Američané jsou rozhodnuti srazit své evropské partnery na kolena a přimět je uznat americkou dominanci. Vnímají Británii, Kanadu, Izrael a ostatní evropské země nikoli jako spojence, ale jen jako vazaly

Autor: Ivan Poledník | Publikováno: 28.5.2018 | Rubrika: Zamyšlení
USA-EU

"Jaderná dohoda s Íránem je strašlivou jednostrannou úmluvou, která nepřinesla mír a nikdy nepřinese. Oznamuji, že Spojené státy od jaderné dohody odstoupí," oznámil 8. května svým obvyklým vyjadřovacím stylem prezident USA Donald Trump.

Posléze Spojené státy formulovaly 12 ultimativních požadavků, které by Teherán musel splnit, pokud by chtěl dosáhnout nějaké nové jaderné dohody. Jedním z nich je zastavení obohacování uranu a závazek, že se Íránci nikdy nebudou pokoušet zpracovat plutonium. Mezinárodní agentura pro atomovou energii totiž podle tvrzení Američanů nedělá dost proto, aby Írán dodržoval slovo.

Ultimátum mívá jeden účel

Jak se dalo čekat, jeden z hlavních bodů ultimáta vůbec nesouvisí s jaderným programem. A sice že "Írán musí stáhnout všechny vojenské síly ze Sýrie".

Nejapnost tohoto požadavku je vlastně v souladu s dosavadní americkou politikou a vojenskými kroky v rámci již sedm let trvajícího konfliktu v Sýrii. Ignoruje totiž skutečnost, že íránské jednotky byly pozvány legitimní syrskou vládou, aby pomohly bojovat proti Západem de facto zbudovanému Islámskému státu. Nikoli íránské, ale americké jednotky jsou zde nelegálně a napomáhají nejrůznějším islamistickým skupinám v boji proti vládě země a zájmům většiny jejích obyvatel.

Přestože země EU, Rusko a Čína zůstávají zavázáni dohodou, což je mimo jiné mnohými pozorovateli bráno jako významný signál změn geopolitického vývoje, USA klade svoje vlastní jednostranné požadavky, které navíc neberou ohled na mezinárodní komise potvrzující stanovisko Íránu, že jeho vláda dohody dodržuje a nadále dodržovat bude.

Od první chvíle bylo nepochybné, že Írán ultimátum odmítne - a ve světle toho je třeba chápat politiku USA a Izraele. V tomto duchu se vyjadřuje i řada politiků a komentátorů na obou stranách konfliktu. "Myslím, že ultimátum je to správné slovo. Když na někoho jdete s ultimátem, jeho cílem je, aby bylo odmítnuto," uvedl bývalý americký diplomat Jim Jatras. "V Trumpově administrativě jsou lidé, kteří chtějí změnu režimu v Íránu -  a chtějí, aby Írán jejich podmínky odmítl."

Čtěte ZDE: Írán: První klín mezi Evropu a Spojené státy? Kontinent v rozkladu hledá ztracenou nezávislost. Bude slábnoucí hegemon kopat kolem? Evropa nemá morálku ani vůdce. Bez Ruska to stejně nakonec nepůjde

Obrana ultimátem

V tuto chvíli se patrně jedná pouze o taktický krok, a je příliš brzy na spekulace o dalších krocích USA. Írán ultimátum lakonicky odmítl s řečnickou otázkou "proč bychom měli jednat s administrativou, která nedodržuje mezinárodní dohodu, jež byla výsledkem dlouhých let usilovné diplomacie?", a přišel sám s jiným ultimátem - vůči státům Evropské unie.

Ajatolláh Alí Chameneí na adresu EU uvedl, že Írán důvodně nedůvěřuje evropským lídrům, neboť mlčeli vždy, když Američané jednali na vlastní pěst a porušovali mezinárodní dohody. Celkem pochopitelně tedy potřebuje záruky, že se bude tentokrát unie chovat jinak. Pokud tyto záruky nedostane, přistoupí ke zvýšení výdajů na obnovený jaderný výzkum a na obranu, přičemž obchodní vztahy bude rozvíjet přednostně s Ruskem a Čínou.

Šest požadavků Íránu vůči EU zní:

1. Přijmout rezoluci, která odsoudí americké odstoupení od jaderné dohody s Íránem.

2. Neovlivňovat politiku Íránu v regionu, nevměšovat se do íránského raketového programu (který nebyl předmětem dohody).

3. Nepřijmout americké sankce vůči Íránu.

4. Garantovat, že dohodnutý obchod s íránskou ropou se uskuteční v plném objemu, bez ohledu na kroky USA.

5. V případě, že Američané opět zavedou hospodářské sankce, kompenzovat íránské ztráty na již uzavřených či smluvených obchodech.

6. Garance potvrdí i evropské banky.

Chameneí zopakoval, že Teherán nemá problémy s Velkou Británií, Francií a Německem, kvůli americké dominanci však EU úplně nedůvěřuje.

Nadále vazaly?

Američané dali zcela neomaleně najevo, že budou tvrdě tlačit na Evropu, aby zastavila svůj obchod s Íránem. To potvrdila i Angela Merkelová, když po jednáních s premiérem Státní rady Číny Li Kche-čchiangem prohlásila, že "mnohé evropské společnosti budou muset odejít z Íránu kvůli americkým sankcím". Slovenský konzervativní server hlavnespravy.sk to komentuje následovně:

"Američané jsou rozhodnuti srazit své evropské partnery na kolena a přimět je uznat americkou dominanci. Američané vnímají Velkou Británii, Kanadu, Izrael a ostatní evropské země nikoli jako spojence, ale jen jako vazaly, kteří musí plnit americké příkazy. Evropa v amerických plánech figuruje v roli servilní služebníků, stejně jako většina zemí Latinské Ameriky. Na úkor Evropy budou potom Američané řešit i své ekonomické problémy.

Evropa musí od Američanů kupovat předražený a nekvalitní americký plyn, geneticky modifikované potraviny, USA zaplaví Evropu svým zbožím (vyráběným v Číně). Pod strašákem údajné ruské hrozby zaplavují Evropu svými staršími a předraženými zbraněmi. Při prosazování svých představ se spoléhají na zkorumpované proamerické politické elity, které jsou dosud etablované v evropském politickém prostoru."

 

Protiproud.cz

Klíčová slova: EU  | USA
2634 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Jak to ta Jourová jen myslela? Že prej ty příspěvky co by se nejspíš mazaly, jsou stejně vytvářeny buď robotama, nebo rusákama...Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...Šokující. Německý 74letý důchodce si zrenovoval byt od nuly, nyní se musí vystěhovat a uvolnit jej migrantůmTrump zaválel a zavelel... Běsnící sluníčkářiČeská televize dlouhodobě neplní povinnosti, které jí ukládá zákon. Zcela se zpronevěřila svému poslání a neposkytuje objektivní a vyvážené informace

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasí

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

eOdborar.cz

Vyjádření Českomoravské konfederace odborových svazů k tragické smrti operátora v Kvasinách Vedení neziskovky se má jak prasata v žitě a česky občan to platí aneb realita neziskovky podporující uprchlíky

ParlamentniListy.cz

Letí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...Kondici ČT mnozí vnímají jinak, než ji prezentuje Rada ČT. Třeba ambasáda... poslanec a novinář Berkovec ťal do živého
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění