Tak tohle je ten článek Klause mladšího, který doběla rozpálil Kalouska a spol...

Autor: Václav Klaus ml. | Publikováno: 13.8.2018 | Rubrika: Zamyšlení
armada

Za co umírají čeští vojáci v Afghánistánu? Z jakého důvodu? Koho a co tam hájíme? Bezpečnost České republiky? Nebo nějaké jiné hodnoty? Jaké?

Uplynulý týden byl ve znamení smutku. Zabití tří českých vojáků v daleké zemi. Třem rodinám nikdo nevrátí syna, tátu, manžela… Celá země vyjadřuje soucit.

Nejvyšší pocty, rakve zahalené českou vlajkou, doprovod stíhaček. Ano. Ti stateční vojáci tam byli posláni českým státem.

Upřímně věřím informacím, že čeští vojáci patří ve všech misích k těm elitním. U nás se do armády nedostane každý, má svou prestiž. Na rozdíl třeba od amerických jednotek nemáme v cizině za ta léta žádný větší skandál. Právě naopak. Profesionální výkony. S pár veterány jsem osobně mluvil. Namístě je úcta, hrdost.

Právě proto jsou ale namístě otázky o smyslu armády a našich zahraničních akcích. Tyto otázky je třeba si klást právě z důvodu úcty k českým vojenským obětem. Nikoli si nechat vnutit náhubek „z úcty k obětem o okolnostech, armádě a všem – mlčte“.

Smyslem armády je především chránit vlastní zemi, její svrchovanost. Tohoto cíle by armáda měla být schopná. Naše není. Tato priorita by se měla změnit, protože svět není bezpečné místo a vždycky vám přátelé (i spojenci) nejvíce pomohou, když jste sám dostatečně silný a životaschopný.

Bojovat a umírat v cizích zemích čeští vojáci se souhlasem vlády a parlamentu mohou. Mělo by to mít ale nějaký jasný důvod a cíl. Já ho, promiňte, v Afghánistánu nevidím.

Je to země mnoho tisíc kilometrů daleko. Blíž k nám leží řada zemí, kde se také vraždí, válčí, mučí lidé, umírají civilisté, jejich vlády mají blízko nebo jsou zcela teokratické (a nenávidící západní svět). Odkud míří „terorismus“ přímo k nám či kousek od nás.

Afghánistán je hornatá (třetina území leží výše než Sněžka) a zvláštní země, kde za posledních čtyřicet let ztroskotaly dvě největší světové armády – sovětská i americká. Oběma se podařilo dobýt hlavní město Kábul, odstranit pomocí speciálních jednotek prezidenta a navolit loajálního nového (za SSSR se jmenoval Babrak Karmal, pokud mne paměť neklame).

Zemi se jim ale ovládnout nepodařilo. Armády tam nemají zázemí. Není žádná většinová veřejnost, která by jen čekala, až se zbaví tyranie, a začala si sama demokraticky vládnout dle našich představ.

Afghánci vidí svět jinak. V zemi vládnou jiné tradice, zvyklosti, klany a pravidla. Jiný vztah k ženám, k náboženství, k hodnotě vlastního života. Jo, jasně. Většina jsou hodní vesničané, co si chtějí pěstovat své opium a dobře ho prodat. A obchodníci ve městech. Ti všichni trpí válkou a násilím. Děti a ženy – trpí ještě více. Chudí lidé, zvlášť v horách, bývají většinou dobří a hodní – všude na světě. No jo, no. Ale jak sovětskou, tak americkou armádu berou za okupační a snaží se je pozabíjet a vyhnat. Jednotky se drží na extrémně opevněných základnách, mimo základnu se vojáci musí pohybovat v těžkých obrněných vozech. Rozeznat normálního civilistu od bojovníka – nejde. Podobný syndrom zažila americká armáda už ve Vietnamu – frustrující boj s nikým. Navíc jazyková bariéra – persky umí málo lidí. Paštunsky ještě méně. Co tam děláme? Co tam reálně vybudujeme?

Tahle afghánská akce začala před sedmnácti lety za prezidenta Bushe. Odplata za útok na newyorské mrakodrapy. Ofenzíva v roce 2001 byla úspěšná. Pak dokonce zabili i toho Usámu bin Ládina. Teď je rok 2018 a politická a mocenská situace se vrací pomalu nazpět – Tálibán ovládá velkou část země. Obama byl původně kritikem Bushových akcí a byl pro rychlé stažení vojáků, pak lehce otočil a nechal vše vyhnívat. Uběhlo deset let. Co si myslí Trump, není přesně jasné, ale spíše to kopíruje Vietnam – tedy postupné stahování vlastních jednotek a spoléhání na „lokální síly“. Nyní jde údajně právě z velké části o výcvik lokálních policistů a vojáků.

Řekněte mi, když je tam po zuby ozbrojený západní voják v každodenním nebezpečí útoku – a v noci je na opevněné a pečlivě hlídané základně –, tak jak tam asi bydlí místní „demokratický“ afghánský voják nebo policista nebo demokratický činitel – 10 km daleko v tom městečku pod horami? Cítí se ochráněn?

A kolik z nich funguje pro obě strany? Český generál ve středu na Novinkách uvedl, že Afgháncům účastnícím se vojenských akcí se sdělují informace až na poslední chvíli z důvodů bezpečnosti.

Jsem skeptický i k těm operativním informacím o zbraních a podezřelých osobách, které tam běžní vojáci chodí s nasazením života kontrolovat a kvůli nimž hlídkují. Před třemi lety vybombardovala americká armáda nemocnici Lékařů bez hranic v Kundúzu (sever země). Byla to velká ostuda, desítky mrtvých lékařů i pacientů, Obama se omlouval. Vojáci si to spletli s nějakou vládní budovou, kterou „podle zpravodajských informací“ obsadily opoziční síly. Proč by to mělo být nějak zásadně jinak teď, když se vysílají patroly tu tam, tu tuhle. Je za ty tři roky lepší zpravodajská technika nebo pracují zpravodajci pečlivěji?

Teď budou všichni křičet, že se tato slova nesmí psát a že jde prostě o naši spojeneckou povinnost. My tam vojáky mít chceme, není to naše povinnost.

Fakt to chceme? Proč?

 

Novinky.cz

Klíčová slova: Klaus  | Kalousek  | armáda  | suverenita
5664 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Autor dopisu generálů: Občanská válka? Francouzský národ je na konci sil. Kdo za to může? 500 no-go zón, už i na venkověPodpořte prosím EUportal.czPiráti v sombrerech: Transgender exempláře obsazují pozice. Budou si depilovat nohy? Revoluce žere vlastní děti. Feministky ostrouhajíŠéf německých Zelených: Je třeba vyzbrojit Ukrajinu. Ekologická operace Barbarossa? Kavárna u nás je nadšená. Ať žije válka! Ta samá parta jako PirátiBelgie je v šoku po útoku migrantského gangu na čtrnáctiletou bílou dívku, kterou muslimští imigranti znásilnili, vše si natáčeli a zločin umístili na internetu. Čtyři dny poté zoufalá dívka spáchala sebevraždu

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavit

Eurabia.cz

Muslimská politická strana ve Francii na postupuJak si s námi vytřel Západ zadek a okradl nás o naše zlato

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotelBonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu
Články autora
Průzkum
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění