Odstartovala bitka o počet europoslanců

Autor: Ondřej Krutílek | Publikováno: 11.10.2007 | Rubrika: Politika
EU

Na pozadí úvah o takzvané reformní smlouvě se v Unii debatuje i o složení Evropského parlamentu (EP) po volbách v roce 2009. Počet českých europoslanců se má snížit o dva - na dvaadvacet. Vadí to?

Z bouře, která se v této souvislosti strhla, se zdá, že některé státy jsou schopny a ochotny položit za své europoslanecké posty život. Platí to jak o těch, jimž se má počet navýšit, tak i těch, kteří mají o několik postů přijít. Pro pořádek: zvýšení počtu europoslanců se (na základě populačního kritéria) očekává ve Španělsku, Francii, Rakousku, Velká Británii či Lotyšsku, snížení (kvůli zamýšlené celkové redukci počtu poslanců z 785 na 750) pak například v Německu, Belgii, České republice, Dánsku či Irsku.

Pokud ponecháme stranou konkrétní čísla, zjistíme, že na celé diskusi je nejzajímavější, jak důležitou roli v ní hrají spílané národní zájmy. Debata má vlastně komický rozměr: EP, nadnárodní instituce par excellence, se hádá, jak uspokojit sedmadvacet členských států. To se běžně nestává.

Je tedy počet europoslanců opravdu tak důležitý? Pokud by EP byl všeobecně uznávaným tělesem, pokud by (i na zasvěcené) často nepůsobil takřka neuchopitelně a pokud by v něm probíhaly skutečně věcné debaty, zněla by odpověď "ano". Nic z toho však současný EP (zdůrazňuji - ve svém celku) nesplňuje.

Aby nedošlo k nepochopení: posilovat EP a přibližovat jej modelu národního parlamentu není cesta. To by se musela analogicky proměnit i celá EU, což - jak ukázala před více než dvěma lety referenda o euroústavě ve Francii a Nizozemsku - není jednoduše možné. (A i kdyby bylo, platí, že národní státy nelze "odstavit" prostým přijetím "papírových pravidel" - ať už se jim říká euroústava nebo reformní smlouva.)

Národní zájmy v EU byly, jsou a budou. Spojovat jejich bytí a nebytí s rošádami v EP je však poněkud naivní. Česká reprezentace si v tomto směru naštěstí zachovává rozum. Nejde samozřejmě o to rezignovat na zastoupení v EP. Mělo by však jednoznačně zaznít, že samo o sobě k ničemu není.

Prosazení našich zájmů v EU se neobejde bez synergického efektu. Pokud spolu nebudou úzce spolupracovat všichni relevantní čeští zástupci v Unii, europoslanci sami nezmůžou nic, byť by jich bylo (i řádově) více.

Stará pravda, řeknete si. Neměli bychom ji však ani na okamžik ztratit ze zřetele. Zvlášť v Bruselu.

Týden, 40/2007

5406 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová hrozba od Erdogana, varuje Petr Hampl. „Istanbul“ je k ničemu. Hrůzná čísla z Německa jako důkazVážení čtenáři, pomozte nám prosímČernoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění