Nové referendum? Děkujeme, raději ne...

Autor: Pavel Chalupníček | Publikováno: 3.10.2007 | Rubrika: Zamyšlení
EU da ruda

Nizozemská vláda se včera rozhodla, že v případě schvalování upravené smlouvy o fungování Evropské unie raději nové referendum riskovat nebude. Oficiální důvod je jediný: narozdíl od předchozí "euroústavy" prý nemá tato nová smlouva "ústavní charakter".

Zdá se, že se europolitici poučili ze svých chyb. Když jim hlas lidu před dvěma lety důkladně nabořil představy o harmonické, dobrovolné a vůbec tak nějak celé růžové evropské integraci, byli z toho zdrceni. Proto dnes změnili rétoriku. Ze smlouvy "ústavní" je pouze smlouva "mezinárodní" a o těch se přece referenda nedělají. Brusel tak opět používá svoji strategii tlačit a tlačit, dokud není vše protlačeno - viz například opakovaná (a zatím stále negativní) referenda o vstupu Dánska do EMU.

Právě Nizozemí bylo jednou ze dvou zemí, v níž voliči "euroústavu" v červnu 2005 pohřbili (tři dny po francouzském "ne"). Referendum kromě těchto dvou zemí proběhlo ještě v Lucembursku (56,5 % pro) a ve Španělsku (76,7 % pro). Z proběhlých referend bylo pouze to francouzské pro vládu závazné, ostatní byla pouze konzultativní. Mezi ostatní země, které o referendu uvažovaly, ale nakonec ho vzhledem k francouzskému a nizozemskému "ne" odložily, patřily podle serveru Euroskop.cz Dánsko, Irsko, Portugalsko a Velká Británie.

Je zajímavé podívat se na podrobnější motivace, proč byla "ústavní" smlouva v Nizozemí zamítnuta. Podle analýzy zpracované pro Evropskou komisi byl hlavním důvodem zamítnutí "euroústavy" pocit "nedostatku informací" (32 % hlasujících "ne") a "ztráta národní suverenity" (19 %). 13 % odmítajících tak učinilo proto, že "Evropa je příliš nákladná", 8 % bylo obecně "proti evropské integraci". Naproti tomu hlavní motivací pro hlasování "ano" byl pocit, že "euroústava" je "klíčová pro pokračování budování Evropy (essential in order to pursue the European construction)" (24 % těch, co hlasovali "ano"). Dalšími motivy bylo "posílení evropské identity" a "posílení role Nizozemí v EU" (po 13 %).

Včerejší nizozemské rozhodnutí může mít poměrně dost velký význam - jak upozorňují komentátoři ČRo1: "Kdyby se Nizozemsko pro referendum rozhodlo, byl by to příklad pro další země, především pro Británii a Dánsko. Rozhodnutí haagské vlády proto ubírá vítr z plachet evropským politikům, kteří po referendu v této otázce volají."

Většina obyvatel pěti největších států EU přitom podle nedávného průzkumu referendum o nové smlouvě požaduje. Politici se ovšem bojí nového debaklu. Podle serveru Aktuálně.cz poslední průzkumy veřejného mínění v Nizozemí ukázaly, že Nizozemci by i nyní hlasovali proti.

Znovu se tak potvrdilo staré heslo evropské integrace: Jednotnou Evropou ke světlým zítřkům - a pokud se vám to nelíbí, my vás k tomu donutíme.

www.libinst.cz

2790 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského jste nejspíš méněcenní a zakomplexovaní, pokud používáte pojmy „sluníčkář“, „pravdoláskař“ či „lepšolidé“...Je tragické, že v posledních letech se oslavy 17. listopadu díky médiím staly majetkem zrovna té skupiny, která oslavuje největší zloděje listopadové revolucePozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Imigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na videoKuba bombasticky oslavila své 500-letí

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODSChvilkaři zvedli ze židle Jaroslava Foldynu: To třicet let chrápali, teď se vzbudili a chtějí dělat pořádek? Kdo ho udělá? Kalousek, který se s nimi producíruje?!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění