Odstartovala bitka o počet europoslanců

Autor: Ondřej Krutílek | Publikováno: 11.10.2007 | Rubrika: Politika
EU

Na pozadí úvah o takzvané reformní smlouvě se v Unii debatuje i o složení Evropského parlamentu (EP) po volbách v roce 2009. Počet českých europoslanců se má snížit o dva - na dvaadvacet. Vadí to?

Z bouře, která se v této souvislosti strhla, se zdá, že některé státy jsou schopny a ochotny položit za své europoslanecké posty život. Platí to jak o těch, jimž se má počet navýšit, tak i těch, kteří mají o několik postů přijít. Pro pořádek: zvýšení počtu europoslanců se (na základě populačního kritéria) očekává ve Španělsku, Francii, Rakousku, Velká Británii či Lotyšsku, snížení (kvůli zamýšlené celkové redukci počtu poslanců z 785 na 750) pak například v Německu, Belgii, České republice, Dánsku či Irsku.

Pokud ponecháme stranou konkrétní čísla, zjistíme, že na celé diskusi je nejzajímavější, jak důležitou roli v ní hrají spílané národní zájmy. Debata má vlastně komický rozměr: EP, nadnárodní instituce par excellence, se hádá, jak uspokojit sedmadvacet členských států. To se běžně nestává.

Je tedy počet europoslanců opravdu tak důležitý? Pokud by EP byl všeobecně uznávaným tělesem, pokud by (i na zasvěcené) často nepůsobil takřka neuchopitelně a pokud by v něm probíhaly skutečně věcné debaty, zněla by odpověď "ano". Nic z toho však současný EP (zdůrazňuji - ve svém celku) nesplňuje.

Aby nedošlo k nepochopení: posilovat EP a přibližovat jej modelu národního parlamentu není cesta. To by se musela analogicky proměnit i celá EU, což - jak ukázala před více než dvěma lety referenda o euroústavě ve Francii a Nizozemsku - není jednoduše možné. (A i kdyby bylo, platí, že národní státy nelze "odstavit" prostým přijetím "papírových pravidel" - ať už se jim říká euroústava nebo reformní smlouva.)

Národní zájmy v EU byly, jsou a budou. Spojovat jejich bytí a nebytí s rošádami v EP je však poněkud naivní. Česká reprezentace si v tomto směru naštěstí zachovává rozum. Nejde samozřejmě o to rezignovat na zastoupení v EP. Mělo by však jednoznačně zaznít, že samo o sobě k ničemu není.

Prosazení našich zájmů v EU se neobejde bez synergického efektu. Pokud spolu nebudou úzce spolupracovat všichni relevantní čeští zástupci v Unii, europoslanci sami nezmůžou nic, byť by jich bylo (i řádově) více.

Stará pravda, řeknete si. Neměli bychom ji však ani na okamžik ztratit ze zřetele. Zvlášť v Bruselu.

Týden, 40/2007

5565 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?Tři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světaZvrácený pastýř papež František. Ničí Církev a fakticky kryje korupční a hospodářské zločiny i sexuálně zvrácené biskupy i kněžíA tak zme se opět stali pitomcama, jako už mnohokrat, tentokrat ovšem před očima celeho světa...Ale aji ta prostytutka, kera prodava sama sebe, za to dostane jakusik protihodnotu

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavit

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíAnketa: Jak myslíte, že ČR vypadá s "Vrběticemi" na mezinárodní scéně ?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová faktaTo je dárek, pane Fialo. Pavel Bém zhodnotil, jak dobře to děláte
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění