"Reformní smlouva": staré víno v nových sudech

Autor: Matěj Šuster | Publikováno: 30.10.2007 | Rubrika: Politika
Je vote non

Čerstvě schválená "reformní smlouva" se od odmítnuté euroústavy fakticky liší jen v několika ohledech spíše symbolického významu.

Vrcholní představitelé členských států Evropské Unie se  na summitu v Lisabonu dohodli na znění smlouvy, která má nahradit odmítnutou euroústavu. Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti, ve svém komentáři (Hospodářské noviny, 19. 10.) tuto "reformní smlouvu" vyzdvihuje jako "přijatelný kompromis mezi maximalisty a minimalisty":

"Racionální část reformy institucí a politik z původní "euroústavy" zůstala zachována. Byl však opuštěn ústavní koncept a posílila kontrolní role národních států. (...) Evropa není zralá na ústavu. Podařilo se zabránit federálnímu experimentu, který by nepřipravenou unii přivedl do krize, a rozhodující politická role byla poprávu přiznána národním státům, které se tak nevzdávají své suverenity."

Jaká je však skutečnost? Faktem je, že reformní smlouva se od zamítnuté ústavy liší hlavně formou, nikoli podstatou. Téměř veškeré změny, která přinášela ústava, totiž nalezneme i v reformní smlouvě. Výjimek je v tomto směru jen nepatrně a zpravidla mají ryze symbolický význam, např.:

  • nepoužívá se slovo "ústava"
  • nově zřízená funkce ministra zahraničí EU ("Union Foreign Affairs Minister") byla přejmenována na "Vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku ("High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy") -- aniž by se však cokoli změnilo na jeho působnosti a charakteru jeho funkce.
  • právní předpisy EU se nenazývají "zákony" a "rámcové zákony", jak bylo navrženo v ústavě, nýbrž se i nadále bude používat dosavadní označení "nařízení" a "směrnice"
  • žádný článek reformní smlouvy nezmiňuje společné symboly EU (vlajku a hymnu)
  • byl vypuštěn článek o přednosti evropského práva před národní právem členských států (tento princip je ovšem jasně formulován v ustálené judikatuře Evropského soudního dvora a ústavní smlouva tedy v tomto směru nepřinášela fakticky žádnou změnu).

Co se změnilo, je technická stránka věci. Zatímco ústavní listina byla konsolidovaný dokument, jenž měl nahradit dosavadní právní základ EU, totiž Smlouvu o Evropské Unii a Smlouvu o založení Evropských společenství, reformní smlouva tyto smlouvy "pouze" novelizuje. Jak uvádí Jan Komárek na blogu Jiné právo, v původní Smlouvě o EU přitom nezůstalo jediné ustanovení beze změny, ve Smlouvě o založení ES (přejmenované na "Smlouvu o fungování EU") bylo provedeno 296 změn ve stávajících 318 článcích. Komárkovými slovy: "v podstatě se jedná o pohřbenou ústavní smlouvu, pouze zbavenou ústavní symboliky".

2854 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Úvěrový podvod. Sedm let kriminálu. A podivný posudek. Hodně silný příběh pokračujePozadí Havlova vzestupu. Role Čalfy pohledem dnešních novin
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění