyt nikdy neskončil.

Chceme se bavit a nechceme za sebe rozhodovat. Chceme, aby nám stát zajistil zaměstnání (se slušnou mzdou) a aby nás pojistil před riziky života.

Za to, že "můžeme mít víc nároků než povinností", jsme pustili stát s jeho byrokratickými nápady do našich rodin. Úředníci vstoupili do nejintimnějších zákoutí našich rodinných vztahů a to až tak daleko, že se zdá, že budou určovat, kdy budeme moci i zemřít. Stát úředníků a zástupy evropské byrokracie určují, jaké potraviny smíme jíst, kde se smí kouřit, kolik zemědělských produktů se smí pěstovat, kolik čeho se smí dovážet a vyvážet, jak vysoké by měly být daně a dokonce jaké intenzitě slunečního záření můžeme být vystaveni - jsou téměř všemocní. S naším svolením!

Alkohol je poklesek, kterého se všichni dopouštíme vědomě a na základě svých rozhodnutí. Odpovědnost rodiny jakoby neexistovala. Rodina není volána k odpovědnosti a za neplnění povinností penalizována. My už si jaksi zvykli, že našimi rodiči jsou stát se svými úředníky.

A podle toho to taky tak vypadá: na lahvích s alkoholem (a pivem) a na pivních sklenicích by se tak od roku 2010 měly objevit nálepky hlásající, že alkohol je návykový, že jeho konzumace v období těhotenství může ohrozit plod, že způsobuje vážné zdravotní a psychické problémy.

To všechno jsou obecně známé pravdy, které nás ovšem od alkoholu stěží odradí (tak jako neklesl počet kuřáků povinným označováním cigaretových krabiček výstražnými slogany).

Evropský sociální stát již rozvrátil rozpočty členských států EU - to je měřitelná pravda. Mnohem horší však je, že si neuvědomujeme, jak současně destruoval náš hodnotový řád. Ovládá nás. Slepě věříme, že "to za nás vyřeší" a my žití na dluh nebudeme muset platit.

Tam lze hledat odpovědi na současné problémy evropské civilizace (a zdaleka nejen spojených s alkoholem).

Chce to méně ochraňovat, méně regulovat, méně garantovat, méně plánovat jistoty, ale vystavit člověka odpovědnosti a s ní spojenými riziky. Nemá smysl vysvětlovat, jak nevýhodné je ve státem ovládaném ghetu žít, protože svět pohodlí se dobrovolně neopouští. Je třeba nastavit podmínky tak, abychom ono gheto sami opustili.

Dobře se to neposlouchá, ale mnoho jiných řešení už není - pokud se nechceme jednoho rána probrat z kocoviny a s hrůzou zjistit, že sice máme mizerné jistoty ale žádnou svobodu.

17.09.2007, EU.ODS.cz

4087 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Trikolora vs. hnutí SPD. Ostatně soudím, že opustit civilizační smrtí nasáklý bruselský protektorát je naším nejvyšším národním zájmemSluníčkářům vadí filmy Forrest Gump, Jih proti severu či Indiana Jones… Tomuto šílenství se musíme postavitBělošství je ‚genetický defekt‘, řídká vůdkyně Black lives matter, co si láme hlavu tím, jak by šlo bílé ‚vymazat‘Chcete, aby imigranti a suníčkářská lůza rabovali i v našich městech?Hnutie Black Lives Matter podporuje potraty, homosexualitu a je proti rodine

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ePortal.cz

Dva Milošové, ale jednoho zvolilo 2,8 milionů a druhého 8144 voličůSluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

Eurabia.cz

Oslavný projev europoslankyně hnutí ANO Charanzové na adresu nové německé vůdkyně EU říšeDnešní Západ je jako kdysi SSSR. Věda se musí podřídit ideologickým dogmatům a falšuje se

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

„Řvali, že jsem zabil 14 lidí.“ Kajínek odtajnil detaily svého útěku. A také mluvil o podivné neshodě útvarů v Praze a v PlzniProhra Trumpa? To by byl konec civilizace. USA by z pozadí řídili tito... Nenávidí bílé, židy a Ameriku. Ze slov Bena Kurase mrazí
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění