Je islám náboženstvím míru?

Autor: Patrick J. Buchanan | Publikováno: 9.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
dóm

„Myslím, že Mohamed byl teroristou…násilníkem a mužem války, řekl reverend Jerry Falwell ve svém televizním pořadu „60 minut.“ „Ježíš poskytuje příklad lásky a Mohamed příklad opačný“ dodal posléze. V Indii zatím vypukly vražedné násilnosti a jistý íránský klerik vyhrožoval Falwellovi zavražděním.

„Korán učí, že konec světa nenastane dokud nebudou všichni židé zabiti muslimy“ tvrdí reverend Pat Robertson. Poselství koránu pak srovnává s poselstvím, které židům přináší Mein Kampf. „Není pochyb, že Mohamedovo náboženství…je extrémně násilnické.“

„Nevěřím,že je to úžasná, mírumilovná víra“ podotýká Franklin Graham, syn Billyho Grahama. „Když čtete…verše v koránu, zjistíte, že nabádají k zabíjení nevěřících…těch, kteří nejsou muslimy.“

Co si myslí prezident Bush o těchto výtkách proti islámu, které pocházejí od jeho křesťanských přátel? Odmítá je: „ Islám je náboženstvím míru“

Collin Powell je ještě méně shovívavý: „Odmítáme takové výklady, které šíří nenávist a…v nichž lidé v této zemi říkají, že muslimové jsou odpovědní za zabíjení všech židů. Tento druh nenávisti musí být odmítnut.“

Je islám náboženstvím míru? Proč tedy byla v jižním Libanonu americká křesťanka zavražděna islámským fanatikem, poté co byli zdejší křesťané varováni, aby zastavili obracení lidí na svou víru?

Jestliže je islám mírovým náboženstvím, jak vysvětlit čtyři dny trvající muslimské běsnění v nigerijské Kaduně proti konání soutěže Miss World, poté co jakýsi novinář napsal, že sám Mohamed by si mezi královnami krásy vybral další ze svých manželek? Tyto bouře si vyžádaly 1500 raněných a 215 mrtvých.

Islám má „krvavé hranice“ říká harvardský profesor Samuel Huntington. Nemá snad pravdu? Od Alžírska přes Afghánistán až k Filipínám, muslimské bouře zuří ve dvanácti zemích.

Ano, na prezidentově poznámce také něco je. V Americe usazená muslimská komunita žije v míru se svými křesťanskými a židovskými sousedy. Po celém světě jsou milióny muslimů, z nichž pouze nepodstatná část hrozí džihádem proti křesťanské menšině nebo svým vlastním vládcům.

Jak vysvětlit tuto dichotomii? Jsme na počátku náboženské a politické revoluce v islámském světě. Jako všechny revoluce, je i tato poznamenána krajnostmi jako militantnost, intolerance a někdy i vražedná xenofobie. Z toho vyplývají, často násilné, střety islámu s hédonickým, jásavým Západem, což přimyká mnohé muslimy ještě více k víře.

V severní Nigérii je tato revoluce náboženská a kulturní – je to válka s křesťanstvím a neopohanskou kulturou MTV. V Alžírsku se islámští svatí válečníci snaží svrhnout sekulární socialistický stát silou ve své válce za nezávislost. V jižním Libanonu chtějí vyhnat křesťany, Hizballáh zase usiluje o vyhnání židů. Hamas a Islámský džihád v Palestině dodávají náboženskému fanatismu nacionalistický rozměr.

V Čečensku a západní Číně se islámské guerilly zdají být spíše secesionistické než nábožensky fundamentální. V Egyptě se islámský extremismus projevuje atentáty na prozápadní učence, masakry turistů a pronásledováním Koptů.

Ve chvíli kdy všechno toto násilí je denním chlebem na veškerých stranách této fronty, jaký je počet islámských teroristů, guerill, vrahů a násilníků? Jestliže vezmete v úvahu, že pokud by se celkové číslo pohybovalo kolem jednoho milionu, stále je to méně než 0,1% muslimů celého světa. Ne všechny důvody z jakých muslimové bojují - nezávislost Čečenska a Palestiny, odtržení od Ruska, Číny a Indonésie – jsou z podstaty nespravedlivé a zlé.

Islám prochází fází oživení. V zemích kde má převahu, je často nízký stupeň tolerance k obracení muslimů na jiné náboženství. Právě o tom mluví Falwell, Robertson a Graham. Mezi militantním islámem a křesťanským fundamentalismem je nepřeklenutelná propast víry a v islámském světě jsou věrní křesťané podezřelými občany – stejně jako byli židé a muslimové v Isabelině Španělsku a katolíci v alžbětinské Anglii.

Ve vlastním slova smyslu se musíme vyhnout válce s militantním islámem, abychom se sami neocitli ve válce s islámem jako takovým. Prezident Bush má jistě pravdu.

V minulém století byla Amerika ohrožena globální komunistickou revolucí. Vyvarujíc se války, přečkala ji. A může přečkat i revoluci islámskou. Tím, čemu se musíme vyhnout je válka vyznání, válka civilizací mezi islámem a Amerikou. A ti, kdo tuto válku propagují jsou buď nevědomými či záměrnými spolupracovníky Usámy bin Ládina.

Patrick J. Buchanan

www.theamericancause.org Is islam religion of peace? (2001)

přeložil Marek Skřipský

10058 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Turecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!Uprchlík v Německu znásilňoval a vraždil. Potrestán ovšem bude policista, který jej pomohl dopadnout ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Kauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...Zrovna tenhle Rus... Generál Šándor třeskl informací ke ,,kauze ricin"
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění