Odstartovala bitka o počet europoslanců

Autor: Ondřej Krutílek | Publikováno: 11.10.2007 | Rubrika: Politika
EU

Na pozadí úvah o takzvané reformní smlouvě se v Unii debatuje i o složení Evropského parlamentu (EP) po volbách v roce 2009. Počet českých europoslanců se má snížit o dva - na dvaadvacet. Vadí to?

Z bouře, která se v této souvislosti strhla, se zdá, že některé státy jsou schopny a ochotny položit za své europoslanecké posty život. Platí to jak o těch, jimž se má počet navýšit, tak i těch, kteří mají o několik postů přijít. Pro pořádek: zvýšení počtu europoslanců se (na základě populačního kritéria) očekává ve Španělsku, Francii, Rakousku, Velká Británii či Lotyšsku, snížení (kvůli zamýšlené celkové redukci počtu poslanců z 785 na 750) pak například v Německu, Belgii, České republice, Dánsku či Irsku.

Pokud ponecháme stranou konkrétní čísla, zjistíme, že na celé diskusi je nejzajímavější, jak důležitou roli v ní hrají spílané národní zájmy. Debata má vlastně komický rozměr: EP, nadnárodní instituce par excellence, se hádá, jak uspokojit sedmadvacet členských států. To se běžně nestává.

Je tedy počet europoslanců opravdu tak důležitý? Pokud by EP byl všeobecně uznávaným tělesem, pokud by (i na zasvěcené) často nepůsobil takřka neuchopitelně a pokud by v něm probíhaly skutečně věcné debaty, zněla by odpověď "ano". Nic z toho však současný EP (zdůrazňuji - ve svém celku) nesplňuje.

Aby nedošlo k nepochopení: posilovat EP a přibližovat jej modelu národního parlamentu není cesta. To by se musela analogicky proměnit i celá EU, což - jak ukázala před více než dvěma lety referenda o euroústavě ve Francii a Nizozemsku - není jednoduše možné. (A i kdyby bylo, platí, že národní státy nelze "odstavit" prostým přijetím "papírových pravidel" - ať už se jim říká euroústava nebo reformní smlouva.)

Národní zájmy v EU byly, jsou a budou. Spojovat jejich bytí a nebytí s rošádami v EP je však poněkud naivní. Česká reprezentace si v tomto směru naštěstí zachovává rozum. Nejde samozřejmě o to rezignovat na zastoupení v EP. Mělo by však jednoznačně zaznít, že samo o sobě k ničemu není.

Prosazení našich zájmů v EU se neobejde bez synergického efektu. Pokud spolu nebudou úzce spolupracovat všichni relevantní čeští zástupci v Unii, europoslanci sami nezmůžou nic, byť by jich bylo (i řádově) více.

Stará pravda, řeknete si. Neměli bychom ji však ani na okamžik ztratit ze zřetele. Zvlášť v Bruselu.

Týden, 40/2007

5134 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč feministkám nevadí radikální islám?Emisní povolenky na děti na spadnutí. Zelení extrémisté jsou často diagnostikováni s psychickou poruchou – ekologickou úzkostíPoměr vojenských sil mezi USA, Ruskem a EU – přehledně a na jednom místěPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámVideo: Napadení při akci pálení Koránu v Norsku

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění