60. výročí osvobození koncentračního tábora Buchenwald

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 13.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
lev

Vážené dámy, vážení pánové,

v těchto historických prostorách Pražského hradu jsme se sešli proto, abychom si připomněli jedno z výročí, které by zapomenuto určitě nikdy být nemělo. Je tomu šedesát let, kdy byl osvobozen koncentrační tábor Buchenwald, jedno z nejhrůznějších míst nacistického teroru. Teprve v tomto okamžiku skončilo nesmírné utrpení vězňů tohoto tábora, příslušníků mnoha evropských národů, mezi nimi i tisíců našich spoluobčanů.

Dnes, po uplynutí šesti desetiletí, si tragické osudy mnoha lidí oné doby dokážeme představit jen velmi nedokonale a velmi neúplně. Nejsme také schopni pochopit motivy chování viníků tehdejších strašlivých zločinů a krutostí. Neumíme se vžít do pocitů lidí, prožívajících celá léta svého života ve strachu o holé přežití. Úplně mimo naši představivost je Evropa zničená pohybem front a bombardováním, Evropa rozvrácená nenávistí a vražděním.

Pamětníků oněch hrozných dob ubývá. Evropa dnes žije svým, na první pohled obyčejným a klidným životem. Období, na něž dnes vzpomínáme, se mnohým jeví jako něco zcela výjimečného, jako dávná minulost, v níž jim oběti a viníci začínají splývat a jako éra, od níž by chtěli být navždy odděleni a se kterou by nechtěli mít nic společného.

V posledních letech jsme navíc svědky řady pokusů o relativizaci hodnocení jak druhé světové války, tak i období po ní bezprostředně následujícího. Stále znovu se setkáváme s pokusy dívat se na minulost ahistoricky, s pokusy pomíjet vztah příčin a následků, s pokusy k tragickému období války a k období těsně po ní přistupovat s optikou jakési symetrie utrpení. Touto cestou se někteří snaží obcházet otázku viny za rozpoutání válečných hrůz, pomíjet souvztažnost zločinu a trestu, stavět viníky do role obětí a v neposlední řadě historii přepisovat. Dejme si na tyto postoje dobrý pozor, neboť jak porozumíme minulosti a jaké z ní pro naše dnešní činy vyvodíme poučení, takovou budeme žít budoucnost.

S rostoucí vzdáleností času a se zvětšující se nevšímavostí či neinformovaností pozdějších generací přibývá pokusů historii přepisovat a „napravovat“. Stále znovu jsme vyzýváni k vyrovnávání se s minulostí. Jsou od nás vyžadována stále nová smiřovací politická gesta, která de facto stavějí viníky a oběti války na stejnou úroveň či je dokonce zaměňují. Řekněme proto zcela jasně a nahlas, že v tom všem vůbec nejde o historii, nýbrž o dnešek. Že jsou to pokusy nebezpečné a že k překonání tragických stránek historie nevedou. Že současné vztahy mezi evropskými zeměmi a národy naopak ohrožují.

Historii nelze ani přepsat, ani napravit. Stala se. Stala se, se všemi svými hrůzami. Nelze ji ani prožít znovu. Proto jsem před rokem v Ústí nad Labem – na konferenci k česko-německým vztahům – vyzval k jediné možné cestě, která umožní rány způsobené válkou zacelit. Tou cestou je smířit se s minulostí. Smířit se s válečnou tragédií. S pokorou se zamýšlet nad jejími příčinami a důsledky. A vyvodit z toho jediné – nikdy nedopustit jejich opakování.

Proto je třeba taková místa jako byl Buchenwald nebo Osvětim, výročí jejíhož osvobození jsem se před několika měsíci také zúčastnil, připomínat. Je třeba připomínat jejich oběti, je třeba připomínat utrpení, jemuž byly vystaveny. Právě proto je tolik záslužná činnost Vás, kteří jste toto utrpení a perzekuci poznali na vlastní kůži, kteří jste za svobodu své vlasti bojovali a nasazovali své životy. Vaše paměť a zkušenost musí být předána mladým generacím jako připomenutí, jako varování i jako inspirace. Jedině s tímto poučením a se znalostí vlastní historie můžeme pro nás v současné Evropě zajistit dobrou budoucnost.

Václav Klaus

Pražský hrad, 7.4.2005

Projev prezidenta republiky na Slavnostním shromáždění při příležitosti
60. výročí osvobození koncentračního tábora Buchenwald

www.klaus.cz

3386 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Je dojemné, jak ODS lamentuje nad tím, jak Babišova vláda zvyšuje daně, přitom to byla ODS, kdo navzdory svým slibům daně zvyšoval! Veľký brat: EÚ rozhodla o vytvorení databázy s biometrickými údajmi svojich občanovZápad se stává stalinistickou tyranií: Univerzitám i médiím v USA i Evropě vládnou maoisté. Svoboda slova jen pro toho, kdo s námi souhlasíDevastace Evropy a České republiky pokračuje, tentokrát nikoliv pod záminkou „pomoci uprchlíkům“Veřejnoprávní džihád. Český rozhlas ve svém pořadu Interview Plus dával prostor názorům bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který byl nyní obžalován z účasti na teroristické skupině

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

Eurabia.cz

Švédský stát a města financují dotacemi islamizaci a islámský extremismus Pražské matky se obracejí na stávající režim v ČR o přijetí syrských adolescentů

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Babiš před listopadem 1989 nebyl velká ryba. Profesor Keller „vypouští rybník“ chvilkařům. A posílá vzkaz i Gretě. Zhroutí se z něho?Respekt šíří fake news? Ozval se jeho bývalý šéfredaktor
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění