"Reformní smlouva": staré víno v nových sudech

Autor: Matěj Šuster | Publikováno: 30.10.2007 | Rubrika: Politika
Je vote non

Čerstvě schválená "reformní smlouva" se od odmítnuté euroústavy fakticky liší jen v několika ohledech spíše symbolického významu.

Vrcholní představitelé členských států Evropské Unie se  na summitu v Lisabonu dohodli na znění smlouvy, která má nahradit odmítnutou euroústavu. Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti, ve svém komentáři (Hospodářské noviny, 19. 10.) tuto "reformní smlouvu" vyzdvihuje jako "přijatelný kompromis mezi maximalisty a minimalisty":

"Racionální část reformy institucí a politik z původní "euroústavy" zůstala zachována. Byl však opuštěn ústavní koncept a posílila kontrolní role národních států. (...) Evropa není zralá na ústavu. Podařilo se zabránit federálnímu experimentu, který by nepřipravenou unii přivedl do krize, a rozhodující politická role byla poprávu přiznána národním státům, které se tak nevzdávají své suverenity."

Jaká je však skutečnost? Faktem je, že reformní smlouva se od zamítnuté ústavy liší hlavně formou, nikoli podstatou. Téměř veškeré změny, která přinášela ústava, totiž nalezneme i v reformní smlouvě. Výjimek je v tomto směru jen nepatrně a zpravidla mají ryze symbolický význam, např.:

  • nepoužívá se slovo "ústava"
  • nově zřízená funkce ministra zahraničí EU ("Union Foreign Affairs Minister") byla přejmenována na "Vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku ("High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy") -- aniž by se však cokoli změnilo na jeho působnosti a charakteru jeho funkce.
  • právní předpisy EU se nenazývají "zákony" a "rámcové zákony", jak bylo navrženo v ústavě, nýbrž se i nadále bude používat dosavadní označení "nařízení" a "směrnice"
  • žádný článek reformní smlouvy nezmiňuje společné symboly EU (vlajku a hymnu)
  • byl vypuštěn článek o přednosti evropského práva před národní právem členských států (tento princip je ovšem jasně formulován v ustálené judikatuře Evropského soudního dvora a ústavní smlouva tedy v tomto směru nepřinášela fakticky žádnou změnu).

Co se změnilo, je technická stránka věci. Zatímco ústavní listina byla konsolidovaný dokument, jenž měl nahradit dosavadní právní základ EU, totiž Smlouvu o Evropské Unii a Smlouvu o založení Evropských společenství, reformní smlouva tyto smlouvy "pouze" novelizuje. Jak uvádí Jan Komárek na blogu Jiné právo, v původní Smlouvě o EU přitom nezůstalo jediné ustanovení beze změny, ve Smlouvě o založení ES (přejmenované na "Smlouvu o fungování EU") bylo provedeno 296 změn ve stávajících 318 článcích. Komárkovými slovy: "v podstatě se jedná o pohřbenou ústavní smlouvu, pouze zbavenou ústavní symboliky".

3115 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhadPr*sárny a škůdci! Od Pirátů uniklo VIDEO. Vedení strany nebude rádo
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění