Ubavit se k nesvobodě aneb alkohol a EU

Autor: Ivo Strejček | Publikováno: 26.9.2007 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 20

Na první pohled jde o bohulibý úmysl a dobře míněnou snahu. Tak už to bývá. Evropská komise burcuje do boje s alkoholem a hodlá být v tomto boji úspěšnější než jednotlivé členské státy.

Jako žádná kampaň tohoto typu, ani tato nebude zřejmě úspěšná. Už proto, že návrhy lékařů, psychologů a sociologů v tomto punktu po desetiletí selhávají a není tedy žádný důvod optimisticky věřit, že se to teď bruselským byrokratickým strukturám podaří. Právě ony tak dlouho opěvovaly a budovaly bájný evropský sociální model, až budou přijímat opatření na boj s jeho důsledky.

Štědrý sociální stát zformoval styl našeho života - kulturu života jako "nekonečné zábavy", dominanci společenské atmosféry odmítající odpovědnost s následnou erozí rodinných hodnot.

Žijeme v pohodlném blahobytu a chceme, aby to byl blahobyt nekonečný.

Opouštíme - zcela dobrovolně - svět vlastních rozhodnutí a s nimi spojených rizik. Vzdáváme se svobodného práva vládnout svým osudem. Směňujeme toto právo za jistotu, kterou nám garantuje stát. Jeho povinností je zajistit, aby náš blahobyt nikdy neskončil.

Chceme se bavit a nechceme za sebe rozhodovat. Chceme, aby nám stát zajistil zaměstnání (se slušnou mzdou) a aby nás pojistil před riziky života.

Za to, že "můžeme mít víc nároků než povinností", jsme pustili stát s jeho byrokratickými nápady do našich rodin. Úředníci vstoupili do nejintimnějších zákoutí našich rodinných vztahů a to až tak daleko, že se zdá, že budou určovat, kdy budeme moci i zemřít. Stát úředníků a zástupy evropské byrokracie určují, jaké potraviny smíme jíst, kde se smí kouřit, kolik zemědělských produktů se smí pěstovat, kolik čeho se smí dovážet a vyvážet, jak vysoké by měly být daně a dokonce jaké intenzitě slunečního záření můžeme být vystaveni - jsou téměř všemocní. S naším svolením!

Alkohol je poklesek, kterého se všichni dopouštíme vědomě a na základě svých rozhodnutí. Odpovědnost rodiny jakoby neexistovala. Rodina není volána k odpovědnosti a za neplnění povinností penalizována. My už si jaksi zvykli, že našimi rodiči jsou stát se svými úředníky.

A podle toho to taky tak vypadá: na lahvích s alkoholem (a pivem) a na pivních sklenicích by se tak od roku 2010 měly objevit nálepky hlásající, že alkohol je návykový, že jeho konzumace v období těhotenství může ohrozit plod, že způsobuje vážné zdravotní a psychické problémy.

To všechno jsou obecně známé pravdy, které nás ovšem od alkoholu stěží odradí (tak jako neklesl počet kuřáků povinným označováním cigaretových krabiček výstražnými slogany).

Evropský sociální stát již rozvrátil rozpočty členských států EU - to je měřitelná pravda. Mnohem horší však je, že si neuvědomujeme, jak současně destruoval náš hodnotový řád. Ovládá nás. Slepě věříme, že "to za nás vyřeší" a my žití na dluh nebudeme muset platit.

Tam lze hledat odpovědi na současné problémy evropské civilizace (a zdaleka nejen spojených s alkoholem).

Chce to méně ochraňovat, méně regulovat, méně garantovat, méně plánovat jistoty, ale vystavit člověka odpovědnosti a s ní spojenými riziky. Nemá smysl vysvětlovat, jak nevýhodné je ve státem ovládaném ghetu žít, protože svět pohodlí se dobrovolně neopouští. Je třeba nastavit podmínky tak, abychom ono gheto sami opustili.

Dobře se to neposlouchá, ale mnoho jiných řešení už není - pokud se nechceme jednoho rána probrat z kocoviny a s hrůzou zjistit, že sice máme mizerné jistoty ale žádnou svobodu.

17.09.2007, EU.ODS.cz

3687 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastŘada výzkumů shodně ukazuje, že v evropských zemích s každou další generací klesá IQ, a to i když je zohledněna imigrace. Evropská civilizace: Jako přežrané myši?Tichá invaze mladých bolševiků: Ministerstva, neziskovky placené státem, ČT, ČRo a spol. Už se ani neskrývají. Kdo je kdo? Tady je máte přehledněTehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Murínův nářez: Zeman věděl, čím Srby potěší. Kosované sami chápou, že jsou umělým státem kvůli základně USABomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění