Odstartovala bitka o počet europoslanců

Autor: Ondřej Krutílek | Publikováno: 11.10.2007 | Rubrika: Politika
EU

Na pozadí úvah o takzvané reformní smlouvě se v Unii debatuje i o složení Evropského parlamentu (EP) po volbách v roce 2009. Počet českých europoslanců se má snížit o dva - na dvaadvacet. Vadí to?

Z bouře, která se v této souvislosti strhla, se zdá, že některé státy jsou schopny a ochotny položit za své europoslanecké posty život. Platí to jak o těch, jimž se má počet navýšit, tak i těch, kteří mají o několik postů přijít. Pro pořádek: zvýšení počtu europoslanců se (na základě populačního kritéria) očekává ve Španělsku, Francii, Rakousku, Velká Británii či Lotyšsku, snížení (kvůli zamýšlené celkové redukci počtu poslanců z 785 na 750) pak například v Německu, Belgii, České republice, Dánsku či Irsku.

Pokud ponecháme stranou konkrétní čísla, zjistíme, že na celé diskusi je nejzajímavější, jak důležitou roli v ní hrají spílané národní zájmy. Debata má vlastně komický rozměr: EP, nadnárodní instituce par excellence, se hádá, jak uspokojit sedmadvacet členských států. To se běžně nestává.

Je tedy počet europoslanců opravdu tak důležitý? Pokud by EP byl všeobecně uznávaným tělesem, pokud by (i na zasvěcené) často nepůsobil takřka neuchopitelně a pokud by v něm probíhaly skutečně věcné debaty, zněla by odpověď "ano". Nic z toho však současný EP (zdůrazňuji - ve svém celku) nesplňuje.

Aby nedošlo k nepochopení: posilovat EP a přibližovat jej modelu národního parlamentu není cesta. To by se musela analogicky proměnit i celá EU, což - jak ukázala před více než dvěma lety referenda o euroústavě ve Francii a Nizozemsku - není jednoduše možné. (A i kdyby bylo, platí, že národní státy nelze "odstavit" prostým přijetím "papírových pravidel" - ať už se jim říká euroústava nebo reformní smlouva.)

Národní zájmy v EU byly, jsou a budou. Spojovat jejich bytí a nebytí s rošádami v EP je však poněkud naivní. Česká reprezentace si v tomto směru naštěstí zachovává rozum. Nejde samozřejmě o to rezignovat na zastoupení v EP. Mělo by však jednoznačně zaznít, že samo o sobě k ničemu není.

Prosazení našich zájmů v EU se neobejde bez synergického efektu. Pokud spolu nebudou úzce spolupracovat všichni relevantní čeští zástupci v Unii, europoslanci sami nezmůžou nic, byť by jich bylo (i řádově) více.

Stará pravda, řeknete si. Neměli bychom ji však ani na okamžik ztratit ze zřetele. Zvlášť v Bruselu.

Týden, 40/2007

5382 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Dominik Hašek se rozhodl stát českou Čaputovou a už teď je pro smích celému národuNež naporcoval svoji milovanou, tak mu Švédsko upíralo azyl, pak mu ale rovnou dali občanstvíV Německu probíhá permanentní obohacováníBez Vás nepřežijeme...Už to začíná! Trumpova vyhláška skoncuje s protiústavní cenzurou technických mamutů

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

Eurabia.cz

IS: „Vzhůru na křižáky! Aláh je potrestal koronou!“A starejte se! 137 imigrantů připlulo na Lampedusu. Další na cestě

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Špína. Útok na Trikolóru, falešný plakát. Máme vyjádření, čemu to mělo posloužit. A viník?Halík a Kalousek se pokřižují. Jeden jim to napsal slušně. Druhý si dal panáka a pak to pálil bez filtru
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění