Nové referendum? Děkujeme, raději ne...

Autor: Pavel Chalupníček | Publikováno: 3.10.2007 | Rubrika: Zamyšlení
EU da ruda

Nizozemská vláda se včera rozhodla, že v případě schvalování upravené smlouvy o fungování Evropské unie raději nové referendum riskovat nebude. Oficiální důvod je jediný: narozdíl od předchozí "euroústavy" prý nemá tato nová smlouva "ústavní charakter".

Zdá se, že se europolitici poučili ze svých chyb. Když jim hlas lidu před dvěma lety důkladně nabořil představy o harmonické, dobrovolné a vůbec tak nějak celé růžové evropské integraci, byli z toho zdrceni. Proto dnes změnili rétoriku. Ze smlouvy "ústavní" je pouze smlouva "mezinárodní" a o těch se přece referenda nedělají. Brusel tak opět používá svoji strategii tlačit a tlačit, dokud není vše protlačeno - viz například opakovaná (a zatím stále negativní) referenda o vstupu Dánska do EMU.

Právě Nizozemí bylo jednou ze dvou zemí, v níž voliči "euroústavu" v červnu 2005 pohřbili (tři dny po francouzském "ne"). Referendum kromě těchto dvou zemí proběhlo ještě v Lucembursku (56,5 % pro) a ve Španělsku (76,7 % pro). Z proběhlých referend bylo pouze to francouzské pro vládu závazné, ostatní byla pouze konzultativní. Mezi ostatní země, které o referendu uvažovaly, ale nakonec ho vzhledem k francouzskému a nizozemskému "ne" odložily, patřily podle serveru Euroskop.cz Dánsko, Irsko, Portugalsko a Velká Británie.

Je zajímavé podívat se na podrobnější motivace, proč byla "ústavní" smlouva v Nizozemí zamítnuta. Podle analýzy zpracované pro Evropskou komisi byl hlavním důvodem zamítnutí "euroústavy" pocit "nedostatku informací" (32 % hlasujících "ne") a "ztráta národní suverenity" (19 %). 13 % odmítajících tak učinilo proto, že "Evropa je příliš nákladná", 8 % bylo obecně "proti evropské integraci". Naproti tomu hlavní motivací pro hlasování "ano" byl pocit, že "euroústava" je "klíčová pro pokračování budování Evropy (essential in order to pursue the European construction)" (24 % těch, co hlasovali "ano"). Dalšími motivy bylo "posílení evropské identity" a "posílení role Nizozemí v EU" (po 13 %).

Včerejší nizozemské rozhodnutí může mít poměrně dost velký význam - jak upozorňují komentátoři ČRo1: "Kdyby se Nizozemsko pro referendum rozhodlo, byl by to příklad pro další země, především pro Británii a Dánsko. Rozhodnutí haagské vlády proto ubírá vítr z plachet evropským politikům, kteří po referendu v této otázce volají."

Většina obyvatel pěti největších států EU přitom podle nedávného průzkumu referendum o nové smlouvě požaduje. Politici se ovšem bojí nového debaklu. Podle serveru Aktuálně.cz poslední průzkumy veřejného mínění v Nizozemí ukázaly, že Nizozemci by i nyní hlasovali proti.

Znovu se tak potvrdilo staré heslo evropské integrace: Jednotnou Evropou ke světlým zítřkům - a pokud se vám to nelíbí, my vás k tomu donutíme.

www.libinst.cz

2680 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omyluJde zcela nepokrytě a nepochybně o cílený útok na naší suverenitu v oblasti justice, a do budoucna bezpochyby půjde o skvělý nástroj na trestání a vydírání neposlušných členských států EUTehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění