Papež Jan Pavel II. a Reagan porazili Říši zla

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 13.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Jan Pavel II.

Když je člověk ponechán osamělý, sám sobě měřítkem všeho a bez obecně platného morálního kontextu, ztrácí smysl existence, propadá morálnímu relativismu, jehož výsledkem je království nudy, z něhož se snaží osvobozovat plytkým rozptylováním místo tvůrčího soustředění.

Stručné shrnutí rozhovoru, který BBC v reportáži z příprav na papežův pohřeb poskytl Rocco Buttiglione, kterého parlament EU před půl rokem odmítl schválit za člena Evropské komise jako katolického reakcionáře. Svého osobního přítele papeže Buttiglione v interview označil za nebojácného obhájce tradičního morálního kontextu, bez jehož udržování a pěstování Evropa těžko přežije.

Ať na různé aspekty a výsledky politiky polského světoběžnického papeže máme jakýkoli názor, ani ten nejzarytější liberální atheista mu nemůže upřít toto: Byl jednou ze dvou hlavních světových osobností, které svým jasným a pevným morálním postojem porazily sovětskou komunistickou říši.

Druhou byl člověk, kterého většina levicových liberálů pokládala za šaška druhé kategorie. Ronald Reagan ke krachu komunismu přispěl tím, že jej v době appeasementu - tentokrát přezdívaného détente – označil jasně za „říši zla“ a odmítl jí dělat ústupky a poskytovat výhody bez recipročních podmínek. Tyto podmínky byly jasné a stručné: Budeme spolu obcovat jen do takové míry, v jaké budete svým občanům vracet přirozená lidská a občanská práva. To byl po letech ústupků a smiřovaček přímý úder komunistům na bradu a Reagan v nich vytrvale pokračoval až do konečného K.O.

Reaganův i papežův útok na říši zla spočíval na dvou principech, které dnes v západní demokracii chybějí a které nejsrozumitelněji vysvětluje Natan Sharansky v nové knížce Obhajoba demokracie - síla svobody překonat tyranii a teror (The Case for Democracy, Public Affairs Books, New York 2004).

Jedním je „morální jasno“ – schopnost rozeznávat dobro od zla, nekolaborovat se zlem a stranit dobru. Druhým je vědomí existence dvou základních typů státního uspořádání, kterým Sharansky říká „svět svobody“ a „svět strachu“. Ten druhý stojí na strachu z vladařů a z vnějšího nepřítele, kterého si musí neustále vymýšlet a pěstovat vůči němu nenávist, aby odváděl pozornost od vlastních zločinů. To z něho dělá zdroj válečných konfliktů.

Z tohoto úhlu se dnešní „střet civilizací“, který mnozí vidí jako počátek čtvrté světové války, dá vidět opět jednodušeji jako další konflikt mezi světem svobody a světem strachu. Západní svět se z výsledku papežova a Reaganova morálně jasného a proto nakonec vítězného útoku na komunismus nepoučil. Místo aby trval ve všech jednáních na přeměně tyranských režimů ve státy svobodných a smířlivých občanů, vede vůči nim další politiku appeasementu a říká jí respekt k jejich právům. Jenže jak Sharansky připomíná - bez morálního jasna může boj za lidská práva sloužit zlu.

Udržujeme při životě a posilujeme totalitní tyranie stejnými metodami, jako jsme udržovali komunismus, než na něj zaútočili papež s Reaganem. Jednou je pohrdavý cynismus, že tyto „zaostalé“ národy nejsou schopny pěstovat demokracii. Druhou je naivita, že když tyranské vládce netrestáme, nýbrž naopak odměňujeme obchodem, hospodářskou pomocí a mezinárodní prestiží, budou na nás hodní.

Pak se divíme, když nás vyhazují do povětří, a dáváme jim ještě víc. Jejich poddané tím udržujeme v otroctví a sobě dláždíme cestu k vlastnímu zničení.

5783 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Hamáček: Islamofobie by být potlačována všemi zákonnými nástroji. Facebook je nebezpečí pro demokraciiProč feministkám nevadí radikální islám?Emisní povolenky na děti na spadnutí. Zelení extrémisté jsou často diagnostikováni s psychickou poruchou – ekologickou úzkostíPoměr vojenských sil mezi USA, Ruskem a EU – přehledně a na jednom místěPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a Albrightovou

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámFrancie: Súdánský imigrant se vrhl na řidičku MHD

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek: Jak to dopadne? Po Ovčáčkovi promluvili i jiní. Nastane prý zvratŽhavé vysílání: Umělec Jan Kraus nakousl politiku. „Víš prd“, odpověděli mu
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění